Koronavirová výplatnice zdravotníků z Bulovky: Slíbené odměny prý nedostali. Nemocnice to vyvrací

Autor: luv - 
30. dubna 2020
05:20

Pracují v extrémních podmínkách, jsou vyčerpaní a riskují své životy. Zdravotníkům v první linii ředitel nemocnice Na Bulovce slíbil tisícové odměny. Těch se ale podle některých sestřiček nedočkali. Nemocnice však tvrdí, že bonusy vyplaceny byly, tak jak se slíbilo. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) přitom vyzval nemocnice k vyplácení mimořádných odměn. 

Ředitel Nemocnice na Bulovce Jan Kvaček slíbil, že odmění své zaměstnance. Inspiroval se mimo jiné také u Fakultní nemocnice v Motole. Ta dává bonus 6000 korun za každou dvanáctihodinovou směnu, která se týká zaměstnanců na oddělení s nejtěžšími případy covid-19. Bulovka takto měla odměnit nejen ty, kteří pracují na infekčním oddělení, ale i další zaměstnance klinik, kam jsou pacienti s nemocí covid-19 umísťováni.

Velké zklamání

Zaměstnanci, kteří čekali za svou těžkou práci mimořádnou odměnu, se dočkali nejspíš zklamání. Sestry z infekčního oddělení dostaly, jak řekla jedna ze sestra pro server Aktuálně.cz, k měsíční výplatě bonus osm až dvanáct tisíc korun, což je výrazně méně, než si vydělali kolegové v Motole. 

„Není to u všech stejné a není ani vůbec jasné, podle čeho to rozdělovali. Rozhodně ne podle počtu směn, spíše se zdá, že podle osobních sympatií. Za jednu dvanáctihodinovou směnu, kterou tady sloužíme, ten příplatek nicméně vychází v rozmezí 500 až 780 korun hrubého,“ popisuje sestra pro Aktuálně.cz. Ta za březen na infekčním oddělení odsloužila neuvěřitelných sedmnáct dvanáctihodinových směn.

Nemocnice odměňovala dostatečně

Nemocnice se ale proti obvinění ohrazuje, slib prý splnila. „Celkové náklady na odměny zaměstnancům i pracovníkům na DPČ a DPP za měsíc březen spojených s péčí o pacienty s onemocněním covid-19 přesahovaly hranici 5 milionů korun, což je podle našich informací obdobná částka jako v případě FN Motol,“ tvrdí tisková mluvčí Nemocnice na Bulovce Simona Krautová. 

Podle ní, byly odměny vyplaceny celkem 332 pracovníkům, z toho 237 zaměstnancům a 95 pracovníkům na DPČ a DPP. Nejvyšší bonusy dostali členové odběrových týmů, a to ve výši dle doporučení Ministerstva zdravotnictví. To v minulých dnech vyzvalo své přímo řízené nemocnice k tomu, aby odměnily pracovníky, kteří se podíleli na péči o covid-19 pozitivní pacienty a celkovém zvládnutí situace.

Neměli jsme pokyny

V březnu nemocnice ještě neměla pokyny od ministerstva k mimořádnému odměňování zaměstnanců, postupovala tak v souladu se zákoníkem práce. Podle Krautové nemocnice pokyn ministerstva v dubnu zohlední. Náklady spojené s vyplácením mimořádných odměn by pak byly prý pravděpodobně jedny z nejvyšších ze všech nemocnic v Česku a dosáhly by tak desítek milionů korun. Odměny se týkají více než 370 zaměstnanců, což je mnohdy i řádově vyšší číslo než v jiných nemocnicích.

Stížnost a mlčení

Podle serveru Aktuálně.cz se sestry brání a podávají stížnosti. Nemocnice ale podle nich mlčí: „Kontaktovaly jsme jak ředitele, tak vrchní sestru, ti s námi ale nekomunikovali,“ říká jedna ze sester. Takové obvinění ale nemocnice odmítá.

„Vedení nemocnice ani personální oddělení neobdrželo od zaměstnanců jedinou stížnost. Ozval se pouze, a to opakovaně, jeden medik, který u nás nastoupil na dohodu v polovině března. Medik na pozici ošetřovatele na infekčním odd. již nastoupil za vyšší hodinovou sazbu, než je obvyklé,“ uvedla mluvčí.

Nepříjemný dopis z Homolky

Pozdvižení se odehrálo také u zaměstnanců Nemocnice Na Homolce. Přišel jim totiž dopis, ve kterém se dočetli, že nejspíš přijdou o své slíbené odměny: „(...) Vedení nemocnice rozhodlo o snížení objemu finančních prostředků určených na výplatu pravidelných mimořádných odměn za měsíc duben 2020. V momentě, kdy se provoz a produkce nemocnice opět navrátí na standardní úroveň, systém odměňování bude znovu nastaven do původní podoby,“ píše ředitel nemocnice Petr Polouček.

„Celkový objem prostředků určených na mimořádné odměny se nesníží, naopak se zvýší o 3 miliony korun. Odměny se ale rozdělí zaměstnancům nemocnice nestejnoměrně, a to tak, že zdravotníci z covid týmů dostanou více, zatímco ostatní zdravotníci, jejichž činnost musela být v důsledku nouzového stavu omezena, naopak méně. Na jednoho zdravotníka v covid zóně připadne mimořádná odměna řádově několik desítek tisíc měsíčně, což je vysoce nadstandardní ohodnocení,“ uvádí nemocnice na svém twitteru.

Mimořádné odměny budou pro každého zaměstnance, ale záleží na  produktivitě daného oddělení. Některá oddělení měla produkci vyšší a jiná zase o mnoho nižší, a to se právě odrazí v koeficientech hodnocení. 

„Celkový objem vyplacených finančních prostředků určených na mimořádné odměny zaměstnancům nemocnice za měsíc duben 2020 bude oproti minulým měsícům výrazně vyšší, cca 11 mil. Kč,“ dodává nemocnice. 

Elza21 ( 30. dubna 2020 23:46 )

To není jen záležitost Bulovky. Pododně to dopadlo i v jiných nemocnicích.
Nejen, že nebyla řádná slibovaná odměna , ale ostatním dorazila o dost velkou část snížená výplata. Tato zem si nezaslouží zdravotníky co má. Když je v takové době není ochotná zaplatit, tak je ani nebude mít. Možná po podobné páté vlně to konečně někomu dojde. Hlavně, že lidi fňukají jak jim chybí fotbal, hokej, pivo..,,

verprag ( 30. dubna 2020 11:46 )

Chápu, že práce ve zdravotnictví je nejen v těchto dnech náročná, ale smím se zeptat na jaké JIP dcera pracuje a dotkl se jich kliniky nebo oddělení výpadek operací ?

sebr ( 30. dubna 2020 10:35 )

Jste zřejmě opravdu odborník! Víte vůbec, kde nemocnice stojí? Mám dceru na JIPce. Když jim dovezou "akuťák", tak ty sestry musí pracovat tak, jako by byl ten člověk nositelem, tzn. stejně jako na infekčním!!! Teprve, až se prokáže, že je negativní, tak si mohou oddechnout!!! Navíc ta děvčata slouží 12/12/24 hodin volno! Taky tak intenzivně pracujete? Nebo jenom sedíte u komplu a rozdáváte duševní výblitky?

verprag ( 30. dubna 2020 08:58 )

Zrušené operace, méně práce a proto na některých odděleních i méně peněze !Více a přidáno dostanou jen ti co dělali něco navíc !

panda82 ( 30. dubna 2020 07:52 )

Ty jsi chytrý, fakt

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud