Úterý 16. července 2024
Svátek slaví Luboš, zítra Martina
Polojasno 31°C

Respirátory a maskami to nekončí. Vědci z ČVUT pomohli navrhnout plicní ventilátor

Autor: Bohuslav Štěpánek - 
27. března 2020
05:30

Vědci z Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) jdou zostra proti koronaviru. Poté, co představili vlastní ochranné respirátory vyrobené na 3D tiskárně a celoobličejové masky z upravených potápěčských masek, mají další úspěch. Spolu s několika nemocnicemi a dalšími institucemi dokončili návrh plicního ventilátoru pro pacienty s těžklým průběhem Covid-19. Prozradili, za jak dlouho by bylo možné je vyrobit. A peníze na výrobu se sehnaly rekordně rychle!

Plicní ventilátor vyvinuli odborníci z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT ve spolupráci s odborníky z Fakultní nemocnice Hradec Králové, Thomayerovy nemocnice v Praze, Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Nyní dolaďují přípravy a ve spolupráci s firmami se pustí do výroby první stovky kusů. 

Pro pacienty s těžkým průběhem

Ventilátory by pomohly v případě nárůstu pacientů ve vážném stavu.„Dokončili jsme pneumatický návrh, řešíme z jakých komponentů má být ventilátor složen tak, aby vše bezchybně fungovalo," řekl šéf výzkumného týmu Karel Roubík z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT.

Plicní ventilátor navržený vědci z ČVUT, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Thomayerovy nemocnice v Praze, Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Plicní ventilátor navržený vědci z ČVUT, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Thomayerovy nemocnice v Praze, Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a Státním ústavem pro kontrolu léčiv. | ČVUT

Výzkumníci teď konzultují, jaké součástky jsou v Česku dostupné, a případná náhradní řešení. „Chceme vyrobit prvních 100 kusů a myslíme, že pak nebude problém připravit i stovky ventilátorů. Proto chceme mít k dispozici minimálně kolem pětistovky od každého z použitých dílů," vysvětlil.

Ventilátor ušitý na míru

Jeden ventilátor, k jehož výrobě pomáhá i technologie 3D tisku, by podle odhadu vyšel na 100 000 korun. Bude navržen přímo pro potřeby péče o lidi s těžším průběhem nemoci Covid-19. „Kvalitou a bezpečností má podobné vlastnosti jako ventilátor, který se používá na jednotkách intenzivní péče, ale nemá funkcionality nepotřebné pro pacienty s koronavirem," popsal Roubík. 

Plicní ventilátor navržený vědci z ČVUT, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Thomayerovy nemocnice v Praze, Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Plicní ventilátor navržený vědci z ČVUT, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Thomayerovy nemocnice v Praze, Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a Státním ústavem pro kontrolu léčiv. | ČVUT

Dodal, že plánovaná výroba ventilátorů by trvala maximálně 14 dnů: „Rádi bychom to udělali dříve, firmy už ostatně mají část řešení, ale některé věci je problematické sehnat, což nás nutí ke kompromisům - a trochu zdržuje.“

Vláda jde novince naproti

„Vláda přislíbila, že až budeme mít první funkční a vyzkoušený vzorek, tak nám pomůže během jednoho dne získat veškeré potřebné certifikace nutné pro využití ventilátorů v nemocnicích,“ řekl Roubík. Zdůraznil, že nový ventilátor by sice nemohl být za běžných podmínek distribuován po Evropě, v období epidemie však bude schválen jako plnohodnotný přístroj.

Vědci z ČVUT v Praze už navrhli a na 3D tiskárně vyrábějí respirátory s výměnnými filtry, které jsou účinnější než obvyklé FFP3 respirátory. Také přišli s nápadem běžně prodávanou masku na potápění využít na celoobličejovou ochrannou masku. K ní vyvinuli a vyrábějí redukci, pomocí které se k masce našroubuje filtr, běžně používaný složkami IZS a armádou. Obě varianty dodávají zdarma lékařům v první linii boje s Covid-19.

Peníze se vybraly za jediný den

Autory projektu plicního ventilátoru překvapila neuvěřitelná vlna solidarity. 10 milionů korun potřebných na rozjezd výroby první stovky přístrojů se totiž podařilo veřejnou sbírkou sehnat do 24 hodin! K pátečnímu ránu bylo na účtu sbírky 12,07 milionu korun.

„Nemáme slov! Takovou podporu jsme nečekali. Díky této úžasné rychlosti a podpoře od téměř sedmi tisíc lidí se za necelý jeden den vybralo deset milionů korun. To je neuvěřitelné a dokazuje to sílu skvělých českých lidí,” popsal Pavel Doležal (Keboola), jeden z ideamakerů iniciativy COVID19CZ a dodal: „Díky tomu, kolik lidí a jak rychle přišlo s pomocí a darovalo peníze, získal pozornost Ministerstva průmyslu a obchodu. Už dnes ráno jsme s nimi zahájili jednání. Chtějí nám totiž pomoci projekt strategicky zastřešit.”  

cid2000 ( 27. března 2020 07:04 )

Musíte si položit otázku,,...komu vyhovuje to,že je paralyzována výrobně a ekonomicky Evropa a Čína??Kdo z toto bude těžit nejvíce,kromě FEDu,který bude půjčovat peníze v biliónech USD??Navíc,kdo může 100% potvrdit,že ty udaje,statistiky jsou pravdivé o nakažených v USA?Nikdo!Je to jejich falešná hra a maskování,že jsou nejvíce postiženy!Ten vir není přírodní a nepochází prapůvodem z Wuchanu!Jen se tam implementoval jako ptačí chřipka v Mexiku v chudinských čtvrtí!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa