Koronašmejdi útočí na seniory: Místo dezinfekce voda a rouška k nevýhodné smlouvě

Autor: Andrea Ulagová - 
11. dubna 2020
05:00

Šmejdi se neštítí ničeho a současná situace spojená s pandemií nemoci covid-19 jim hraje do karet. Jejich oběťmi jsou opět ti, kteří jsou novým typem koronaviru ohrožení nejvíce - senioři. Spotřebitelská organizace dTest i Česká obchodní inspekce (ČOI) zaznamenávají stále více stížností na podvodné e-shopy, které nabízejí předražené roušky. Podle dTestu zase online seznamovací společnosti pro změnu lákají seniory, aby s jejich pomocí zahnali samotu. Toto jsou nové praktiky „koronašmejdů“, před kterými odborníci varují.

Všudypřítomný strach z onemocnění doléhá právě na seniory. Obchodníci jim proto nabízí „zázračné“ potravinové doplňky, u nichž deklarují léčebné účinky proti koronaviru. „Doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potravinami, a proto jim nelze připisovat léčebné nebo preventivní účinky,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Prodejci klamáním porušují zákon, protože se dopouští zakázané nekalé obchodní praktiky.

Místo dezinfekce citronová voda

Rozmohl se také prodej zboží proti koronaviru jako speciálních amuletů nebo nejrůznějších přípravků. Ani zde nejsou žádné pozitivní účinky prokázány. Výjimkou není ani nabídka dezinfekčních gelů na ruce, místo kterých dorazila citronová voda.

„Nemá-li zboží vlastnosti, které byly sjednány nebo které se dají od něj očekávat, je vadné. Spotřebitel má nárok na reklamaci. Není-li možné dodání nové věci bez vad, má právo na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz,“ vysvětluje Hekšová. Kromě toho při prodeji na dálku může spotřebitel využít své právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů bez uvedení důvodu.

Podvodné e-shopy

Senioři se také dostávají do sítí takzvaných zprostředkovatelských e-shopů s rouškami, respirátory a dalšími ochrannými pomůckami. A nejen oni. Na ČOI se obracejí desítky lidí, kteří zaplatili předem za zboží, které nedorazilo, případně dorazilo v nevalné kvalitě.

Nejedná se o e-shopy v pravém slova smyslu. „Jde o anonymní provozovatele, kteří zatím jen sbírají osobní data, která se pak dají využít třeba pro telefonní marketing, ale v budoucnu by mohli chtít od spotřebitelů i peníze za výrobky, které třeba ani neodešlou, jako se to děje u mnoha dalších podvodných anonymních webů,“ říká ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Před nákupem či vyplněním osobních údajů na těchto stránkách experti varují. „Ke zvýšení důvěryhodnosti stránek používají útočníci i falešné recenze uživatelů z celé republiky. Kontaktní formulář na doposud objevených stránkách pouze odešle osobní údaje útočníkům,“ uvádí Ondrej Kubovič, specialista na digitální bezpečnost ze společnosti ESET.

Reklamace se nedovoláte

Dalším trendem, který spotřebitele aktuálně trápí při objednávání zboží na internetu, jsou tzv. „přeprodejci zboží“. Jedná se o jakési „nákupní galerie“, kde spotřebitel netuší, s kým uzavírá kupní smlouvu.

Postup podnikatele, který inkasuje peníze a pak odmítá řešit reklamace, nebo zákonnou možnost odstoupit od kupní smlouvy bez udání důvodu, hodnotí mimosoudní řešení sporů České obchodní inspekce jako protiprávní. Přeprodejce poznáte i podle toho, že jedinou možností je u něj platba předem, žádná dobírka nebo osobní vyzvednutí. Zboží zpravidla putuje z Číny.

Spotřebitel má právo na odstoupení od smlouvy, které může uplatnit přímo vůči e-shopu. Zkušenosti seniorů ale říkají, že je komunikace velmi složitá a zboží dorazí většinou s velkým zpožděním. 

Pozor na členství v seznamkách

Na seznámení nezadaných v nejlepším věku lákají online placené seznamky jako Singles50, eDarling nebo SeniorDating. Senioři si nejčastěji stěžují na automatické prodlužování členství, o kterém nebyli dostatečně informování předem. I když může být samota skličující, další stržené peníze za nechtěné členství z ní nikoho nevysvobodí. „Doporučujeme registraci do podobných seznamek vždy pečlivě zvážit,“ upozorňuje dTest.

Roušky k podpisu nevýhodné smlouvy

Senioři by se měli mít na pozoru také před takzvanými energetickými šmejdy, kteří nepřestali úřadovat ani v době pandemie. Vydávají se za zástupce velkých dodavatelů, kontrolory či zaměstnance radnice a nabízejí roušky oproti podpisu. Ve skutečnosti ale senioři podepisují smlouvu o dodávkách energií.

Očekávat lze také zvýšené množství telefonických nabídek, ve kterých budou obchodníci seniorům slibovat, že ušetří na dodávkách energií. „Ve většině lákavě vypadajících nabídek je háček. Spotřebitelům proto doporučujeme neříkat ano pod časovým nátlakem. Než budou s čímkoliv souhlasit, měli by si nejprve prostudovat smluvní dokumentaci a zjistit reference,“ radí Hekšová.

Jak nakupovat na internetu?

  1. Nakupovat u ověřeného obchodníka, se kterým máte vy či vaše okolí dobré zkušenosti.
  2. Nakupovat u neanonymních prodejců, tedy v obchodních podmínkách či kontaktech lze nalézt IČO, případně i adresu a telefon prodávajícího.
  3. Podezřelé bývají požadavky na úhradu předem bez možnosti využít dobírku či osobní vyzvednutí. Avšak máte-li na výběr, výhodné bývá platit kartou, nebo jinými online prostředky s garancí od zprostředkovatele platby (Paypal, Twisto apod.), peníze lze totiž v případě problémů snadněji získat zpět.
  4.  Vyhnout se prodejcům ze zemí, kde budete pak složitě uplatňovat právo na reklamaci (když koupíte aktivně zboží např. od prodejce z Hongkongu, Číny, Panamy, budete pak případné vady muset řešit právě s tímto obchodníkem) → ověřujte, zda znáte sídlo podnikatele, protože stránka v češtině či na „.cz“ doméně není důkazem, že jednáte s českým prodejcem.
  5. Před prvním nákupem si prohlédněte recenze a zkušenosti ostatních na nezávislých serverech (např. vasestiznosti.cz/stiznosti, případně srovnávače s hodnocením atd.).
  6. Používejte stánky se šifrováním, poznáte je podle „zeleného zámku“ a začínají na „https“.
  7. A také si ověřte, zda si nechcete něco objednat z již známého rizikového webu zveřejněného na www.coi.cz/rizikove. Seznam je pravidelně aktualizován, v žádném případě se však nejedná o úplný výčet rizikových e-shopů. Skutečnost, že internetový obchod není na seznam zařazen, neznamená sama o sobě, že nákup je bezpečný.

ov21 ( 11. dubna 2020 21:09 )

možná dík tomu maj nemci 100.000 nakažených , jinak souhlas

Greinfild ( 11. dubna 2020 14:11 )

Normální lidi na debilní zákazy a nařízení pár ***.ů z vlady mr.dá..jaky 2m rozestupy??Nas.rat ču.ráci zkur.A fuck zavíračka restaurací..mr.dám tyhle pí.čoviny hezky zacvakají ovce co tyhle ku.rwy zvolili

pooresh ( 11. dubna 2020 13:13 )

Sudruzi,pred tydnem vratilo Holandsko nekolik cinskych zasilek "zdravotnickych" potreb,jako nekva­litni,­neucin­ne. Predpokladam,ze obratem tento srot privitali cesti predstavitele,jako rychlou,i kdyz ne levnou pomoc od cinskych bratru! Smejd,jako smejd.

frantacizek ( 11. dubna 2020 12:11 )

další věcí je, že zničíte ty pouhé 2 pokladní, na tu pokladnu už ani žádná nechce, mi dnes holky říkaly. stálá přehlídka intelektu politiků..

frantacizek ( 11. dubna 2020 12:00 )

v té min. 100m frontě na celou délku obchodu Billa totiž nikdo ten 2m rozestup nedodržuje, protože to není ani možné, stejně jako ty rozestupy metr čtvereční ve třídách Andrejovy. To bychom se totiž do toho obchodu nevešli, vy koumáci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud