Úterý 19. října 2021
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín
Polojasno 13°C

Chytrá karanténa se rozjede do konce dubna. „Měli bychom být hrdí,“ říká expert o Češích

Autor: ČTK, sova - 
10. dubna 2020
18:30

Do konce dubna by se měla naplno rozjet chytrá karanténa, s jejíž podobou nyní finišují odborníci napříč všemi odbory. Pokud se projekt naplno rozjede, bude moci přijít na řadu pozvolné uvolňování současné plošné karantény, řekl ČTK ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) olomoucké lékařské fakulty Marián Hajdúch, který koordinuje v projektu tuzemské laboratoře na testování vzorků.

„Plošnou karanténou jsme si za nemalou cenu, ale velmi efektivně koupili čas. Opatření byla neuvěřitelně úspěšná, prakticky jsme zastavili šíření viru v populaci. To, jak jsme k epidemii přistoupili v České republice, se stalo vzorem pro mnoho zemí, od kterých jsme se obvykle učili my. Je to neobvyklá situace, měli bychom být na to právem hrdí,“ řekl ČTK Marián Hajdúch, jeden z předních odborníků v oblasti výzkumu léčiv a molekulární onkologie v tuzemsku.

Chytrá karanténa, která se postupně spouští, by měla být podle něj do budoucna jedinou efektivní cestou. „Víme, že se infekce šířit bude až do vytvoření komunitní imunity, případně až do stavu, kdy bude existovat vakcína, která by to mohla zastavit. Nevíme však, jak dlouho bude tento stav trvat,“ vysvětlil lékař.

Šíření infekce pod kontrolou

I proto je podle něj na místě projekt chytré karantény, který by měl spočívat ve velmi rychlé identifikaci jedinců, kteří jsou infikováni koronavirem, v rychlém a efektivním mapování jejich kontaktů, v jejich rychlém vyšetření a případně uvedení do karantény. Šíření infekce by tak mohli mít odborníci pod přiměřenou kontrolou. „Propojení chytré karantény s blížící se účinnou léčbou nemoci covid-19 by mohlo umožnit návrat k relativně běžnému životu,“ míní ředitel Hajdúch.

Lidé neváhali a nahrnuli se do otevřených hobbymarketů (9. 4. 2020) Lidé neváhali a nahrnuli se do otevřených hobbymarketů (9. 4. 2020) | Blesk:David Malík

Projekt by podle něj měl současně vést k tomu, aby rizikoví jedinci v populaci byli přiměřeně chráněni. „Nelze je ochránit pouze tím, že je budeme izolovat. Je potřeba zodpovědného přístupu celé populace k tomu, abychom tyto rizikové skupiny mohli chránit,“ dodal Hajdúch.

Až 20 tisíc lidí denně podle Prymuly

Takzvaná chytrá karanténa, která by měla být jedním z nejdůležitějších projektů v boji s pandemií koronaviru, byla spuštěna zkušebně v Jihomoravském kraji. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly bude projekt po Velikonocích rozšířen na severní Moravu a do Prahy. Přinést by měla i větší počet testování s kapacitou až 20 000 lidí denně. Na projektu pracují odborníci napříč všemi odbory, připravit se musely kapacitně také tuzemské testovací laboratoře.

Video Epidemiolog Prymula: O Velikonocích bez šupačky, školách s rouškami i slibných lécích - Bohuslav Štěpánek, Aleš Brunclík

Uživatel_5418016 ( 10. dubna 2020 21:02 )

Já bych se o plíce mladých nebála. Oni si je prohulej, a tedy nenávratně poškoděj sami.

Uživatel_5418016 ( 10. dubna 2020 20:59 )

A to víte přímo od Babiše nebo jste to četla na idnes. A mluvte laskavě jen za sebe.

Uživatel_5418016 ( 10. dubna 2020 20:58 )

To je ta "chytrá" karanténa, co se měla rozjet po Velikonočních?

gibbon ( 10. dubna 2020 19:52 )

Bizone-pepo,jaké lumpárny pácháš,že se bojíš
šmírování v zájmu dohledání kontaktů pacienta?
Já se toho nebojím,tak jako většina slušných lidí.
Jen bych se nespoléhal na to"promoření"pokud mení
jisté,zda opravdu po vyléčení získám imunitu a na
jak dlouho.A mladí "Super­mani"­podce­ňují­cí vírus
se nemusejí dožít seniórského věku,když jim vírus
poškodí nevratně plíce atd.Vše mohou absolvovat
opakovaně a pak je zklátí i ta "rýmečka"Je lépe
nespěchat a raději omezen na svobodě přežít,než
se svobodný nedožít vakcíny či účinného léku.

gabreta ( 10. dubna 2020 19:21 )

" To, jak jsme k epidemii přistoupili v České republice, se stalo vzorem pro mnoho zemí, od kterých jsme se obvykle učili my"

A kašpaři Fiala a Kalousek říkají, že všechno bylo špatně a Fiala že by to zvládl líp!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa