Prymula plánuje plošné testování. Má zjistit promořenost Čechů

Aktualizováno -
1. dubna 2020
10:25
Autor: ČTK - 
1. dubna 2020
09:25

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula chystá plošný test na koronavirus u vzorku populace. Chce tak zjistit promořenost, tedy podíl nakažených mezi obyvateli Česka. Uvedl to ve středu Český rozhlas - Radiožurnál. Kdy a kde bude testování prováděno, zatím náměstek neupřesnil. Plošně chce nechat otestovat i obyvatele Litovelska na Olomoucku, kde do pondělí platila spolu se sousedním Uničovskem karanténa kvůli vysokému počtu nakažených. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na dnešní tiskové konferenci řekl, že plošné testování nepovažuje za efektivní a kapacity jsou omezené. Na Litovelsku i pro pracovníky v sociálních službách budou podle něj využity rychlotesty.

Průzkum na reprezentativním vzorku české populace chce Prymula uskutečnit podle rozhlasu co nejdříve, pravděpodobně příští týden. "V tuto chvíli se připravuje protokol, který zpracovávají lidé z olomoucké lékařské fakulty a jejích vědeckých institucí. Očekávám, že mi bude zaslán zítra, nebo pozítří (ve čtvrtek, nebo pátek). Pak bude nutné získat souhlas etické komise," řekl. "Jinak tam žádné další problémy nejsou a předpokládám, že tu studii provedeme ve vybrané lokalitě, možná v Praze," dodal. Kolik lidí chce takto otestovat, neuvedl.

Testování na koronavirus.Testování na koronavirus. | Reuters

Vojtěch ale řekl, že plošné testování není na pořadu dne. Je podle něj nutné se zaměřit na testování rizikových skupin a klinických případů pacientů, kteří mají příznaky nemoci COVID-19. Rychlotesty, které zjišťují hladinu protilátek v těle po nákaze koronavirem, podle něj budou využity v Litovelsku na Olomoucku. "Chtěli bychom je použít také pro pracovníky v sociálních službách. Máme v plánu je v pravidelných turnusech používat, abychom byli schopni otestovat tyto pracovníky," poznamenal ministr.

Testování u obyvatel oblasti Litovelska začne podle Prymuly zřejmě už tento týden. "Hygiena dostala povel, aby ho zahájila. Už jsme tam zavezli 22.000 testovacích setů, abychom mohli lokalitu otestovat. Chceme vědět, kolik osob se tam dostalo do kontaktu s tímto onemocněním," řekl náměstek.

Roman Prymula a Jan Hamáček s rouškou na tiskovce na Úřadu vlády (17.3.2020)Roman Prymula a Jan Hamáček s rouškou na tiskovce na Úřadu vlády (17.3.2020) | Úřad vlády

Rychlotesty ale nemusí infekci odhalit v rané fázi. Podle manuálu Státního zdravotního ústavu k rychlotestům se protilátky objevují v dostatečné míře až tři dny po prvních příznacích. Proto budou při testování reprezentativního vzorku populace podle Prymuly rychlotesty doplněny i PCR testy, které zjišťují ribonukleovou kyselinu (RNA) koronaviru.

Ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci Marián Hajdúch řekl rozhlasu, že rychlotesty nejsou pro testování reprezentativního vzorku ideální. "Jsou jen orientační a kvalitativní. My potřebujeme nejenom vědět, jestli ty protilátky tam jsou, což pro diagnostiku stačí. Ale my potřebujeme vědět i, kolik jich tam je. Což nám ten rychlotest není úplně schopen říct," uvedl.

zlodejska_sekta_ods ( 1. dubna 2020 12:19 )

i k-reténismus je na blbovárním indexu

zlodejska_sekta_ods ( 1. dubna 2020 12:18 )

komunistický profešourek plašan chaotik Pridebula a jeho debilní ***ismus mylně vydávaný za inteligentní karanténu

istyl ( 1. dubna 2020 10:26 )

Hmmm, to je napad nejmene s mesicnim zpozdenim...to se melo stat v zacatcich pandemie...co melo nohy a ruce z oblasti laboratorich i mobilnich, melo testovat...ne je sankcionovat, ne zpoplat­novat­(3000k­c)..­.naka­zene osoby najit - do karanteny a byli bychom na tom lip.A to podstatne...Urcite by neumirali starecci...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud