Češi poslali kvůli karanténě přes 21 tisíc e-neschopenek. Kolika lidem izolace končí?

Autor: ČTK - 
24. března 2020
19:30

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v březnu dostala zatím celkem 21.460 elektronických neschopenek kvůli karanténě. Za pondělí jich přibylo 1440. Stejně jako v minulých dnech počet případů narostl nejvíc v Praze a Moravskoslezském kraji. Vyplývá to ze statistik, které ČSSZ zveřejnila v úterý. Podle údajů by dvoutýdenní izolace měla do úterý skončit 2878 lidem s e-neschopenkou.

Celkový počet lidí v karanténě na ochranu před nákazou novým koronavirem by mohl být vyšší. Lékaři mohou případy sociální správě hlásit nejen elektronicky, ale i na papírovém tiskopisu. Elektronických neschopenek s diagnózou Z209, která se používá pro karanténu, úřad dostal od 1. do 23. března v Praze celkem 3290 a v Moravskoslezském kraji 3020. Za poslední den v hlavním městě lékaři vystavili 295 karanténních elektronických neschopenek a v Moravskoslezském kraji 244.

Ilustrační obrázek: neschopenkaIlustrační obrázek: neschopenka | Profimedia

Podle statistik by měla do dneška karanténa skončit 2878 lidem, kteří do ní začátkem března s e-neschopenkou šli. Nejvíc takových případů by mělo být ve Zlínském kraji, a to 542. Nejméně naopak správa zaznamenala v Karlovarském kraji, kde je jich 19.

Do dvoutýdenní karantény musí od 7. března všichni, kteří se vrátili z Itálie. Od poledne 13. března pak musí do karantény ti, kteří přicestovali z 15 zemí s vysokým rizikem šíření nákazy novým koronavirem. Týká se to Čechů i cizinců, kteří v Česku trvale či přechodně žijí. V karanténě jsou také lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženými.

Pracovníkům v karanténě má zaměstnavatel platit 60 procent základu jejich příjmu. Vláda ve čtvrtek rozhodla o tom, že tuto náhradu výdělku uhradí místo firem stát.

Jak si při zákazu vycházení zařídit propadlý řidičák nebo STK čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud