Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Vojtěch chce posílit moc nad zákazy. Vykáže ministr Čechy z kadeřnictví, bazénů i obchodů?

Autor: ČTK - 
16. května 2020
09:20

Vedle zákona o ochraně veřejného zdraví chce ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) posílit moc ještě speciálním zákonem, který by platil do konce roku. Jeho resort by dostal širší a přesnější pravomoci v nařizování různých omezení proti šíření nemoci covid-19, kterou způsobuje nový koronavirus. Sněmovna by mohla zákon o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění covid-19 začít projednávat na schůzi, která začne v úterý 26. května.

Návrh obsahuje konkrétnější výčet pravomocí než nynější zákon o ochraně veřejného zdraví, který by platil souběžně.

Ministerstvo by mohlo omezit například veřejnou dopravu, obchody včetně obchodních center a služby, konkrétně holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry nebo solária, poskytování kosmetických, masérských, regeneračních nebo rekondičních služeb a tetovací a piercingové salony. Mohlo by také stanovit podmínky pro jejich provoz.

Omezení by se mohla týkat také přírodních a umělých koupališť. Ministerstvo by mohlo zakázat či omezit konání veřejných i soukromých akcí, nebo pro jejich konání stanovit podmínky včetně omezení počtu účastníků. Ministerstvo by také mohlo výslovně vydat příkaz „používat ochranné, mycí, čistící nebo dezinfekční prostředky a další protiepidemická opatření“. Návrh pojednává také o pravomocích ministerstva třeba vůči školám, zdravotnickým zařízením a zařízením sociálních služeb.

Za porušení zákazů pokuta až tři miliony

Omezení by mohla být celostátní. Za jejich porušení by hrozila až třímilionová pokuta.

Vymezení mimořádných opatření v návrhu zvláštního zákona podle důvodové zprávy neumožňuje razantní plošné omezení základních práv a svobod. V případě nepříznivého vývoje by vláda musela podle zdůvodnění vyhlásit nouzový stav, aby případně mohla zasáhnout do svobody pohybu a pobytu nebo do podnikání razantněji v souladu s krizovým zákonem.

Ministr může zatím omezit cestování a zákazat sport i kulturu

Současný zákon o ochraně veřejného zdraví umožňuje ministerstvu mimo jiné omezení cestování a dopravy mezi některými oblastmi, zákaz nebo omezení slavností, divadelních a filmových představení, sportovních a jiných shromáždění a trhů, uzavření nebo omezení škol, zotavovacích akcí, ubytovacích podniků a stravovacích služeb. Obecně také umožňuje „zákaz nebo nařízení další určité činnosti k likvidaci epidemie nebo nebezpečí jejího vzniku“. Zákon podle důvodové zprávy nenabízí dostatečnou škálu nástrojů pro zvládání epidemie covidu-19.

Mimořádná opatření by ministerstvo zdravotnictví mohlo vydávat podle návrhu nového zákona jen v nezbytně nutném rozsahu a na nezbytně nutnou dobu po předchozím souhlasu vlády. V případě hrozby prodlení by mohlo nařídit omezení samo. Pokud by je ale kabinet do 48 hodin nepotvrdil, přestala by platit. Stejný princip by zákon zavedl i pro opatření, která by ministerstvo vydalo podle některých ustanovení souběžně platného zákona o ochraně veřejného zdraví.

Orgány ochrany veřejného zdraví by mohly k naplňování zvláštního zákona žádat o pomoc vedle policie také další složky integrovaného záchranného systému nebo i armádu.

Nový zákon by měl omezenou účinnost do konce letošního roku.

sidneyfoster ( 17. května 2020 06:03 )

Ministerstvo by nám taky mohlo políbit

Pohybovenadany ( 17. května 2020 02:55 )

Vojtěch si koleduje. Nic jiného !!!

vrahrychtar ( 17. května 2020 02:46 )

tak tohle uz ten B U Z E R A N T prehani

r N ( 16. května 2020 23:55 )

A totalita je zpátky! A absurdita pokračuje... Tohle už je ovšem těžce přes čáru, existuje ještě někdo, komu není jasné, že o žádný virus tady nejde??? Že jsem si tohle vůbec četla, mohla jsem mít klidnější spaní. V každém případě - čím absurdnější zákony a pravidla, tím víc vám na to *** 😉 A se mnou, jak si všímám stále víc, už i většina národa. Už toho bylo myslím víc než dost...

vlastadodo@gmail.com ( 16. května 2020 22:20 )

To snad ne!!!Už by měl odejít do ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa