Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Češi uvízli na luxusní výletní lodi, v karanténě jich je 18. Nemocní nejsou, tvrdí Petříček

Autor: ČTK - 
9. března 2020
15:39

Na výletní lodi u Singapuru se dostalo do izolace kvůli obavám ze šíření koronaviru 18 Čechů, jeden Čech je zadržován ve Vietnamu, jedna Česka v Itálii. ČTK o tom řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Na cestě do Česka jsou podle něj naopak tři lidé, kteří byli kvůli koronaviru v karanténě v Ázerbájdžánu. V Česku už by měla být i žena, která musela kvůli šíření nemoci zůstat na ostrově Tenerife.

K dvěma desítkám Čechů, kteří se dostali kvůli šíření koronaviru do nesnází, Petříček uvedl, že by neměli být nemocní. „Jsou v různých formách izolace a naše zastupitelské úřady jsou jim k dispozici,“ uvedl Petříček.

Na palubě luxusní výletní lodi Costa Fortuna skončilo 18 Čechů v karanténě. Na palubě luxusní výletní lodi Costa Fortuna skončilo 18 Čechů v karanténě. | Instagram Costa Cruises

Výletní lodě v karanténě

Po výletní lodi Diamond Princess, jejíž pasažéři byli po karanténě japonských úřadů již evakuováni do svých domovských zemí v uplynulém týdnu, se nemoc šíří na obdobném plavidlu Grand Princess u amerických břehů. Loď s více než 3500 cestujícími kvůli dvěma desítkám případů nákazy na palubě nesměla vplout do sanfranciského přístavu, úřady ji poslaly do nedalekého Oaklandu.

Obavy z nákazy novým koronavirem vedly vlády Thajska a Malajsie k odmítnutí přijmout další výletní loď, Costa Fortuna s 2 tisíci lidmi na palubě. U cestujících se žádná nákaza neprokázala, je mezi nimi však 64 italských občanů. Mezi cestujícími je i 18 Čechů. Cena plavby na luxusní lodi se pohybuje od 19 do 35 tisíc, závisí na délce cesty.

V Číně, odkud se nákaza začala šířit, zůstali podle Petříčka pouze Češi, kteří tam dlouhodobě žijí a možnost evakuace nevyužili. V Česku nicméně zůstávají studenti, kteří se do vlasti vrátili během čínských svátků a čekají na změnu situace, uvedl Petříček.

Koronavirus v Evropě

Nové případy nákazy o víkendu ohlásilo hned několik evropských zemí, přes tisíc nakažených v neděli oznámila Francie. Pozitivní vývoj v Číně, kde v posledních dnech nadále ubývá nových pacientů, zastínily obavy ze situace v Jižní Koreji a Íránu, kde je přes 7300, respektive 6500 případů.

milan1959 ( 9. března 2020 18:09 )

To je v pořádku

Deneček ( 9. března 2020 16:09 )

Doufám,že si tu karanténu později doplatí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa