Hvězdy na Berlinale: Zlatý medvěd pro Zlo neexistuje a dojetí i smutek dcery režiséra

Autor: ČTK, for - 
29. února 2020
21:04

Zlatého medvěda za nejlepší film letošního Berlinale získalo drama íránského režiséra Mohammada Rasúlofa Zlo neexistuje (There Is No Evil). Snímek osmačtyřicetiletého umělce, kterého íránský autokratický režim perzekuuje a nedovolil mu ani zúčastnit se berlínského filmového festivalu, vznikl v německo-česko-íránské koprodukci. Cenu za nejlepší režii si dnes odnesl korejský režisér Hong Sang-su za film Žena na útěku (Domangchin yeoja), velkou cenu poroty obdržel americký snímek Nikdy, zřídka, občas, vždy (Never Rarely Sometimes Always).

Dvouapůlhodinový film Zlo neexistuje, na jehož produkci se podílela i česká firma Europe Media Nest, se ve čtyřech částech zabývá otázkou, jestli se jedinec může vzepřít rozkazu ze strany autoritářského režimu, aby zabil jiného člověka; a také dopadům, jaké takový odpor může mít.

Drama, které je tvrdou kritikou íránského režimu i trestu smrti, bylo na jubilejním 70. Berlinale vřele přijato diváky i většinou kritiků. Oslovilo i porotu, která v hlavní soutěži posuzovala 18 filmů.

„(Jsou to) čtyři příběhy, které ukazují, jakou síť autoritářské režimy splétají mezi normálními lidmi, aby je donutily k nelidskosti. (Je to) film, který klade otázky o naší zodpovědnosti a rozhodnutích v životě,“ řekl o snímku Jeremy Irons, šéf poroty Berlinale, které dnes znovu potvrdilo, že patří k nejvíce politickým filmovým přehlídkám na světě.

Zlatého medvěda za Rasúlofa, který byl loni odsouzen za „protiíránskou propagandu a ohrožování bezpečnosti státu“, převzala jeho dcera Baran, která žije se svou matkou v Hamburku v bezpečí před íránským režimem.

„Děkuji, jsem ohromě šťastná a zároveň velmi smutná, protože tahle cena je pro filmaře, který tu dnes nemůže být. Můžu jen ve jménu všech v týmu říci: Tahle cena je pro něj,“ uvedla mladá žena, která si v oceněném filmu také zahrála.

Berlinale 2020: Herečka Baran Rasoulof s oceněním Zlatý medvědBerlinale 2020: Herečka Baran Rasoulof s oceněním Zlatý medvěd | Reuters

Společnost Europe Media Nest snímek koprodukovala. „Filmy toho typu, na kterých děláme, se točí v Iránu a potom se dodělávají v Evropě. Tento se konkrétně dodělával v Německu a společnost Europe Media Nest se podílela finančně i organizačně na jeho dokončení,“ ČTK dnes řekla produkční manažerka společnosti Gabriela Danielsová.

Europe Media Nest v Praze je odnoží dubajské společnosti Media Trading LLC. Europe Media Nest na českém trhu působí od roku 2014 v oblasti půjčování a prodeje profesionální audiovizuální techniky a také filmové produkce.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud