Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C

eRouška nešmíruje, snaží se pomoci, vzkazuje její tvůrce. Jak funguje a kdo má přístup k datům?

Autor: Nikola Forejtová - 
24. dubna 2020
05:30

Projekt chytré karantény v řadě lidí vyvolal obavy, že je chce stát šmírovat. Podle vývojáře aplikace eRouška Romana Pichlíka ale není nic dále od pravdy. V rozhovoru pro Blesk Zprávy vysvětlil, jak sběr dat funguje, a prozradil také, že už si aplikaci stáhlo 150 tisíc lidí. 

Mohl byste našim čtenářům objasnit, co aplikace eRouška dělá? 

Umožňuje zjistit, zdali a případně s kým přišel člověk do kontaktu, když jste pozitivně testován na covid-19. Hygienik pak provádí epidemiologické šetření, v rámci kterého se snaží zjistit, koho jste mohl nakazit. Vy díky aplikaci nemusíte lovit z paměti, s kým jste přišel do kontaktu. Jedná se o vzpomínkové mapy, které jsou součástí chytré karantény. Kdybychom chytrou karanténu neměli, tak by se možná dostalo do karantény zbytečně velké množství lidí.

Jak to přesně funguje? 

Uživatel si nainstaluje aplikaci do chytrého telefonu. Většina z nás nosí chytré telefony stále u sebe a eRouška zaznamenává další mobilní telefony s eRoušku. Zaznamenává nejen to, jestli jste se s ním jen minula, ale i to, jestli jste s člověkem byla v kontaktu déle. Díky tomu je možné zaznamenat tzv. signifikantní kontakt. Tedy kontakt delší než 15 minut, u kterého hrozí riziko nákazy.

„Nešmíruje, na soukromí jsme dbali“ 

Aplikace je tedy zapnutá pořád? Podle informací funguje přes Bluetooth, dokáže eRouška detekovat jiné zařízení, když bude Bluetooth vypnutý?

Ne, to ne. Je důležité, aby jej měla obě zařízení zapnutá. Je to stejná technologie, kterou používají bezdrátová sluchátka, reproduktory a další chytrá elektronika.

Kdo má k datům přístup? Lidé se obávají, že se jedná o špehování.

Tohle je velmi důležitá otázka, aplikace hodně dbá na soukromí. Data se ukládají pouze do mobilního zařízení a nikdo kromě vlastníka telefonu k ním nemá přístup. Jediná možnost předání dat je ta, že uživatele osloví hygiena a on s předáním dat souhlasí a zároveň data nahraje. 

Nemusí se tedy lidé obávat nějakého postihu? Kupříkladu když budou na návštěvě u rodiny?

Ne, to opravdu ne. 

eRouška a její fungování eRouška a její fungování | eRouška

Co aplikace o ostatním uživateli tedy zjistí? Zkoumá to polohu, zařízení...?

Polohu nezjišťuje. My nevíme, jestli je člověk z Prahy nebo z jiného kraje. eRouška detekuje identifikátor, který se skládá z náhodně vybraných 20 znaků (číslic i písmen). Identifikátor se každých pár desítek minut mění. Vy nemůžete poznat, kdo to je, co to bylo za člověka. Dává to tomu systému velkou míru soukromí a anonymity. 

Došlo i k situaci, kdy se nás jeden pár ptal, jak je možné, že mají na telefonu více jak 60 identifikátorů, když s nikým jiným nepřišli do kontaktu. To jsou ty identifikátory, které se v čase mění. 

Co lidé, kteří nemají chytré telefony? Mohou se připojit jinak?

Bohužel, co se týká eRoušky, tak ta jde na telefon nebo na tablet. Nevyžadujeme SIM kartu. Co se ale týče telefonů typu Aligátor, tak s tím nic nenaděláme. To není podporované. Navíc je tu na místě otázka kolik lidí nemá fakticky chytrý telefon. Musíme brát v potaz i podporu aplikace na různých zařízeních, jedna věc je aplikaci vydat a ta druhá je udržovat ji v provozu. Nyní třeba řešíme dopad na baterii, na což jsou uživatelé citliví.

Jak je na tom aplikace teď? 

Je veřejně dostupná na našich stránkách všem, kteří mají Android. Chystáme uvolnění i pro systém iOS, tedy pro zařízení od Applu. Prozatím si eRoušku stáhlo 150 tisíc uživatelů a věříme, že přibudou další. 

Chtěl byste něco dodat závěrem?

Je důležité, ža tato aplikace se nám snaží pomoci, abychom nemuseli být v globální karanténě. Není to žádné šmírování a tvůrcům opravdu záleželo na tom, aby bylo zachováno soukromí. Podobné aplikace vznikají i v dalších státech Evropské unie a USA za podpory firem Apple a Google.

Video  Prymula: Ostrý start chytré karantény bude 1. května  - Red
Video se připravuje ...

 

Jirik-ta ( 24. dubna 2020 06:13 )

Pojďme si nainstalovat e-roušku všichni společně.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud