Nakažené ženy porodily přes 100 zdravých dětí. Gynekolog: Bojí se smrti, trpí úzkostí

Autor: Darina Jíchová - 
21. května 2020
19:29

Zdravotníci ze Všeobecné nemocnice Lokmanya Tilak v indické Bombaji vytvořili speciální tým porodníků, kteří mají na starosti matky nakažené koronavirem. Lékaři odrodili přes 100 zdravých novorozeňat, pouze u třech dětí později testy prokázaly koronavirus, opakované testování ale ukázalo negativní výsledek. Těhotné Indky podle lékařů propadají úzkostem a bojí se smrti, uvedla stanice BBC.

Celkem se na speciálním porodnickém oddělení narodilo 115 dětí, 2 rodičky na následky koronaviru zemřely, jedna ještě před porodem. Indie ke čtvrtku 21. května hlásí více než 113 tisíc potvrzených případů koronaviru a přes 3 tisíce mrtvých, právě Bombaj je v zemi epicentrem nákazy.

Zdravotníci z bombajské nemocnice vysvětlili, že když se nemoc začala šířit mezi těhotnými, rozhodli se pro ně vyčlenit zvláštní tým.

Více než polovina dětí se narodila císařským řezem, narodilo se 56 chlapců a 59 děvčat, pochlubila se nemocnice. Její vedení zároveň dodalo, že spousta nakažených těhotných žen byla do nemocnice převezena z jiných zařízení. Epidemiologové v současné době prošetřují, kde se mohly rodičky nakazit, zda doma, někde venku, nebo například na kontrole u lékaře.

Gynekolog: Matka prosila o pomoc, byli jsme bezmocní

O matky se stará 65 lékařů a dvě desítky zdravotních sester, bylo pro ně vyhrazeno 40 lůžek v jednom z křídel nemocnice. Nakažených matek ale neustále přibývá a nemocnice rozhodla oddělení rozšířit o dalších 34 míst. Lékaři mají k dispozici 3 operační sály a 6 porodních křesel.

„Jediné štěstí je, že nakažené rodičky nevykazují žádné příznaky koronaviru. Některé mají mírně zvýšenou teplotu, jiné trochu trápí dušnost. Týden dva po porodu je většinou pošleme do domácí karantény na doléčení,“ okomentoval šéf gynekologie Arun Nayak. „Mezi matkami se šíří úzkost a strach. Opakují nám, že zemřou a že se musíme postarat o to, že jejich dítě bude zdravé,“ přiznal lékař.

„Měli jsme tu jednu osmadvacetiletou rodičku, nebyla na tom vůbec dobře. Ztratili jsme ji minulý týden, chvilku potom, co porodila zdravého chlapečka. Byla na tom zle, sama to věděla. Pořád se nás ptala, jestli můžeme něco udělat, ale my jsme byli naprosto bezmocní,“ vypověděl Nayak. Zmíněnou rodičku podle něj nezabil čistě koronavirus, ale i další zdravotní problémy.

Rodičky dostávají stejné lék jako Trump

Nayak vysvětlil, že po porodu matky zůstanou týden na oddělení pro pacienty s koronavirem, kde dostávají antimalarikum hydroxychlorochin, o kterém se vědci domnívají, že by mohl být účinný proti viru. Preventivně ho bere i americký prezident Donald Trump. Následně jsou matky převezeny do speciálního zařízení, kde stráví 10 dní v izolaci, a pak jsou propuštěny domů. Na děti se karanténa nevztahuje.

Přední americký pediatr Adam Ratner vysvětlil, že k přenosu koronaviru z matky na dítě v děloze dochází jen velmi zřídka. Od počátku pandemie bylo nakažených novorozenců a kojenců velmi málo. V únoru v čínském epicentru nákazy, městě Wu-chanu, se virus projevil u miminka 30 hodin po porodu. V březnu v Chicagu byla zaznamenána první smrt dítěte mladšího 1 roku.

K nákaze v děloze dojde jen výjimečně

„Samozřejmě koronavirus teprve poznáváme a vše se může změnit, ale podle údajů, které máme, k nákaze v děloze dochází výjimečně,“ vysvětlil Ratner. Dodal, že v poslední době se objevují teorie, že virus se objevuje v placentě. „Pro studium infekce je důležité dál sledovat stav dětí narozených nakaženým matkám, a to i v případě, že se u nich nemoc nepotvrdila,“ domnívá se Ratner.

Stejně jako jeho indičtí kolegové i Ratner je součástí týmu porodníků starajícího se o rodičky s koronavirem. „Samozřejmě matkám neodpíráme možnost kojit své děti, poskytujeme jim k tomu veškeré ochranné oděvy, které máme,“ řekl k otázce kojení. Doplnil, že nakažené děti, které měli na oddělení, se většinou s koronavirem vyrovnaly lépe než dospělí.

aeraluna ( 21. května 2020 22:52 )

Kdybyste je páni dochtoři nevycukali k totální hysterii, tak se nebudou bát takových neovlivnitelných záležitostí a budou se věnovat tomu, co aspoň částečně ovlivnit mohou - svým dětem a sobě. Pod neustálou palbou dementních zpráv a zpráviček o neexistující coronakrizi mají okále jak talíře a mozek na mišmaš.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa