Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Konec plných čekáren u praktiků? Pandemie změní chod ordinací, vzkazují lékaři

Autor: ula - 
23. května 2020
05:20

Pokud na sobě cítíte příznaky koronaviru, nechoďte k lékaři, zavolejte mu - věta, která zněla na počátku pandemie všude, a ne každý ji dodržel. Praktičtí lékaři museli upravit chod svých ordinací a ordinovat formou konzultací na dálku, protože zpočátku se potýkali s nedostatkem ochranných prostředků. Do ordinace mohli přijít pacienti jen po předchozí domluvě. Nyní už se někteří praktici vracejí k normálu, i když za přísných pravidel. Podle předsedy praktiků Petra Šonky je ale jasné, že se chod ordinací vlivem pandemie změní.

„Věci, které nejsou urgentní, odkládáme. Snažíme se většinu problémů řešit po telefonu. Často jsme schopni určit diagnózu z toho, co nám pacient řekne, a poslat adekvátní léčbu,“ řekl na začátku pandemie předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Lékaři také využívali různé komunikační platformy na internetu.

Nyní, když se epidemiologická situace zlepšuje, začal návrat do standardního poskytování péče. Ovšem pacienti se musí připravit na řadu hygienicko-epidemiologických a také organizačních opatření v ordinacích.

„Pacienti jsou zásadně objednáváni na čas, aby se nehromadili v čekárnách. U pacientů s příznaky, které by mohly ukazovat na infekci koronavirem, se rozhoduje na základě telefonátu; zda-li nejprve absolvují test v odběrovém centru,“ řekl Blesk Zprávám MUDr. Bohumil Seifert ze  Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Telefonické a elektronické konzultace podle něj existovaly už před pandemií. „Ta jen umocnila jejich význam a urychlila jejich rozvoj. Nadále budou součástí poskytované péče,“ uvedl Seifert s tím, že se ukázalo, že se investice do moderních technologií vyplatí.

Konec přeplněných čekáren?

Pokud jste byli zvyklí si k lékaři vyrazit jen tak, bez objednání, sednout si do čekárny a vyčkat, až na vás dojde řada, budete mít nejspíš smůlu. Podle Petra Šonky pandemie zásadně změní způsob objednávání pacientů ke každé návštěvě ordinace.

„To dosud nebylo zvykem. Ukázalo se, že to jde, a pacienti i lékaři se přesvědčili o tom, že to funguje. Myslím, že většina praxí u tohoto systému zůstane i v časech po koronaviru. Jistě stojí za rozvíjení i poskytování distanční péče a on-line medicíny. Každopádně návštěva pacienta v ordinaci zajišťující bezprostřední interakci pacienta s lékařem je nenahraditelná a dál zůstává nejdůležitějším a preferovaným způsobem práce praktického lékaře,“ říká Petr Šonka.

I když bude zrušena povinnost nosit roušky na veřejnosti, pokud půjdete do zdravotnického zařízení, měli byste ji mít nasazenou.

„V prostorách čekárny a ordinace se nesmí ve stejném čase potkat více než tři pacienti. Proto je nutný objednávací systém na celou ordinační dobu a není možné, aby pacienti přicházeli bez objednání a předchozí telefonické konzultace,“ vysvětluje Šonka. Stejně tak pokud na sobě pociťuje pacient příznaky respiračního onemocnění, neměl by k lékaři chodit osobně, ale nejprve zavolat.

Pozor na on-line konzultace s neznámými lékaři

Lékaře ale nyní velmi znepokojují různé platformy, které se v posledních týdnech objevují na internetu a nabízejí lidem on-line konzultaci s lékařem, kterého neznají, případně slibují, že zprostředkují kontakt s pacientovým stálým lékařem.

„Tady bych byl velmi opatrný,“  varuje Šonka a vysvětluje: „Z hlediska kvality a bezpečnosti poskytnuté péče je naprosto zásadní rozdíl v tom, jestli pacient komunikuje se svým lékařem, který ho zná mnoho let, anebo s někým v on-line centu, kdo o něm nic neví. Z těchto důvodů jednoznačně preferujeme přímou komunikaci mezi pacientem a jeho registrujícím praktickým lékařem a není k tomu potřeba žádný prostředník.“

Video  „Nevíme, jak dlouho musí praktikům vystačit pomůcky,“ které mají. Ordinování na dálku nyní považuje Šonka za nejbezpečnější  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

paralenka ( 23. května 2020 15:43 )

To by ti lékaři nebo jejich veledůležité sestry museli ty telefony brát, pak by to možná šlo! Dovolat se je zkouška trpělivosti a popravdě, zatím se mi ani nezadařilo. Na vyřízení el. receptu jsem čekala marně, musela jsem kontaktovat maitele lékárny a toho doktorského impéria, nemít osobní známosti, asi čekám dodnes! A objednávkový systém na přesný čas? Na papíře, v reálu to akorát namíchne! Dvě hoďky žádný čas, pořadí přece určuje lékař, ne? Takže jen slyšíte ťukání z chodby pro vyvolené, pitomci sedí a zuří!

Brichacek ( 23. května 2020 15:31 )

Yje pekné dospet v roce 2020 k tomu že telefon je moderní technologie. Prostě študovanej človek to se pozna!!!!

Stanislav Šindelář ( 23. května 2020 15:18 )

Tak u mého praktického lékaře to již roky funguje tak,že se pres internet objednám , a na tu danou dobu mě vždy přesně vezme. Ždné čekání, ordinace vždy prázdna. Taky jsme jako první využívali elekztonický recept a neschopenku. Lékař je moderní a velice schopný. Je o něj velký zájem,ale má plno.

naidka ( 23. května 2020 09:18 )

U našeho zubaře se musí čekat dokonce na ulici, protože v čekárně mohou být jen dva pacienti, sestřička musí každému odemknout a zase za ním zamknout, je to blbákov, samozřejmě to na náladě v ordinaci nepřidá a ta by měla být - zvláště u zubaře - dobrá.

Desterz ( 23. května 2020 07:51 )

Vida. Stejný názor razí i naše moudrá a osvícená ministryně spravedlnosti Benešová. Tak proč stát drží ochrannou ruku nad cestovkami, aby nemusely vracet peníze? Ty nemají mít vatu? Anebo by se ukázalo, že sice mají pojistky ale pojišťovny by to nebyly schopné zaplatit, čili profláklo by se, že jsou to jen pijavice které spoléhají na to že nikdo moc plnění nebude chtít? Aneb kážeme vodu, pijeme víno?!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud