Praktici pod náporem: Obrací se na ně stovky Čechů, sami přitom nemají ochranné pomůcky

Autor: ČTK, ula - 
9. března 2020
20:04

Češi, kteří se o víkendu vrátili z Itálie, by se podle nařízení ministerstva zdravotnictví měli hlásit u svých praktických lékařů a nastoupit dvoutýdenní karanténu. Nově praktici budou posílat do karantény i lidi, kteří přišli do kontaktu s nakaženými koronavirem. Jak potvrdil Blesk Zprávám Petr Šonka ze Sdružení praktických lékařů, Češi do ordinací volají. Přesto praktici ještě nemají ochranné pomůcky, ty dostanou během tohoto týdne.

Sociální správa dnes dostala zhruba tisícovku elektronických neschopenek kvůli nařízené karanténě pro lidi, kteří se vrátili z Itálie. Lékaři by měli lidem v karanténě vypisovat pětidílný tiskopis, využít mohou ale i e-neschopenky.

Lékaři by měli v e-neschopence do kolonky profese zapisovat slovo „karanténa“. „Víme zhruba o 1700 případech, kde je použita,“ dodala ministryně Jana Maláčová (ČSSD) z ministerstva práce a sociálních věcí.

„Mám zprávy od kolegů, že nápor byl skutečně větší, navrátilci z Itálie volají praktikům a řeší s nimi svou situaci,“ řekl Blesk Zprávám Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.

Nově hygienici také hlásí praktickým lékařům všechny lidi, kteří byli v kontaktu s nakaženými koronavirem. Praktici je pak na dálku pošlou do dvoutýdenní karantény.

„Je to zátěž navíc, nebudeme si říkat, že není, ale lidí není tolik. Radost z toho nemáme, ale rozumíme tomu, že hygienici mají více práce a starostí s trasováním kontaktů pozitivních lidí, tak nemají čas administrovat neschopenky pro lidi v karanténě, já to beru jako nutnost a navíc to zatím není žádné drama,“ vyjádřil se k novému nařízení Šonka.

Praktici zatím nemají ochranné pomůcky

28. února se uskutečnil Kongres primární péče, kde praktici řešili hlavně to, že nemají dostatek ochranných pomůcek. Podle Šonky ministerstvo přislíbilo ochranné pomůcky dodat.

„Zásoby ochranných pomůcek máme tak na jeden den, my se k tomu nemáme možnost dostat. Ty adekvátní pomůcky jsou dané – mezi nimi jsou respirátory FFP3, rukavice, ochranné brýle a overal – to máme k dispozici běžně. Problém je s respirátory, ty k dispozici nejsou, máme jeden nebo dva od roku 2014, když byla ebola,“ řekl Blesk Zprávám na kongresu praktik Ivo Procházka a vzkázal: „Stát by měl udělat maximum, aby je zajistil a distribuoval. Je jasné, že je bude distribuovat např. pro nemocnice, ale kdyby nebyla zásobená primární péče, tak se to zdravotnictví při epidemii zhroutí.“

Podle Šonky dostanou praktici ochranné pomůcky během tohoto týdne.

„Podle toho, co říkal ministr a jeho náměstek, tak dostaneme první zavážku do konce tohoto týdne. Ta by měla vystačit na prvních pár dní a v průběhu dalšího týdne bychom měli dostat další a v průběhu dalších týdnů bychom měli dostávat kontinuální počty, které budeme potřebovat, alespoň tak to je prezentováno a já tomu musím věřit, že to tak bude,“ řekl Blesk Zprávám Petr Šonka.

Video Předseda Sdružení praktických lékařů hovoří o připravenosti praktiků na koronavirus. - Andrea Ulagová, Blesk

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud