Koronavirus ONLINE: 44 mrtvých v ČR, 3805 nakažených. Návrat do normálu v červnu?

Aktualizováno -
2. dubna 2020
17:39
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, jn - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 44 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k čtvrtečnímu dni 3805 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu, řekl ve čtvrtek v Epicentru na Blesk.cz. Vláda navrhne prodloužení nouzového stavu o 30 dní, tedy do 11. května, rozhodnou poslanci. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

  • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
  • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
  • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. Ve čtvrtek 2. dubna jejich počet vystoupal na 3805
  • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
  • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
  • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
20:05
Dnes

Co se týká rozvolňování (opatření), já myslím, že už v pondělí přijde pan ministr Havlíček s nějakými konkrétními návrhy, kdy bychom mohli uvolnit některé živnosti a některé obchody. Nebudeme čekat až na skončení nouzového stavu, ale určitě se budeme snažit náš život vrátit do původních kolejí,“ řekl premiér Babiš ve vysílání TV Nova.

Budeme akceptovat návrh opozice a komunistů, že by se to (nouzový stav) prodloužilo do 30. dubna, tedy že by se to prodloužilo jenom o 18 dní,“ dodal předseda vlády.

Premiér Babiš v obě pandemie koronaviru: Jednání vlády online
19:47
Dnes

Ve francouzských nemocnicích za posledních 24 hodin podlehlo nemoci COVID-19 dalších 471 lidí. Obětí nemoci je tak už celkem více než 4500.

19:42
Dnes

Počet lidí s koronavirem v Kanadě překonal hranici 10 000. Obětí nemoci COVID-19 tam přibylo o více než pětinu na celkových 127. Podle agentury Reuters to dnes oznámily místní úřady.

Ve středu Kanada hlásila něco přes 9000 nakažených koronavirem. Místní agentura pro veřejné zdraví uvedla, že ji v současné chvíli nejvíce znepokojuje nárůst nových případů v domovech pro seniory. Premiér frankofonní provincie Québec dnes oznámil, že každý čtvrtý nemocný v regionu pochází právě z těchto zařízení.

Evakuace Kanaďanů z čínskéh Wu-chanu kvůli obavám z koronaviru
19:35
Dnes

Země NATO podle Stoltenberga posílí aktivitu v boji proti koronaviru. Poskytnou další letecké kapacity k přepravě léků nebo ochranného materiálu.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg (6. 2. 2019)
19:27
Dnes

„Každý podnikatel by měl vědět, jestli se loučí se zaměstnanci na dva týdny nebo měsíc,“ míní prezident České stomatologické komory a člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler. Podle něj by Česko mělo mít hotový pandemický plán příští týden a dle jeho názoru by bylo nejlepší, kdyby byl veřejný. Je na čase, aby se začalo přistupovat k inteligentním opatřením, řekl pro TV Prima.

19:22
Dnes

Hygienici evidují v Praze 854 případů nákazy koronavirem a 22 úmrtí. Podle ministerstva zdravotnictví je v hlavním městě už téměř tisíc nakažených.

19:19
Dnes

„Léčivých látek, které jsou nějakým způsobem testovány na léčbu koronavirové infekce, je několik desítek, těch klinických hodnocení, která probíhají po celém světě, je více než 500 a každý den se mění to, které molekuly se jeví jako nadějnější a které méně,“ 

uvedla na ČT šéfka SÚKL Irena Storová. V pořadu Sama doma uvedla, že momentálně jsou v centru pozornosti čtyři léčivé látky - včetně antivirotika Remdesiviru. „Vůbec se teď ještě neví, jak to vypadá s účinností,“ podotkla. „Celý svět má o to zájem,“ dodala.

Česko se porozhlíží po léčivých látkách i jinde - s Japonskem jedná o dodávce taktéž experimentálního favipiraviru. V Česku se zkouší používat i hydroxychlorochin, který se zkouší pro pacienty v těžkém stavu. „Je potřeba si uvědomit, že všechno je to experimentální léčba. Určitě bych tady apelovala, že je to léčba, která patří do rukou lékaře, určitě si nikdo sám nemá nasazovat tento lék. Např. hydroxychlorochin - tam je velmi tenká hranice mezi tím, kdy je účinný a kdy ta dávka může být toxická,“ varovala.

Šéfka SÚKL Irena Storová mluvila o lécích na koronavirus v ČT v pořadu Sama doma (2.4.2020)Šéfka SÚKL Irena Storová mluvila o lécích na koronavirus v ČT v pořadu Sama doma (2.4.2020)Šéfka SÚKL Irena Storová mluvila o lécích na koronavirus v ČT v pořadu Sama doma (2.4.2020)
19:11
Dnes

V nemocnici v severoitalské Pavii léčí nakažené koronavirem transfuzemi krve, kterou darovali vyléčení pacienti s vytvořenými protilátkami. Postup již odzkoušeli lékaři v Číně, informovala dnes agentura APA.

Prvními dárci krve byli dva lékaři, kteří se z nemoci COVID-19, jež koronavirus způsobuje, již vyléčili. Výsledek této testovací léčby odborníci označili za pozitivní, byť oficiální informace dosud zveřejněny nebyly. Nemocnice už vyzvala vyléčené pacienty, aby přišli darovat krev.

Koronavirus drtí Itálii.
19:06
Dnes

„Já myslím, že je nebudeme přesvědčovat, 30. duben je fajn, takže za mě - my s tím budeme souhlasit,“ 

reagoval v ČT Babiš na výhrady řady poslanců ohledně prodloužení stavu nouze do 11. května, což navrhuje vláda. „30. duben je fajn, teďka je to uprostřed měsíce, tak si to aspoň budeme všichni pamatovat. Jako poslední určitě uvolníme hromadné akce jako koncerty, festivaly atd. Už v pondělí na vládě pan ministr Havlíček přijde s návrhem uvolňování nějakých obchodů, nějakých živností,“ poznamenal.

Premiér Andrej Babiš (ANO) byl hostem Událostí v České televizi
19:04
Dnes

Je třeba, aby do domovů seniorů nastoupili i studenti zdravotnických škol. Nedostatek personálu je kritický. „Ten výpadek je nějakých 20 až 30 procent,“ uvedl ve vysílání TV Prima prezident Asociace poskytovatelů sociální péče Jiří Horecký. Podle něj lze aktuálně poskytovat pouze bazální péči.

18:57
Dnes

Celosvětový počet obětí nemoci COVID-19 překonal hranici 50 000. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie monitoruje.

V New Yorku nakládají těla obětí koronaviru do mrazírenských vozů na vysokozdvižných vozících
18:53
Dnes

Lorman trvá na tom, že v domovech seniorů je třeba provádět větší testování. A to i tehdy, kdy zatím nikdo z klientů nemá žádný příznak nákazy. Jen tímto způsobem je podle něj možné COVID-19 zachytit včas. Kapacity na testování běžné populace by se podle šéfa organizace Život 90 měly částečně přesunout právě do domovů seniorů.  

Protože to tak zatím nevypadá, některé domovy seniorů podle něj začaly vytvářet veřejné sbírky, aby si testy mohly nakoupit samy. 

18:41
Dnes

Itálie v posledních 24 hodinách zaznamenala dalších 760 obětí nákazy koronavirem. Celkem tu na nemoc COVID-19 zemřelo již 13 915 lidí.

Koronavirus drtí Itálii.Koronavirus drtí Itálii.
18:40
Dnes

„Zdravotní problém musí řešit zdravotník. Pečovatelský personál nestačí,“ popsal Lorman, jaký vidí jeden z největších problémů ve vztahu k šíření nákazy COVID-19 v domovech seniorů. Sociální pracovníci podle něj nedokážou zareagovat na všechny projevy nemoci. Zdravotníků je podle Lormana v domovech seniorů málo.

Epicentrum na téma ohroženost seniorů. Hostem byl Jan Lorman ze sdružení Život 90
18:36
Dnes

Mají domovy seniorů dostatek ochrany? Podle Jana Lormana, šéfa organizace Život 90, bylo v minulých dnech hůř. „Situace se zlepšila. Ochranných prostředků či dezinfekce máme dostatek,“ řekl v Interview ČT24 s tím, že naposledy byl informován například o dodávce ochranných štítů. Chybí ale ochranné obleky.

Epicentrum na téma ohroženost seniorů. Hostem byl Jan Lorman ze sdružení Život 90
18:30
Dnes

Vedení amerických demokratů dnes rozhodlo o odložení nominačního sjezdu strany, na němž se rozhodne o protikandidátovi Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách. Podle informace serveru Politico se místo v červenci delegáti sjezdu kvůli koronavirové krizi sejdou až 17. srpna. O týden později mají v plánu uspořádat nominační sjezd republikáni.

Odklad sjezdu už dřív v rozhovoru pro televizi BBC navrhoval favorit nominačního procesu Joe Biden. Spojené státy patří nyní k nejzasaženějším zemím, nákaze koronavirem by tam podle odhadů mohlo podlehnout až téměř čtvrt milionu lidí.

Víceprezident Joe Biden na debatě demokratických kandidátů na prezidenta  (16.3.2020)
18:17
Dnes

Americký stát New York eviduje přes 90 000 lidí s koronavirem a více než 2300 obětí nemoci COVID-19. Za den tam přibylo 8669 nakažených, píše Reuters.

New York je ve válce s koronavirem. Nemocnice postrádají ochranné pomůcky i zdravotnický personál
18:06
Dnes

Češi začali skupovat 3D tiskárny, podle nákupního rádce a srovnávače cen Heureka.cz o ně v posledních dnech vzrostl zájem až o 400 procent. E-shop Alza.cz zaznamenal ve srovnání s loňským březnem trojnásobný růst prodeje.

Tým Vysokého učení technického v Brně vyvinul ochrannou polomasku, kterou lze vytisknout na běžné 3D tiskárně s technologií modelování z termoplastu, bez použití speciálních materiálů. Podklady pro její výrobu zveřejnil v pondělí na webu.

Češi začali skupovat 3D tiskárny.
17:58
Dnes

Koronténa, koronapokalypsa, škola v pyžamu nebo vaření rouškovky?

Koronakrize, koronténa, koronáč. To jsou jen některá z nových slov, která se v češtině objevila v reakci na aktuální koronavirovou pandemii. Podle Michaely Liškové, která se v Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR zabývá výzkumem jazykových novotvarů, jsou nových slov souvisejících s koronavirem v češtině už stovky.

Podle Liškové už dnes asi nikoho nepřekvapí výrazy jako koronákaza, koronaepidemie, koronakrize, koronadeprese, koronapanika, koronténa (karanténa kvůli koronaviru) či koronáč (koronavirus). Na aktuální dění ale reagují i slovní spojení, která neobsahují předponu „korona“, řekla. Jako příklad uvedla sousloví „škola v pyžamu“, které označuje způsob výuky na dálku v době, kdy jsou školy kvůli šíření koronaviru zavřené.

Většina příležitostných slov nicméně podle jazykovědkyně po odeznění pandemie zase zapadne. „Nebude třeba vařit rouškovku (vyvářet roušky), hrát rouškovanou (nosit roušky) či roušičky (šičky roušek) nebudou již ověšovat rouškovník (sloup pro zavěšení roušek zdarma),“ uzavřela.

V Česku vyrostly „rouškovníky“. Lidé šijou sousedům, textilu „fandí“ i Prymula
17:49
Dnes

Uzdravených z nemoci COVID-19 přibylo proti ránu o šest na 67, uvedlo ministerstvo. Případů koronaviru je nejvíc v Praze, víc než čtvrtina z celku.

17:48
Dnes

Liberecká univerzita má prvního nakaženého koronavirem a podezření je u dalšího člověka, který měl časté kontakty s jinými pracovníky školy. Zvažuje kvůli tomu uzavření budovy L s výzkumným centrem a omezení provozu menzy v Husově ulici. Informoval o tom dnes v internetovém vysílání rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina.

17:39
Dnes
!

S nemocí COVID-19 zemřelo v Česku už 44 lidí, proti ranním údajům o čtyři více. Dvě z úmrtí jsou z dnešního dne. Případů nákazy je 3805, dnes 216 nových.

17:32
Dnes
!

Karlovarský kraj má třetí oběť v souvislosti s COVID-19, 72letý muž měl i další zdravotní potíže. V kraji už se celkem nakazilo 113 lidí.

17:21
Dnes

Plíce kuřáka jsou podle lékařů více náchylné k infekcím včetně nového typu koronaviru, nemocní pak mají i těžší průběh. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se mohou nakazit i dotekem prstů na rty. V Česku je 3600 osob s laboratorně prokázanou nemocí COVID-19, mírně víc je mužů. Seniorů, mezi nimiž se vyskytuje vyšší podíl kuřáků, je asi 17 procent.

„Kuřáci se obecně snadněji nakazí a infekční onemocnění u nich mají těžší průběh než u nekuřáků. Kuřáci jsou také častějšími pacienty nemocnic, včetně intenzivní péče, a to z mnoha dalších důvodů,“ uvedli v prohlášení zástupci lékařských společností sdružujících plicní lékaře, internisty, alergology a kardiology.

17:15
Dnes

Ceny ropy se prudce zvyšují - přechodně přidaly i přes 30 procent a mohly by vykázat nejprudší jednodenní nárůst v historii. Reagují na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset milionů barelů denně nebo i na ještě větším snížení.

16:50
Dnes

Možnost otevřít domácí potřeby řada prodejen nevyužila

„Podle včera vydaného mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví nadále zůstává v platnosti zákaz přítomnosti veřejnosti v prodejnách hobby marketů. Z toho důvodu se na podmínkách vstupu zákazníků do odborných center Bauhaus nic nemění,“ uvedl manažer centra zákaznické podpory Miroslav Juráň.

Prodejny domácích potřeb, které by nabízely ochranné prostředky zabraňující šíření kapének, mohou mít od dnešního rána otevřeno. Podle zjištění ČTK však výjimka příliš obchodů nezprovoznila. Zavřeny nadále zůstávají například prodejny s potřebami pro domácnost Orion i obchody výrobce a prodejce kuchyňských potřeb Tescoma.

16:41
Dnes

Drtivý propad průmyslu v Itálii

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 procenta - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal zveřejňovat. Uvedl to dnes italský průmyslový svaz Confindustria.

Confindustria také varuje, že po skončení celostátní karantény, která zatím platí do 13. dubna, by mnoho podniků už nemuselo být schopno obnovit provoz. Budou proto potřebovat velkou injekci hotovosti. Italská vláda už pracuje na druhém záchranném balíčku, schválen by měl být do Velikonoc. V březnu kabinet odsouhlasil balíček opatření za 25 miliard eur (687,4 miliard korun).

16:33
Dnes
!

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové dnes dopoledne zemřela 79letá pacientka s nákazou COVID-19. Žena měla další vážná onemocnění.

16:28
Dnes

Návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR), podle kterého nesmí nájemník dostat výpověď z bytu, jestliže v důsledku koronavirové krize není schopen platit své závazky, je nepřijatelný. Je to nebezpečný precedens přemrštěného vládního opatření v době krize.

Jde o přenesení odpovědnosti státu na náhodně vybranou, a tedy diskriminovanou skupinu vlastníků bytových nemovitostí. V prohlášení, které má ČTK k dispozici, to dnes uvedlo Občanské sdružení majitelů domů v ČR.

Klára Dostálová: Tiskovka po jednání vlády o dalších opatření kvůli koronaviru (1.4.2020)
16:22
Dnes

„Virus je existenční hrozbou pro náš kontinent,“ 

uvedl ředitel afrického centra pro prevenci a kontrolu nemocí John Nkengasong, který se domnívá, že africký scénář se začíná velmi podobat situaci, v níž se 40 dní po propuknutí nákazy ocitla Evropa.

Počet lidí nakažených koronavirem v některých afrických státech podle odborníků do konce dubna přesáhne 10 000. Na léčbu vážných infekcí je přitom Afrika podstatně méně vybavená než jiné kontinenty.

16:15
Dnes

Medaile Za zásluhy pro „zakázanou“ bioložku?

Senát v souvislosti s epidemií koronaviru o měsíc prodloužil lhůtu pro nominace kandidátů na státní vyznamenání. Nově je možné návrhy posílat do 30. dubna. Senát o nominacích rozhodne nejpozději do konce srpna.

Mezi letošní navržené patří mikrobioložka Soňa Peková, vedoucí laboratoře Tilia, které stát původně zakázal kvůli chybějící certifikaci testovat vzorky lidí s podezřením na koronavirus. Nominovat se ji rozhodl benešovský senátor Zdeněk Hraba (STAN) za její jednodušší způsob testování. Měla by získat Medaili Za zásluhy v oblasti vědy, uvedl Hraba na svém twitteru.

16:12
Dnes

V aténském přístavu Pireus kotví trajekt se 120 osobami nakaženými koronavirem. Řecké úřady na plavidlo uvalily karanténu a téměř 400 lidem brání opustit palubu, informoval dnes deník Kathimerini.

Na palubě řecké lodi Eleftherios Venizelos se nachází 383 cestujících a členů posádky. Nákaza na lodi se velice rychle šíří, ještě v úterý zdravotnické úřady registrovaly jen 20 nakažených.

16:05
Dnes

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru zveřejnil graf, jak by vypadal v Česku počet nákazy koronavirem, pokud by nedošlo na současná přísná opatření.

15:56
Dnes

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) bezplatně zapůjčí pražskému magistrátu bývalé kasárny v Karlíně, kde by podle avizovaných plánů města měli po dobu trvání nouzového stavu a vládních opatření najít ubytování lidé bez domova.

V takovémto stavu se nachází kasárna Karlín dnes. Prostory, kde se kdysi tísnily tisíce vojáků, dnes zejí prázdnotou.Takto vypadá budova kasáren Karlín dnes.
15:52
Dnes

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zveřejnilo na svých webových stránkách manuál, jak zažádat o podporu z programu Antivirus.

Opatření slouží pro zaměstnavatele k náhradám mezd a platů zaměstnanců. Firmám tak pomůže ochránit pracovní místa.

Program ochrany zaměstnanosti Antivirus z dílny MPSV, který má pomoci firmám ochránit pracovní místa.

ruthan ( 2. dubna 2020 19:58 )

Abychom si zase nabehli tak doufam, ze nekomu doslo, ze uz by davno ma nakoupovat stany pro polni nemocnice a spacaky, kdyby se to tady vyvijelo jako jinde, jen pomaji.

Nase cisla nejsou spatna, ale jsou ve svete i zeme, ktere maji lepsi pomer pripadu/ umrti a pritom maji i vice pripadu.. takze aby to Bures zase s tou sebechvalou neprehanel. Jinak nevim jak to bude s jeho preferencema, on si sice koupil penzisty pres duchody, ale pri epidemii se o ne moc nepostaral.

hujer.z.blesku ( 2. dubna 2020 19:06 )

Agent StB Bureš chce co nejdéle nechat zavřené obchodya firmy, aby měl protstor pro svůj z dotací vykrmený Agrofert. Hajzl jeden.

marmat ( 2. dubna 2020 18:53 )

brano34: Ale i Švédům....
"Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se ve Švédsku onemocněním Covid-19 nakazilo pět tisíc lidí. Zemřelo 239 lidí a denně jich přibývá kolem šedesáti, což je ze severských zemí suverénně nejvíce."

ANO_nam_bude_lip ( 2. dubna 2020 18:42 )

Člověk si tu v klidu krade a čerpá dotace, a pak nějakej Číňan sežere syrové netopýre

junkiexl ( 2. dubna 2020 18:31 )

masturba: ty jako myslis, ze se SSatanaSSem clouma zastydla puberta? Tos uhodil hlavicku na hrebicek, ty jeho kosilate lechtive ftipy a oplzle blaboly na to vicemene ukazuji.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud