Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Záhadná nemoc dětí může souviset s koronavirem, připouští lékaři. Objeví se i u nás?

Autor: ula - 
22. května 2020
05:30

Lékaře a zejména rodiče stále znepokojuje záhadná nemoc dětí, která se projevuje např. selháním srdce, bolestmi břicha nebo i černými fleky na kůži. Projevy onemocnění jsou kombinací příznaků typických pro Kawasakiho syndrom a syndrom toxického šoku. Nemoc už má na svědomí dvě úmrtí, jedno v Anglii a druhé ve Francii. Odborníci se sice zatím snaží přijít na to, zda nemoc souvisí s koronavirem, ale považují to za pravděpodobné. O nemoci informoval i Státní zdravotní ústav ČR (SZÚ).

První informace o dítěti s Kawasakiho syndromem a současným onemocněním covid-19 byla zveřejněna 7. dubna 2020 v USA. Jednalo se o šestiměsíční holčičku, která byla přijata do nemocnice s přetrvávající horečkou a minimálními respiračními příznaky.

Od té doby byly hlášeny podobné případy i z jiných zemí. Podle prvních informací má nemoc řadu podobných příznaků jako Kawasakiho nemoc, tedy přetrvávající horečka nebo potíže se srdcem, ale také se objevují významné rozdíly, např. v postižení věkových skupin. Kawasakiho syndrom postihuje děti do pěti let, nemoc se objevila ale i u starších dětí.

Souvislost s covid-19? Pravděpodobná

„Souvislost mezi novým koronavirem a nemocí nebyla dosud prokázána, ale zdá se být pravděpodobná,“ uvedlo SZÚ. 

Snahu objasnit souvislosti komplikuje fakt, že děti nejsou příliš často testovány na koronavirus a nejsou jím ohroženy tak jako dospělí. Stejně tak existuje málo studií o koronaviru a jeho vlivu na děti mladší 18 let.

Některé děti, u kterých se zvláštní nemoc objevila, navíc měly negativní testy na koronavirus, objevily se však i děti s pozitivními výsledky.

V současné době je podle SZÚ v Evropě a Severní Americe vyšetřováno více než 300 případů. Pro teorii, že by mohla nemoc souviset s covid-19, hovoří i 30násobný zvýšený výskyt Kawasakiho nemoci u dětí v Bergamu v Itálii, která byla v zemi nejpostiženější oblastí.

Co je Kawasakiho nemoc?

„Kawasakiho nemoc, správně tedy označovaná jako mukokutánní syndrom mízních uzlin, je ve svojí klasické formě druh autoimunity, která se objevuje u dětí nejčastěji v předškolním věku s maximem kolem 5 let. Víc se vyskytuje u chlapců a nejvíc se vyskytuje v Japonsku. Jedná se o relativně vzácné onemocnění, ale v Česku se určitě párkrát do roka vyskytne,“ vysvětluje Michal Malina, dětský nefrolog a specialista na vzácné autoimunitní choroby ledvin, který momentálně pracuje v Great North Childrens Hospital v Newcastle na severovýchodě Anglie.

V první fázi se nemoc projevuje vysokou horečkou až 40 °C, bolestmi břicha a otokem uzlin na krku a někdy v podpaží. „Sliznice v ústech a jazyk jsou hodně červené až jakoby oloupané, na kůži může být různě vypadající vyrážka. Můžou otékat klouby a kůže na dlaních se olupuje,“ vysvětluje Malina.

„Červené, po zatlačení nemizející, nebo až černé skvrny na kůži a sliznicích většinou znamenají poruchu prokrvení tkání a nebo krvácení do nich. Oboje může být příznakem závažného toxického šoku nebo sepse. Podobné příznaky například vidíme u těžkých bakteriálních infekcí, jako je například meningokok,“ vysvětluje Malina černající kůži a vyrážku.

Hrozí nemoc i českým dětem?

„Stále nevíme, jestli zvýšený výskyt je jen dílem náhody, nebo tím, že je všechno více pod drobnohledem v současné pandemické krizi,“ říká Malina, nicméně připouští, že pokud se už nemoc objevila v dalších zemích a prokáže se, že má souvislost s novým koronavirem, mohla by se nemoc objevit i u nás.

Zdůraznil, že nemoc se zatím celosvětově objevila u malého počtu dětí.

„Anglická Královská společnost pro dětské lékařství (Royal college of paediatric and child health: RCPCH) pak vydala vyjádření, že i přes zvýšený počet těchto případů je jejich výskyt velmi vzácný, a pokud se u dítěte vyskytnou některé vyjmenované příznaky, ať je co nejdříve konzultují s lékařem, ale že určitě není důvod k žádné panice,“ dodává pediatr.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud