Prymula zmínil problém prázdnin. Promluvil o cestování, názoru Zemana i plošných testech

Autor: tsv - 
20. dubna 2020
12:48

Epidemiolog a šéf týmu Covid-19 Roman Prymula promluvil ve veřejnoprávních médiích o tom, jak to bude s dalšími opatřeními ohledně pandemie, výjimkách ohledně cestování a okomentoval také výrok prezidenta Miloše Zemana o uzavřených hranicích na rok. Vedle toho přiblížil, jak to bude s plošným testováním v Česku.

První dvě vlny uvolňování současných opatření podle Romana Prymuly potenciálním nárůstem počtu nakažených po plošném testování ovlivněny nebudou. „Já si nemyslím, že by ten dopad měl být takový, že by odsunul minimálně ty první dvě vlny. To znamená, myslím si, že ty první dvě vlny proběhnou a pak budeme se čtrnáct dnů dívat, co se bude dít dál, ale v tuhle chvíli si myslím, že to proběhne tak, jak bylo deklarováno,“ uvedl v České televizi ohledně naplánovaného rozvolňování omezení. 

Zavřené hranice na rok? Se Zemanem to neřešil

Náměstek ministra zdravotnictví komentoval i Zemanova slova o tom, že by se nemělo cestovat za hranice rok. Sám v minulosti mluvil o roku až dvou, čímž vyvolal rozsáhlé debaty. Co říká nyní?

„Vidíme dobře, že to jsou všechno skutečně spekulace, protože odhadnout, jak celý ten proces bude trvat, nemůže nikdo úplně přesně, a my jsme v situaci, kdy teď budeme několik týdnů v režimu, kdy budeme muset opravdu pozorovat detailně, co se děje. Když jsme uvolnili nějaká opatření, jestli jsme schopni to nahradit právě chytrou karanténou. A budeme rozhodovat velmi rychle, to znamená v nějakých čtrnáctidenních intervalech. Takže vidět, co bude za rok, je obtížné, ale když se podíváme na situaci v okolních zemích, tak tam je těžké odhadovat tu normalizaci v takto krátkém režimu,“ uvedl před polednem v ČT Prymula.

„Takže o těch současných prázdninách to jistě problém bude a pokud se někam pojede, tak to bude zcela individuální výjimka, tak jak se jedná teď třeba s Chorvatskem, ale to bude skutečně zcela výjimečné,“ podotkl.

Pro Český rozhlas Prymula uvedl, že výrok o zavřených hranicích na rok s prezidentem Zemanem neřešil. „Neřešil jsem to s panem prezidentem. Myslím, že se jedná o odhad podle situace, která tady je v okolních zemích. Podle mě to takhle nějak principiálně opravdu může být. Budou samozřejmě existovat výjimky, teoreticky v nějakém režimu bude možné vycestovat,“ připustil.

„Pokud bude situace v dané zemi obdobná a bude zájem tam vycestovat, tak by to za nějakých okolností mohlo být možné. Teď narážím na to Chorvatsko, ale opravdu to budou výjimky. Není otázka, jestli můžeme, nebo nemůžeme vycestovat. Co se týče pracovních aktivit, tak budou existovat výjimky. Co se týče dovolené, tak je to otázka spekulací. Každý se může podívat na to, jak se situace vyvíjí v té konkrétní zemi. Jsou země, které jsou schopny přijímat, například Island, ale to jsou spíše výjimky. Většinově je svět v tuhle chvíli opravdu uzavřený. Ale opravdu jde o spekulace, to se ukáže průběžně,“ uvedl Prymula pro ČRo.

Plošné testy nejsou špatné, brání je Prymula

Prymula v ČT promluvil také o plošném testování a tom, koho nakonec zahrne. „Jsou to vybrané vzorky populace, které se liší metodou výběru v jednotlivých regionech, a je snaha tam nakonec zahrnout poměrně velký populační vzorek, až 28 000 osob,“ uvedl epidemiolog.

Jde přitom o dva velké soubory lidí napříč Českem. „Nejsou z Prahy, ale jsou reprezentativně vybrány v podstatě z celé republiky, protože to jsou lidé, kteří se léčí s určitým onemocněním a dali souhlas, že budou využiti právě pro toto,“ podotkl.

 „Ten druhý soubor, který bude tady v Praze, tak to už budou náhodní dobrovolníci, kteří budou chtít být otestováni, a ti budou zařazováni podle různých věkových skupin, takže myslíme, že budeme mít konečně šanci vidět, jak jsme na tom v České republice v různých lokalitách, kde je různá šance se potkávat s tímto virem,“ říká Prymula.

Odmítá kritiku, že by testy nebyly dostatečně průkazné. „Já chci ubezpečit, že jsme opravdu ty testy validovali ve třech renomovaných institucích. Ty testy opravdu tak špatné nejsou, jsou schopny poskytnout nějaký základní obrázek, jak na tom jsme,“ uvedl Prymula a pokračuje: „Tady přeci nejde o to, jestli tam vyjde jedno promile, dvě nebo tři. Nám jde o to, abychom věděli to makrorozmezí. Aby to nebyly desítky procent versus jednotky procent. A to ten test ukáže zcela spolehlivě (...) Já si nemyslím, že to budou desítky procent, já myslím, že se to bude pohybovat mezi promilí až jednotkami procent.“

Video Epidemiolog Prymula: O Velikonocích bez šupačky, školách s rouškami i slibných lécích - Bohuslav Štěpánek, Aleš Brunclík

Okomentoval však také možnou přítomnost protilátek v těle, na které je možné také testovat. „My si musíme uvědomit, že zatím to, co je určitým způsobem zpochybňováno, je, jestli protilátky u těch nejmenších vydrží dostatečně dlouhou dobu a jestli jsou u všech. Ukazuje se, že třeba u 20 procent té nejnižší věkové kategorie ty protilátky nejsou dostatečně vysoké. Nicméně nikdo nezpochybňuje, že obecně v té populaci ty protilátky vydrží alespoň dva roky, tak z těch křivek a poklesu se to dá v tuto chvíli kalkulovat. To znamená: my jsme tady byli exponováni tomu viru maximálně dva měsíce zpátky. Pokud budeme spekulovat, že už tady někdo kolem Vánoc mohl onemocnět, tak pořád je to bohatě v intervalu, kde bychom to měli zachytit,“ dodal. 

Video Zeman o koronaviru a nesouhlas s Prymulou: Promořování? Lékaři mají někdy odporný žargon, děsí to veřejnost - Redakce Blesk, FTV Prima

bohdan ( 20. dubna 2020 22:08 )

Jasně zachránily nás zlaté české ručičky, které šily roušky. Vzpomínáte jak Bureš nařídil nošení roušek, které neměli ani lékaři.

bohdan ( 20. dubna 2020 22:00 )

Jasně zachránily

okluznifranta3 ( 20. dubna 2020 18:25 )

S názorem vožralýho EMANA z Hradu si vytřu kdykoliv konečník, ty MILOŠI VOŽRALEJ...

mislivec ( 20. dubna 2020 16:55 )

Vrchní Ovarovec už definitivně stratil mandát cokoli kázat lidu. Káže vodu a sám chlastá víno. Nejdlí *** na karanténu a tlemý se vobič občanovy do ksichtu, Ovar mu "vynadá". Papaláši s policejním prezidentem v čele se provokativně fotí aby obič. lidem ukázali, že oni můžou, Ovar je brání. Minář pořádá ne žranici ale rovnou zabýjačku, Ovarovyč se ho zastane.
Může si ještě někdo vubec pouštět ty jeho bláboli? Nebo už všem v tomhle státě definitývně jeblo?

picoda ( 20. dubna 2020 16:00 )

Roušky a respirátory mají jednu zásadní vadu. Zhruba 30% vydechnutého CO2 z plic si vdechujete zpátky do plic
spolu s novým nádechem. To jistě víte a není to příjemné. Musíme si ale popsat, co se děje v plicích.
Při vdechování CO2 namixovaného s čerstvým vzduchem, vzniká ochuzená kyslíková směs, která v plicních sklípcích přechází do krve.
Přítomnost takto rozpuštěného CO2 v krvi způsobuje hypoxii, ale nikoliv ve fatálním měřítku,
pouze se vám do mozku dostává méně kyslíku.
Zpomalují se reflexy, reakce, přesnost a bystrost, otupují se tzv. smysly. Klesá rovněž agresivita a produkce testosteronu.
Při jízdě v autě byste měli roušku a respirátor sundat, protože se jinak prodlužují reflexní a reakční doby.
Když díky respirátorům a rouškám lidé do svých těl budou čerpat CO2, dojde k zajímavému jevu, k tzv. krevní acidóze.
CO2 se totiž v plicích rozkládá ve vodě a následně difunduje do krve, kde zvyšuje kyselost krve a vzniká krevní acidóza a klesá pH krve.
Tělo reaguje kompenzačními mechanismy na zvyšující se kyselost krve, především dochází k rozšiřování tepen a uzavírání méně důležitých krevních tras,
prioritu má mozek.
Pokud tento proces není extrémní, že byste třeba dýchali kouř z komína, ale jedná se jen o přidechování CO2
vlastního výdechu v roušce nebo v respirátoru, potom se kysličník uhličitý rozpouští v krvi a nevrací se s dalším výdechem ven z plic.
Sami si všimněte, že když máte roušku, zhruba po 5 minutách se cítíte lehce v limbu,
není to stav závrati nebo bezvědomí, ale lehký pocit omámení.
Záleží na těsnosti respirátoru a na počtu vrstev roušky. To je důsledek acidózy, účinek CO2 v krvi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud