Poslední repatriační let přiveze 329 Čechů. Za letenku z Austrálie platí 18 tisíc

Aktualizováno -
13. dubna 2020
12:45
Autor: ČTK, for - 
13. dubna 2020
10:35

Poslední plánovaný repatriační let dopraví v úterý do Prahy 329 Čechů a další Evropany, kteří uvízli v Austrálii a na Novém Zélandu po opatřeních přijatých kvůli šíření koronaviru. České ministerstvo zahraničí využilo spolupráci s jihokorejskými aerolinkami a na organizování letu se podílela také korejská ambasáda v Praze. Česko-korejská spolupráce usnadní také cestu domů téměř třem stům Korejců, osmděsáti z Austrálie na cestě do Soulu a dvěma stovkám z Česka, Polska a Slovenska při návratu letadla do Koreje ve středu 15. dubna. Ministerstvo zahraničí o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

Podle ministerstva jde o organizačně nejnáročnější a nejdelší let při repatriacích. „Ministerstvo zahraničí tímto letem ukončilo plán repatriací českých občanů souvisejících s pandemií koronaviru. Nevylučujeme, že se situace změní a budeme muset ještě v souvislosti s vývojem v některých částech světa toto rozhodnutí přehodnotit, ale v tuto chvíli žádný další let neplánujeme,“ uvedl dnes náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

Podle něj české ambasády sice ještě řeší situaci jednotlivců či malých skupin Čechů v různých zemích, návrat do vlasti by jim ale ministerstvo chtělo zprostředkovat prostřednictvím evakuačních letů jiných států Evropské unie.

Česko dosud dopravilo z různých destinací podle Smolka přes 770 Evropanů. Z Austrálie a Nového Zélandu repatriační letadlo dopraví domů spolu s českými občany také 20 Slováků, devět Belgičanů a šest Švýcarů a zhruba 80 Korejců do Soulu. Z Jižní Koreje odstartuje letadlo na další více než desetihodinový let do Česka kolem úterního poledne tamního času, uvedlo ministerstvo.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) se každý cestující uvedeného evakuačního letu na své cestě domů finančně podílí. Příspěvek na repatriaci, který ministerstvo stanovilo, činí 700 eur, tedy zhruba 18 tisíc.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zařizuje Čechům lety domůMinistr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zařizuje Čechům lety domů | ČTK - Michal Krumphanzl

Milan Šmid ( 13. dubna 2020 13:16 )

Potřebným nepřidají a bohatým dávají !§Kdo má na dovolenou 80 000 tak má taky na letenku ne ? Co to po nich vyžadovat jak to dělají Němci ???

offline ( 13. dubna 2020 11:08 )

700 Eur je pro nemajetné české turisty obrovská částka. Nejspíš si po příletu zažádají o dávku mimořádné okamžité pomoci, aby nebyli škodní a mohli co nejdřív vyrazit na podobně skromnou dovolenou. Nebo, že bychom se jim na to složili? Číslo účtu nebude?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud