Koronavirus v Praze: Na Bulovce zůstávají dvě nakažené cizinky, ostatní pustili domů

Aktualizováno -
9. března 2020
12:47
Autor: pom, ČTK - 
9. března 2020
11:49

Na pražské Bulovce zůstávají hospitalizované už jen dvě nakažené cizinky, zbylých šest pacientů lékaři poslali domů, uvedla primářka kliniky infekčních nemocí Hana Roháčová. Podle ní je jejich stav dobrý. Hrozba koronaviru na Českou republiku dopadá čím dál palčivěji. Na hranicích začaly namátkové kontroly teploty, od úterý platí zákaz návštěv v domovech pro seniory a v lůžkových oddělení nemocnic, což rozhodla Bezpečnostní rada státu v pondělí ráno. Nakažených je v Česku aktuálně 32.

Už jen dvě cizinky, které byly mezi prvními nakaženými koronavirem v Česku, zůstávají v pražské Nemocnici Na Bulovce. „Jejich kontrolní testy budeme opakovat. Není jasné, jak dlouho jsou pozitivní,“ uvedla v pondělí Roháčová na tiskové konferenci. Jejich stav je dobrý, nemocnice je ale podle primářky propustit nemůže, protože by musely buď odcestovat, nebo jít do hotelu, což vzhledem k nařízené karanténě není možné.

Zbylých šest Čechů, kteří na Bulovce s koronavirem leželi, nemocnice propustila, včetně posledního pacienta, jenž byl v nemocnici od minulého týdne. „Jejich klinický stav byl dobrý, neočekáváme komplikace. Pokud by se něco objevilo, mají nás hned kontaktovat,“ dodala lékařka. Aktuálně je v Česku 32 nakažených.

65 domácích odběrů

Od pátku testy na koronavirus provádí také přímo na Bulovce tamní virologická laboratoř. „Testy se provádějí dvakrát denně, odpadlo tak převážení vzorků. Konfirmační testy ale stále provádí Státní zdravotní ústav,“ uvedla Roháčová. 

Video Hana Roháčová hovoří o tom, co se děje s pacientem, u kterého se prokáže nákaza koronavirem - Andrea Ulagová, Aleš Brunclík

Připomněla také, že od minulého týdne převáží také sanitka odborníka či sestru z Bulovky přímo do domácností, kde je podezření na nákazu. Pacientům odeberou vzorky a následně je dovezou do laboratoře. O tom, zda odběry mají v konkrétních případech smysl, rozhoduje epidemiolog.

„Chtěli bychom apelovat na to, aby o odběry žádali ti lidé, kteří přijíždějí z rizikových oblastí a zároveň mají potíže. Teprve tehdy to má smysl,“ uvedla s tím, že pokud člověk nemá žádné potíže, jsou odběry ztrátou času. „Jistotu to lidem přinést nemůže a také to zahlcuje čas odjezdové služby,“ řekla Roháčová.

Do neděle bylo takových výjezdů 65. Už naplánovaných výjezdů jsou desítky. Během pondělí bude podle Roháčové nemocnice testovat dalších 20 případů z těchto výjezdů a dalších 20 od pacientů, kteří přišli na kliniku.

Preventivní karanténa

Od soboty mají preventivní karanténu nařízenou všichni Češi, kteří se vrátili z Itálie. Podle Roháčové je možné, že mezi nimi další nakažení budou. Dosud jsou případy prokázané v Česku spojené se severem Itálie, zejména lyžařskými středisky Val Gardena, Passo Tonale nebo Auronzo di Cadore. Další mají souvislost s příjezdem ženy z amerického Bostonu. „Nevíme, jak ostatní státy. Hodně hlásí Francie, Německo, Rakousko,“ uvedla Roháčová.

V Česku po víkendu zůstává 32 nakažených koronavirem, v karanténě bylo v pátek preventivně 1100 lidí. Od sobotního opatření vzhledem k návratu z Itálie porostou nejspíš o stovky až tisíce. Ministerstvo také zakázalo návštěvy v nemocnicích a domovech důchodců. Od začátku testování 24. ledna do pondělního rána bylo vyšetřeno 928 lidí.

První tři případy nákazy koronavirem v Česku testy odhalily v neděli 1. března. Během soboty přibylo sedm nových pacientů, v neděli šest. Celkem 27 případů má souvislost s Itálií, zbytek s Bostonem.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud