Karanténa pro 50 dětí a učitelů ze základek ve Frýdku-Místku: Lyžovali v Itálii

Aktualizováno -
4. března 2020
14:53
Autor: ptt, ČTK - 
3. března 2020
15:41

Kvůli lyžařskému pobytu v Itálii v době jarních prázdnin v minulém týdnu je nyní v preventivní karanténě kvůli koronaviru 50 lidí z Frýdku-Místku. Jsou to převážně učitelé a děti z místních škol. V některých školách hrozí nedostatek pedagogů.

„Celkem podle našich zjištění v době jarních prázdnin vycestovalo do Itálie a Rakouska 35 dospělých, převážně zaměstnanců škol a 162 dětí z města. Ne všichni byli v ohrožených oblastech, přesto u některých byla karanténa nařízena,“ řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Následující týden až čtrnáct dní prokáže, zda se po inkubační době u některých navrátilců rozvine nebezpečná nemoc.

Nejhorší situace je na 8. ZŠ

Dvanáct učitelů a dvě děti jsou v preventivní karanténě na 8. základní škole. „Všichni byli na různých místech v Itálii soukromě. Po návratu si ověřili, že mohou do práce, v úterý se však situace změnila a místa, kde byli, se dostala na seznam s nákazou. Proto jsou nyní v preventivní karanténě,“ řekla ředitelka školy Iveta Wilczková a dodala:

„Na škole není žádná panika, jedeme v běžném režimu, jen platí přísnější hygienická pravidla. Na radu hygieniků jsme zrušili Dny otevřených dveří a oslavy výročí školy.“

V karanténě jsou kromě pedagogů a školáků také úředníci magistrátu, strážník městské policie i policista. „Ne všichni byli v Lombardii a Benátsku, které jsou rizikovými oblastmi. Nicméně karanténa již byla u několika z nich nařízena. V karanténě je také pět zaměstnanců magistrátu, kteří v minulých dnech byli na lyžařské dovolené v zahraničí,“ uvedla mluvčí magistrátu Jana Matějíková.

Primátor by nikam nejezdil

Hrozba se dotkla i jednání zastupitelstva. Vedení města vyzvalo obyvatele, aby na něj nechodili a raději sledovali jednání online na webu. „Já osobně bych v současné situace do rizikových oblastí nejel s ohledem na svou rodinu,“ řekl primátor Michal Pobucký a dodal: „Lidé, kteří byli v těchto místech, by měli automaticky zůstat doma v karanténě.“

„Nemám z toho úplně dobrý pocit, že možnost ohrožení je tak blízko. Doufám, že se u nikoho nemoc neprojeví. Vím, že pro nás starší lidi to přináší větší riziko,“ řekl Jiří Dvorský (63) z Frýdku-Místku.

Nemocnice se připravuje

Na možnou hrozbu nákazy a šíření se už připravuje i nemocnice ve Frýdku-Místku. „Máme vyhrazených šedesát lůžek pro nejakutnější případy, kdy nebude možný převoz na infekční oddělení do ostravské Fakultní nemocnice, Opavy či Havířova,“ řekl ředitel nemocnice Tomáš Stejskal. Úklidová firma je také nově zásobena účinnějšími dezinfekčními prostředky.

Školení v Jižní Korei

Ve městě v úterý zasedala bezpečnostní rada, která řešila také automobilku Hyundai. Mluvčí připomněla, že závod je nedaleko od města a zaměstnanci jezdí na školení do koronavirem zasažené Jižní Koreje.

„Byl jsem ubezpečen, že vedení těchto firem již delší dobu spolupracuje s hygienickou stanicí a všichni zaměstnanci, kteří přiletěli z Jižní Koreje, jsou dávno v izolaci a v domácí karanténě,“ doplnil Pobucký.

Video Ministr Vojtěch: V Česku je pět nakažených koronavirem. Holčička na Bulovce má testy negativní. - Blesk TV

Jak vyřídit STK nebo propadlý řidičský průkaz při zákazu vycházení čtěte ZDE

amaea ( 4. března 2020 15:41 )

Každýho pitomce, který byl lyžovat v Itálii v době řádění Coronaviru, bych zavřel do karantény na doživotí

zvonik54 ( 4. března 2020 09:40 )

Pupene, pokud dostanu v přepočtu víc jak milion od autora víru za šíření viru Evropou, pak se mi nakažení vlastních dětí vyplatí, protože ony tu infekcí přežijí narozdíl od starších seniorů. A TO BUDE MÍT POZITIVNÍ NÁSLEDKY V UDRŽENÍ NASTAVENÉHO DŮCHODOVÉHO SYSTEMU V ČR! Proto např. V MHD se pokrytecky vydal příkaz otevírat všechny dveře bez používání tlačítek, aby se infekce přes tlačítka nešířila mezi cestujícími, ale dezinfekce madel na držení uvnitř vozidel se neprovádí, aby se nákaza dál přesto mohla šířit! Šíření viru jiným způsobem je nenápadně zajištěno právě cestovním ruchem! ČILI NAKAZIT CELÝ NAROD JE ÚMYSLNÉ!!!

dajka123 ( 4. března 2020 08:47 )

A banda ***, kteří přijeli o víkendu z lyžařského výcviku šli následně do školy i přesto, že se všude píše, mluví o 14ddnní karanténě po příjezdu z rizikových oblastí. Co takto ta půlmilionová pokuta o které se psalo aby bylo na uhrazení potřených nákladů.

pepen ( 4. března 2020 07:57 )

Nikdo nikomu nezávidí lyžování v Itálii....ale pokud je sever Itálie zamořen ,,KORONAVIREM,,tak je logické ,že tam s dětmi nepojedu...Nebudu riskovat nakažení a následně někoho -smrt dětí !!!! Všem kdo to poruší a přesto odjede lyžovat do Itálie a vátí se z Itálie nakažen-tak bych jim veškerou péči nechal zaplatit !!!!

zdenek43 ( 4. března 2020 07:32 )

SOK -chripkova sezona - do 28.2.2020 - 50 MRTVYCH !!! - 250 klinicky zavaznych pripadu chripkove infekce vyzadujici hospitalizaci v rezimu intenzivni pece !! - 1323 + 114 nemocnych na 100.000 obyvatel .........

nejvyssi nemocnost - kraj Jihomoravsky !! + Liberecky !! + Zlinsky !! a Vysocina !!

S O K - 50 mrtvych !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud