Roušky se budou nařizovat v Česku lokálně? Maďar: Na podzim je vytáhneme dobrovolně

Autor: ČTK - 
23. května 2020
13:37

Nošení roušek uvnitř bude možná v některých oblastech volnější nebo přísnější podle epidemiologické situace. Rozhodne se v červnu, řekl ČTK epidemiolog Rastislav Maďar, koordinátor pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví pro uvolňování opatření přijatých jako ochrana před epidemií covidu-19. Od pondělí 25. května končí povinnost nosit roušky venku, jsou-li dodrženy dvoumetrové rozestupy od cizích lidí. V budovách nebo MHD je nošení dál povinné. Výjimky mají děti ve školách či školkách nebo některé profese, například lidé v kancelářích.

„Nošení roušek ve veřejných vnitřních prostorách zůstane zřejmě ještě delší dobu. Vývoj situace v červnu nám ukáže, jaká strategie bude do budoucna možná bez toho, abychom riskovali zhoršení epidemiologické situace,“ uvedl Maďar. Budoucí opatření mají být podle něj co nejvíc cílená, proto je možné, že zhoršení situace v regionu by znamenalo i lokální zpřísnění nošení roušek.

„Současně je velmi pravděpodobné, že na podzim a v zimním období budeme roušky zase používat častěji, bez ohledu na to, jestli bude povinnost jejich nošení zpřísněná nebo ne. Lidé se k nim budou vracet sami dobrovolně,“ dodal.

Podobně nosí roušky například Asiati v době podzimních a zimních infekcí dýchacích cest. I v ČR se odborníci chřipkového období obávají, protože lidé s vážným průběhem chřipky potřebují lůžka intenzivní péče, případně plicní ventilátory, stejně jako vážně nemocní s covidem-19 a mohl by jich být nedostatek.

Lékařský historik: Roušky se u nás nosily už dřív

Nošení zakrytých úst má podle vedoucího Ústavu dějin lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Karla Černého dlouhou, byť pozapomenutou, tradici i v Evropě. „Již od antiky panovala představa, že nakažlivé choroby jsou způsobovány znečištěním vzduchu,“ uvedl. I lidé ve středověku a raném novověku měli, když vycházeli z domu v době epidemie, nosit šátek napuštěný vonnými látkami.

„Skutečnou rouškou, tedy zakrytím obličeje, byly nejprve asi ony slavné masky morových lékařů z pozdního středověku, které připomínají zobáky ptáků,“ dodal. Byly vyrobené z kůže a také oni je měli vycpané vonnými látkami a dýchali vzduch skrze ně.

„Z Čech máme doklady o tom, že zdravotnický personál a lékaři na přelomu 17. a 18. století nosil i celý ochranný oděv, který byl ze silného plátna nebo kůže. Ihned po návratu z obchůzky pacientů si jej měl lékař sundat, pověsit ho k ohni nebo si jej přežehlit horkou cihlou či kusem železa,“ doplnil Černý.

Přežehlit, vyprat nebo vyvařit ve vodě doporučují odborníci i látkové roušky, které jako variantu na začátku epidemie nedostupných jednorázových ústenek nebo respirátorů nosí velká část Čechů. Upozorňují také, že vlhká od dýchání přestane rouška působit, proto je nutné ji pravidelně vyměňovat.

Zákaz pohybu na veřejnosti bez ochranných prostředků dýchacích cest začal platit v Česku od 19. března. V té době ale v lékárnách a obchodech nebyly dostupné, protože je lidé vykoupili a zásoby s takovým zájmem nepočítaly. Dost jich nebylo ani pro zdravotníky, za což bylo ministerstvo zdravotnictví kritizováno. Postupně se začaly letecky dovážet z Číny miliony kusů ústenek, respirátorů, rukavic a ochranných obleků, a v menší míře i z dalších zemí. Kraje a jejich nemocnice zásobovalo ministerstvo vnitra a státní nemocnice resort zdravotnictví. Od skončení nouzového stavu 18. května si zařízení musí pomůcky opět kupovat samy.

Od začátku lékaři upozorňují, že nakažení koronavirem taková ochrana nemusí zabránit, k tomu jsou třeba respirátory, které filtrují vdechovaný vzduch. Roušky naopak brání vydechování viru do okolí. Proto se v době, kdy šitím roušek žily i sociální sítě, vžilo heslo propagující jejich nošení „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“.

r N ( 24. května 2020 21:27 )

Dobrovolně v žádném případě. Doteď jsem to na sobě měla zatím jen párkrát, pohybuji se většinu času v místech, kde není důvod to nosit - např. na vesnicích, kde to nenosí už od začátku skoro nikdo, v přírodě, kde by mě ani nenapadlo si něco takového na hubu dávat, a výjimečně ve městě v málo frekventovaných místech - tam to nosím alespoň pod bradou, aby se neřeklo. Takže přes pusu (přes nos nikdy!) to nosím převážně jen na nákupech, a 20 minut je max, co v tom vydržím. I to pak hodně dlouho rozdýchávám a mít to jen o pár minut déle, buď zkolabuji, anebo to odskáču angínou. V životě by mě nenapadlo něco takového nosit dobrovolně. A ani neznám nikoho, kdo by to chtěl dobrovolně nosit. Doteď mě k tomu nikdo nedonutil a ani do budoucna nedonutí. Jo, a látkové roušky v žádném případě nevyvařuju ani nežehlím, obsedantní poruchou totiž naštěstí ještě netrpím a mikrobů se nebojím - jsou součástí našeho života, jsou všude, a kdo se jich bojí, ať se třeba 3x denně polévá savem. To je každého věc. Já tuhle hru nehraju 🙋

verprag ( 24. května 2020 00:52 )

Někteří magoři mají roušku při on line vstupech i když jsou sami doma u PC !

ivoadler ( 23. května 2020 18:54 )

Nevím, co za tím je, že jsou nám pořád vnucovány roušky. Koronavir široko daleko neuvidíš, ale rouška je vnucována pořád pod hrozbou sankce. Různí patlalové si stěžují: cestování je omezeno, demokracie je ohrožena, co si počnem? Že je nám vnucována rouška, to je v pořádku. To obránce demokracie nechává klidnými. Rouška měla svůj význam, ale teď už je passé.

a-z- ( 23. května 2020 18:22 )

Maďar: Na podzim je vytáhneme dobrovolně
....­....­....­....­....­....­....
Zapomeň.

aeraluna ( 23. května 2020 17:56 )

dobrovolně...ufff, to jsem si natřásla bránici...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud