Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Sluha dvou pánů: Babiš bude mít společného poradce se Zemanem, Jindráka na zahraničí

Autor: ČTK, sova - 
12. února 2020
17:35

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák bude s diplomacií radit premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Ve funkci šéfa hradní diplomacie i nadále ale zůstane. Středeční informaci webu Lidovky.cz ČTK potvrdil sám Jindrák. Na poradních službách se podle něj přímo dohodli Babiš s prezidentem Milošem Zemanem.

„Je to po vzájemné dohodě prezidenta a premiéra. Budu to dělat souběžně,“ řekl Jindrák. Očekává, že na úřadu vlády se bude, vzhledem ke svým diplomatickým zkušenostem, věnovat především bilaterálním vztahům s Německem či zeměmi Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Zároveň poznamenal, že ve funkci ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky se zabývá i celosvětovou diplomatickou agendou. „Je to velká výzva, na druhou stranu to podle mě přispěje k další koordinaci české zahraniční politiky,“ dodal. Pracovat bude na dohodu a placen bude dle hodinové sazby.

Český premiér Andrej Babiš a polský premiér Mateusz Morawiecki během summitu zemí Visegrádské skupiny (V4) a Rakouska v Národním muzeu v Praze. (16. 1. 2020) Český premiér Andrej Babiš a polský premiér Mateusz Morawiecki během summitu zemí Visegrádské skupiny (V4) a Rakouska v Národním muzeu v Praze. (16. 1. 2020) | Reuters

Babišovi dosud se zahraniční politikou pomáhal Svoboda

Lidovky.cz uvedly, že Babiš dosud žádného poradce pro zahraniční politiku ve svém poradním sboru neměl, s problematikou mu ale pomáhal někdejší šéf diplomacie Cyril Svoboda, který oficiálně působí jako poradce pro ústavní a legislativní záležitosti.

Jindrák (56) po studiích působil na konzulárním odboru československého ministerstva zahraničních věcí. Po revoluci pracoval například na generálním konzulátu v Mnichově, který také vedl. V polovině 90. let se stal ředitelem prvního teritoriálního odboru ministerstva zahraničí, na kterém měl na starosti vztahy s českými sousedy či s Maďarskem, Slovinskem nebo Švýcarskem.

Jindrák radil už Sobotkovi

Mezi lety 1998 a 2001 zastupoval jako velvyslanec Českou republiku v Maďarsku, poté se stal náměstkem ministra a velvyslancem v Rakousku. Od roku 2006 vedl českou ambasádu v Německu, stal se tak nejdéle sloužícím velvyslancem v Německu.

Po návratu do České republiky byl opět náměstkem ministra a před odchodem na Pražský hrad působil na úřadu vlády, kde premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) pomáhal se zahraniční politikou, mimo jiné s bilaterálními vztahy s Německem, či agendě středoevropské regionální spolupráce v rámci českého předsednictví V4.

iezidedek ( 12. února 2020 18:48 )

to budou kmotři zloději koalice zase kvičet jelito Ovčíček obecný blb Zemana bude ukazovat cedule, anofert živnostníka Babiše obecného blba budou protestovat"" jen mi nejde do makovice jaká hovada musí být venkované že jim to pořád nedochází!!

jezidedek ( 12. února 2020 17:53 )

to budou kmotři zloději opozice zase kvičet jelito Stajnura obecný blb Fiali bude ukazovat cedule, milion chcanek živnostníka Mináře obecného blba budou protestovat"" jen mi nejde do makovice jaká hovasa musí být pražáci že nedostudovaný blb žene ovce!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa