Češi vykoupili droždí, v karanténě pečou o sto šest. Co na to řetězce?

Autor: Nikola Forejtová, ČTK - 
28. března 2020
05:15

Nedostatkovým zbožím v době koronavirové krize je aktuálně droždí. To Češi totiž vykupují po desítkách - když mají to štěstí a najdou ho v supermarketu. Zájem o něj stoupl až pětinásobně, a to vše proto, aby si mohli lidé doma upéct domácí pečivo. Zprvu se vykupovaly mouky a těstoviny, ty už jsou ale nyní opět v regálech, jak Blesk Zprávám potvrdily některé obchodní řetězce. Posílají také uklidňující zprávu. Droždí je sice lokálně nedostatkovým zbožím, o ostatní suroviny se ale lidé bát nemusí. 

V době krize a nouzového stavu se opět ukázaly zlaté české ručičky. Kromě toho, že si Češi šijí roušky, na které jim vláda dala leda tak střih, se také vrhli na přípravu domácích těstovin a na pečení domácího chleba, housek i rohlíků. 

A vidět je to v regálech obchodů, kde jsou tu a tam bílá místa. Na počátku krize Češi vykupovali mouku a jiné suché potraviny, nyní se vrhli na další komoditu, kterou potřebujete k pečení. Na droždí.

Droždí a mouka „podpultovkou“

Obchodní řetezce jsou si zvýšeného zájmu vědomy. „Můžeme potvrdit zvýšený zájem ze strany zákazníků o droždí. Pravidelné dodávky od dodavatele jsou ale zajištěny. Případný krátkodobý nedostatek droždí může být způsoben zvýšeným denním odprodejem,“ uvedla pro Blesk Zprávy mluvčí Kauflandu Renata Maierl.  

„Poptávka je enormní. Odhadujeme, že oproti normálnímu průměru je přibližně pětinásobná. Zkombinovaly se Vánoce, Velikonoce a to celé se ještě musí vynásobit dvěma,“ upozorňuje také Tomáš Podivínský z olomoucké společnosti Lesaffre Česko. 

Češi si napříč sociálními sítěmi z nedostatku droždí „střílejí“ a žertují i o ceně tohoto zboží. Objevují se tak nabídky jako „Prodám za 500 jeden kus,“ nebo „Vyměním za tři balíky těstovin“. 

Řada příspěvků pak současnou situaci srovnává s dobami minulými. „Staré časy jsou zpět, droždí jsem dnes sehnala jako vzácnou podpultovku,“ uvádí jedna uživatelka na twitteru a ostatní jí notují. „Mně schovává prodavačka na vsi,“ píše jiná z žen. 

Droždí Češi vykupují ve velkém. Doma si totiž pečou chlebaDroždí Češi vykupují ve velkém. Doma si totiž pečou chleba | Blesk:Jitka Pecharová

„Co se týče droždí, tak v posledních dnech po něm velmi vzrostla poptávka. Souvisí to  s tím, že jsou zavřené školy a řada lidí pracuje z domova a tím pádem nejen vaří, ale i peče ve výrazně větší míře než doposud. V PENNY máme momentálně k dispozici sušené droždí. Čerstvé droždí, které kvůli vysoké poptávce výrobci nestíhají vyrábět a momentálně není na celém trhu, budeme mít k dispozici nejpozději v pondělí,“ vyjádřil se pro Blesk Zprávy tiskový mluvčí Penny marketu Tomáš Kubík.

Droždí pak zřejmě budete hledat marně i v Globusu. „Přesto se nám jej občas podaří doplnit, když jej dodavatel přiveze,“ zmiňuje pro Blesk Zprávy mluvčí společnosti Lutfia Volfová. 

O tom, že výrobci nestíhají vyřizovat objednávky, řekla víc i společnost Labeta z Dřenic na Chrudimsku. „Zaměstnanci chodí do provozu i o víkendu, vyrábějí déle, než je běžná pracovní doba. Podnik má kolem 40 kmenových pracovníků. Musím je pochválit, táhnou za jeden provaz. Lidé to zatím zvládají, vyrábíme s větším výkonem než obvykle,“ řekl k problematice ředitel a předseda představenstva Antonín Smrček.

Podle Lukáše Němčíka z prodejen COOP je pak nedostatek droždí spíše lokální záležitostí. „Plošnější výpadky nejsou a směsi na chleba nejsou většinou klasický sortiment, spíše na velkých prodejnách. Dá se říci, že zprávy o chybějícím zboží jsou spíše od zahraničních řetězců v Praze či velkých městech,“ uvedl Němčík pro Blesk Zprávy. 

O jiné potraviny nebude nouze. Zatím

Řetězce ale prostřednictvím Blesk Zpráv své zákazníky uklidňují a na lokálních výpadcích se shodují. „Jsme v kontaktu s našimi dodavateli, abychom i nadále byli schopni zajistit dostupnost kompletního sortimentu. Dělají pro to maximum i naši zaměstnanci v centrálních skladech a na prodejnách, za což jim moc děkujeme,“ zmiňuje dále Kubíček z Penny. 

Za společnost COOP pak Němčík doplňuje, že se to týká především značek, nikoliv zboží jako celku. Všechno záleží na možnostech dodavatelů. 

Volfová z Globusu také okomentovala bílá místa v regálech. Lidé totiž sdílejí snímky pořízené i uprostřed dne, které je zachycují. „My od té doby, kdy se virus začal šířit a byl vyhlášen nouzový stav, tak doplňujeme regály zásadně až večer po zavírací době. Může tak působit, že jsme vykoupení, ale ono je to spíš o tom, že v rámci ochrany zaměstnanců a efektivity práce opravdu doplňujeme zboží až po zavírací době. Pokud tedy není zásadní doplnit nějaké zboží již přes den,“ vysvětluje Volfová. 

Otázník je ale stále u sortimentu, který do Čech míří ze zahraničí. Lidé se obávají především stopnutí dodávek zeleniny a ovoce. „Zatím neevidujeme žádný výpadek. Dneska jsme měli krizové zasedání a kolega, který tento sortiment vede, uvedl, že zatím naší dodavatelé zboží vozí. A to i třeba ze Španělska,“ uklidňuje Volfová.

Kaufland zdůrazňuje, že značnou část sortimentu má od českých dodavatelů. „V naší nabídce najdete česká keříčková rajčata, české bylinky, nebo třeba chřest,“ uvádí Maierl pro Blesk Zprávy. Podle něj Kaufland zajišťuje zeleninu svým zákazníkům ze 40 procent právě od českých farmářů a zemědělců. 

Penny je na tom podle vyjádření ještě lépe. „Více než 70 procent potravin v PENNY je českých, nejvíce ze všech řetězců na trhu. Dlouhodobě také spolupracujeme s řadou regionálních dodavatelů, které zákazníci v daných krajích znají a mají jejich produkty rádi, ať již se jedná o pekaře, farmáře, drobné pěstitele, vinaře nebo lokální pivovary,“ míní Kubík. 

Vykoupené zboží po vyhlášení stavu nouze v ČR: Prázdné regály s těstovinami, rýží a luštěninami i konzervami v supermarketu na Praze 7 (12.3.2020)Vykoupené zboží po vyhlášení stavu nouze v ČR: Prázdné regály s těstovinami, rýží a luštěninami i konzervami v supermarketu na Praze 7 (12.3.2020) | Foto od čtenáře Blesku

Jak potravinové řetězce, tak i vláda se snaží nyní uklidnit obyvatele, aby si nedělali zásoby a snažili se umírnit šířící se paniku. V médiích se tak stále častěji ukazují záběry z plných skladů. 

Důkazů, že je potravin stále dost, podporuje i fakt, že ráno a přes den potraviny v obchodech jsou. Jak ale zmiňuje i Globus, přes den se spousta z nich vyprodá a kvůli bezpečnosti se regály doplní až pozdějí večer. 

zada ( 28. března 2020 11:29 )

No vím kam chodíš, ale dojdi si k Vietnamcům, ti mají všechno. Dokonce mají i u pultu dezinfekci než vyndáš peníze musíš si ruce natřít.... a mýdlo mají i přímo u kasy....

.tg.bb ( 28. března 2020 11:11 )

Ja ja, začnem pěstovat rejži Ještě otázka, kde sebereme tu vodu a to klima. Jinak největším evropským producentem rýže je Itálie.

Kopyto ( 28. března 2020 10:31 )

Nejde jen o droždí, ale je na pováženou, že už dobré tři týdny není možné koupit antibakteriální gel, mýdlo a nic z tohoto.

verka1 ( 28. března 2020 09:12 )

Pivo a alkohol lidé kupují.
Droždí kupují co kdyby byly zavřené potraviny a co bychom jedli, tak se doma upeče chleba.

Desterz ( 28. března 2020 08:58 )

To je věru chytré a nesmírně ohleduplné, že Globus doplňuje regály zásadně až večer po zavírací době. Zvlášť pro lidi, co stále pracují aby se to všechno nezhroutilo, a do krámu se po ranní, nedejbože po dvanáctce (ó ano, ačkoli to mu plno dobro$erů nechce věřit, jsou i tací co pracují na 12hodinové turnusy) dostanou až někdy ve 3 nebo 4 odpoledne, případně až večer, kdy už v regálech je vybráno a plno věcí tam není vůbec. Fakt, nesmírně ohleduplné - jde jen o to, ke komu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud