„Méně nařizování, více vysvětlování,“ říká epidemiolog z IKEM. A promluvil o druhé vlně

Autor: Markéta Volfová - 
21. května 2020
05:10

Dlouhé fronty ve velkých obchodech mohou být větším rizikem než otevřené hranice. Roušky jsou dobrým opatřením, jen to chce selský rozum. A druhá vlna koronaviru může přijít, i nemusí. To podle hlavního epidemiologa Institutu klinické a experimentální medicíny Petra Stejskala neví nikdo. V pořadu Blesku Epicentrum řekl i to, že krize přinesla i některá pozitiva.

„Z hlediska nemocnice se můžeme zaměřit na problémy, které tu byly už dlouho: izolační místnosti, nedostatek sestřiček, ale i shlukování velkého množství lidí v nemocničních čekárnách,“ vysvětluje lékař s tím, že návštěvnost českých pacientů v nemocnicích je jedna z nejvyšších vůbec. Lidé mnohdy přicházejí i s věcmi, se kterými by nemuseli. „A kde by mělo být vyšší riziko nákazy, než právě v nemocnici,“ dodává.

Často skloňovaná druhá vlna koronaviru se prý nedá předvídat: „Nikdo neví, jestli druhá vlna bude. Podmínky by tady byly. Ten virus cestuje po světě, teď se přesunuje na jižní polokouli, protože je tam podzim, zima. Pozitivem koronaviru je, že ho poměrně účinně ničí dezinfekční prostředky. To platí i pro ultrafialové záření a teplo,“ říká epidemiolog.

Video Méně nařizování, více vysvětlování,“ hodnotí protikoronavirová opatření epidemiolog z IKEM - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Restriktivní opatření hodnotí Smejkal vesměs pozitivně, výtky má spíš k jejich interpretaci: „Mnohdy je škoda, když o té epidemii mluví politici. Měli by víc počkat, co jim řeknou odborníci, a pak teprve vystupovat do médií. Připadá mi, že je tady spousta nařizování, na kterém by se mohlo ubrat a zapracovat na tom vysvětlování.“ Jako jeden z příkladů uvádí i velké davy v hobbymarketech a dalších obchodech: „Obchod má sice velkou rozlohu, ale lidé se pak hromadí na pokladnách.“ 

Za jedno z nejlepších opatření považuje nošení roušek, které podle jeho slov nikoho příliš neobtěžují: „Jasně, používat je s rozumem. Když půjdu běhat do lesa, je jasné, že je to nesmysl. V nemocnicích už si na ně budeme muset zvyknout napořád a já myslím, že je to jenom dobře,“ dodává. 

siki_ ( 21. května 2020 10:26 )

Naprostý souhlas. Když v březnu vláda jen doporučovala a nezakazovala jezdit do Itálie, bylo vidět, jaký to má účinek. V jiných zemích jsou zákazy přísnější, ale chyby se budou hledat jen u nás.

illyria ( 21. května 2020 09:11 )

Některým lidem můžete vysvětlovat jak chcete, stejně neposlechnou... Takže nařídit a v případě neuposlechnutí pokutovat... V případě opakovaného chycení na pár dnů zavřít do chládku... Jinak to prostě nejde...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud