Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Koronavirus ONLINE: 3206 případů za pátek v ČR. A očkování pro 40+ na konci června?

Aktualizováno -
17. dubna 2021
08:05
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

V pátek v Česku přibylo 3206 případů koronaviru, je to o třetinu méně než před týdnem. Celkově se tak nákaza od začátku pandemie potvrdila už u 1,6 milionu lidí. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger řekl, že pokud bude dost vakcín, dojde do konce června na registraci lidí nad 40 let. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

 • Česko hlásí k 17. dubnu 28 396 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 600 341, vyléčených pak 1 495 570 a vykázaných očkování 2 422 985. V nemocnicích je 4421 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
 • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
 • Premiér Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
 • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
 • Minulostí už je také uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
 • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:19
6. 2. 2021

Přinášíme také sobotní souhrn zahraničního zpravodajství týkajícího se koronaviru. Další dění budeme spolu s vámi sledovat od zítřejšího rána.

 • Čínský regulátor zdravotnických produktů oficiálně schválil používání vakcíny CoronaVac proti covidu-19 u široké veřejnosti. Vakcínu vyvinula čínská společnost Sinovac. Vakcínu CoronaVac již využívá čínský očkovací program, jenž se soustředí na rizikové skupiny lidí. CoronaVac se stal druhou vakcínou proti covidu schválenou pro použití u široké veřejnosti v Číně. Koncem prosince získala takovéto povolení látka od státem vlastněné společnosti Sinopharm.
 • Slovinská vláda se rozhodla zmírnit restrikce přijaté s cílem omezit rychlost šíření koronavirové infekce. Budou znovu otevřena lyžařská střediska a některé obchody. Zmírněna jsou také ode dneška omezení při vstupu do země, což se ale kvůli nepříznivé epidemické situaci v České republice netýká českých občanů.
 • Počet lidí, u nichž se v Nizozemsku od začátku pandemie prokázala nákaza koronavirem, dnes překonal milion. V neděli mezitím zemi čeká ještě rozsáhlejší uzávěra. Tentokrát však souvisí s nepříznivou předpovědí počasí. Nizozemský meteorologický úřad v očekávání vydatného sněžení a silného větru vydal celostátní výstrahu a vláda vyzvala obyvatele, aby zůstali doma.
 • Izraelské mezinárodní Ben Gurionovo letiště zůstane pro naprostou většinu cestujících zavřené do 20. února. Opatření má zabránit průniku nových mutací koronaviru do Izraele, kde tyto varianty viru již přispěly k prudkému nárůstu nakažených.
 • V Německu v pátek přibylo 10 485 případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 689 lidí. Od počátku epidemie se nákaza virem SARS-CoV-2 v Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, prokázala u více než 2,27 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo 61 286 infikovaných. Zhruba 2,02 milionu lidí se již uzdravilo.
22:49
6. 2. 2021

„V tuto chvíli by ta veškerá opatření měla být přeposouzena. Já si myslím, že už to není na úrovni, že bychom to stále zpřísňovali. Je to na úrovni toho, že bychom některá ta opatření měli v podstatě uvolnit. A ta, která tam zůstanou, ta by měla být dodržována, jinak to nemá smysl,“

řekl TV Nova epidemiolog, poradce premiéra Babiše a exministr Roman Prymula.

22:28
6. 2. 2021

Děkujeme za pozornost, kterou jste dnes věnovali našemu koronavirovému online zpravodajství. Sobota přinesla v Česku na toto téma následující zprávy:

 • V pátek přibylo v Česku 8559 potvrzených případů covidu, zhruba o 500 víc než před týdnem. Počet zemřelých s koronavirem přesáhl hranici 17 000. V nemocnicích bylo před víkendem 5756 nakažených, asi o 180 méně než předchozí den a o 150 méně než minulý pátek. Ve vážném stavu bylo 1018 pacientů, o něco méně než o den dřív.
 • Protiepidemické skóre PES k dnešku stouplo o dva body na 73. Od poloviny ledna tak nepřetržitě odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti, země se ale řídí opatřeními pro nejpřísnější, pátý stupeň. Index se zhoršil kvůli mezitýdennímu nárůstu hospitalizací pacientů, u nichž se covid-19 prokázal až v nemocnici.
 • Do České republiky dnes ráno dorazila první dodávka vakcíny proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca, kterou pro použití v EU schválila Evropská komise minulý týden. Podle informací ČTK jde o 19 200 dávek, které se nyní vyloží, jejich rozvoz do očkovacích center začne v pondělí. Distribuci prvních dodávek prozatím zajistí firma Avenier ze skupiny Agel. Dosud zdravotníci v zemi očkují dvěma vakcínami - od společností Pfizer/BioNTech a Moderny.
 • Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) společně vyzvali vládu Andreje Babiše (ANO), aby nezaváděla omezení pohybu mezi hlavním městem a Středočeským krajem. Upozornili na to, že dohromady oba kraje tvoří jednu funkční aglomeraci, která je propojena dopravně, sociálně i ekonomicky.
 • Bez nouzového stavu nelze zachovat mnohá opatření proti šíření pandemie covidu-19, už loni to podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ukázal rozsudek pražského městského soudu. Při rozvolnění opatření bude podle něj velmi komplikované pandemii zvládnout a hrozí zhoršení situace. Zároveň se domnívá, že současná protiepidemická opatření není třeba zpřísňovat, spíše dodržování lépe vymáhat.
 • Zdravotní systém nebyl na pandemii nemoci covid-19 před rokem podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) připraven. Poskytovatelé zdravotní péče nesdíleli data, několik měsíců trvalo, než se všichni připojili na jeden centrální systém. Data o počtu pozitivních případů se v počátku sbírala se zpožděním a sdílela se prostřednictvím excelových tabulek.
 • Pravidelné testování zaměstnanců na koronavirus ve firmách by mohlo začít ještě v únoru. Antigenní testy v podnicích by proplácely zdravotní pojišťovny. Dohodli se na tom zaměstnavatelé se zástupci ministerstev. Začátek testování v podnicích bude záviset na tom, kdy ministerstvo zdravotnictví dokončí nastavení podmínek vyšetření. Lidé mohou nyní chodit na antigenní testy do testovacích míst zdarma každé tři dny.
 • Na Trutnovsku přibylo za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 1265 případů nákazy novým koronavirem. Před týdnem to bylo podle tohoto propočtu zhruba 1162 případů. Okres Trutnov je tak znovu regionem, kde se koronavirus v ČR šíří nejrychleji. Následují okresy Cheb a Sokolov v Karlovarském kraji, kde za týden přibylo zhruba 1168 a 1162 případů na 100 000 obyvatel.
22:21
6. 2. 2021

Videomasopust v Milevsku

Čtyři desítky dobrovolníků se dnes v Milevsku na Písecku podílely na přípravě improvizovaného masopustního průvodu. Organizátoři celou akci nahráli a v sobotu 13. února ve 14:00 spustí její videozáznam na sociálních sítích a webu města.

22:00
6. 2. 2021

„U nás se nedá normálně už žít, a když přijedete do Polska, žádná rouška, žádný nic, můžete si sednout, dát oběd, paráda,“ řekl TV Nova v reportáži Čech, který vyrazil do sousedního Polska, kam míří řada spoluobčanů na nákupy, lyže či do restaurací, které jsou sice oficiálně zavřené, řada z nich se však opatřeními neřídí. Polsko pak na rozdíl od Česka chystá již 12. února další vlnu rozvolnění. Více čtěte ZDE.

21:14
6. 2. 2021

Na sociálních sítích v Číně dnes lidé vzdávali hold lékaři Li Wen-liangovi, který mezi prvními varoval před koronavirem a následně nemoci covid-19 sám podlehl, píše zpravodajský web BBC. Menší pieta se podle agentury AP uskutečnila také u wuchanské nemocnice, kde lidé dnes nechávali květiny se vzkazy. V neděli od smrti 34letého oftalmologa uplyne přesně rok.

20:39
6. 2. 2021

Diskuze stále provázejí otázku účinnosti vakcíny společnosti AstraZeneca u lidí starších 65 let. Na jednotném názoru se neshodnou ani experti. Některé státy už přistoupily k omezení její aplikace věkovou hranicí.

„Myslím si, že obavy nejsou oprávněné. AstraZeneca aktuálně zveřejnila informace ohledně účinnosti 22 dnů po první dávce, která je 76 %, což je dostatečné na to, aby naočkované chránila před těžkým průběhem nebo hospitalizací. Druhá dávka, u níž byl režim změněn a je v rozmezí čtyř až 12 týdnů, tam je účinnost 82 %. Při posledních analýzách bylo navíc zjištěno, že naše vakcína redukuje i přenos infekce,“ řekla na toto téma deníku Právo ředitelka zdravotní péče pro ČR společnosti AstraZeneca Jarmila Dolečková. Rozhovor s ní zveřejnily Novinky.cz.

Podle ní se ve stejné souvislosti zjišťuje i účinek očkovací látky na děti. „Byl zahájen klinický program pro děti starší pěti let. Na výsledky ale ještě musíme počkat,“ řekla serveru Dolečková.

20:06
6. 2. 2021

Příznivé sněhové podmínky přilákaly dnes do uzavřených lyžařských areálů v Jeseníkách stovky milovníků nejrůznějších zimních sportů. Na snímku jsou lidé v areálu Ramzová pod vrcholem Šerák.

19:22
6. 2. 2021

Potvrzení ratingu Aa3 se stabilním výhledem od mezinárodní ratingové agentury Moody's je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) skvělou zprávou. Ministerstvo ji bere za potvrzení dobrého směru české hospodářské politiky.

Podle Moody's Investors Service zůstává ekonomická odolnost země ve střednědobém i dlouhodobém výhledu silná, a to navzdory ekonomickému šoku, který vyvolala pandemie. Stabilní výhled znamená, že Moody's v dohledné době změnu ratingu nepředpokládá. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda připomněl, že si ČR současný rating udržuje od října 2019.

18:53
6. 2. 2021

Kolem 150 diváků se dnes připojilo na živé on-line vysílání plzeňského loutkového Divadla Alfa, které od podzimu vysílá každou sobotu na svém YouTube kanálu Alfa zírá. Dnes herci odehráli pro své věrné diváky vlastní adaptaci verneovky Tajemný hrad v Karpatech, řekl ČTK ředitel divadla Jakub Hora.

Do on-line prostředí se Alfa přesunula loni po uzavření divadel kvůli koronavirové pandemii na konci října, kdy odvysílala pro japonský festival Czech Week Online 2020 svou inscenaci Johanes doktor Faust. Od posledního říjnového dne uvádí Alfa jako první ze svých pravidelných sobotních on-line přenosů pohádku Kolíbá se velryba.

18:20
6. 2. 2021

Počet lidí, u nichž se v Nizozemsku od začátku pandemie prokázala nákaza koronavirem, dnes překonal milion. Vyplývá to z údajů zveřejněných Nizozemským národním institutem veřejného zdraví (RIVM). V neděli mezitím zemi čeká ještě rozsáhlejší uzávěra. Tentokrát však souvisí s nepříznivou předpovědí počasí. Nizozemský meteorologický úřad v očekávání vydatného sněžení a silného větru vydal celostátní výstrahu a vláda vyzvala obyvatele, aby zůstali doma.

17:48
6. 2. 2021

„Žádám společně se Zdeňkem Hřibem vládu Andreje Babiše, aby nezávaděla omezení pohybu mezi hlavním městem Praha a Středočeským krajem. Dohromady totiž tvoříme jeden funkční celek, aglomeraci propojenou dopravně, sociálně i ekonomicky. Je zásadně nutné zachovat i propojení v oblasti zdravotnictví,“ vyzvala v sobotu středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

17:26
6. 2. 2021

Kritiku na sociálních sítích vyvolal i příspěvek ministra dopravy a průmyslu Karla Havlíčka (za ANO). Zveřejnil v něm fotografie, na nichž se svým psem cestuje lokálkou po jižních Čechách. Vláda přitom apeluje na lidi, aby kvůli epidemii koronaviru omezili cestování a kontakty s jinými lidmi na minimum a zůstali doma. V pondělí vláda zváží případné další zpřísnění současných opatření, ve hře je i omezování cestování mezi kraji.

17:11
6. 2. 2021

Profesor a parazitolog Jaroslav Flegr v souvislosti s dnešní první dodávkou vakcín od firmy AstraZeneca do ČR kritizoval český postup, kdy vakcíny budou distribuované až v pondělí.

„Dnes dorazila první várka vakcín od AstryZenca. Pěkně jsme ji uložili do lednice (aspoň doufám) a teď budeme do pondělí dumat, co s ní uděláme (nebo ještě spíš odjedeme bobovat do Krkonoš a dumat začneme v pondělí). Jinde by už hezkých pár dnů dopředu věděli, kdo dostane kterou dávku a během pár hodin by ji distribuovali (o víkendu nejspíš zdravotníkům nebo klientům a zaměstnancům v domovech seniorů),“ poznamenal na facebooku.

„U nás – žádný spěch – pěkně klídek a nohy v teple. Možná by stálo zato už konečně ministerským úředníkům prozradit, že tu máme takovou zvláštní nemoc, Covid-19 se to jmenuje, na kterou umírá podle dat z nemocnic od začátku listopadu v průměru 140 lidí denně, podle údajů statistiků je to určitě více než 200. Každý den, o který urychlíme vakcinaci ohrožené populace může zachránit desítky životů a urychlí náš návrat k normálnímu životu,“ dodal Flegr.

17:00
6. 2. 2021

Schillerová se v autě nepřipoutala. Jela kontrolovat ceny respirátorů

Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) poté, co zveřejnila v sobotu video, jak vyrazila kontrolovat do obchodů ceny respirátorů, schytala kritiku. V autě se nepřipoutala, pochybení přiznala a na twitteru avizovala, že pošle 10 tisíc korun Českému sdružení obětí dopravních nehod.

„Přestože šlo o popojíždění na parkovišti, pás jsem mít měla. Byla to chyba, která mě velmi mrzí. Proto přispěji Českému sdružení obětí dopravních nehod částkou 10 tisíc korun,“ vzkázala Schillerová na twitteru. Více čtěte ZDE.

Video Schillerová v autě bez připoutání: Přiznala chybu za pás. Jela kontrolovat ceny respirátorů  - Twitter - A. Schillerová
16:32
6. 2. 2021

Slovinská vláda se rozhodla zmírnit restrikce přijaté s cílem omezit rychlost šíření koronavirové infekce. Budou znovu otevřena lyžařská střediska a některé obchody. Zmírněna jsou také ode dneška omezení při vstupu do země, což se ale kvůli nepříznivé epidemické situaci v České republice netýká českých občanů. Informovaly o tom dnes agentury STA a Reuters.

16:03
6. 2. 2021

„Jedna, dva, tři, čtyři...“ Lidé, kteří prodělali nemoc covid-19, sedí odděleně před svým monitorem a pomalu vydechují v rytmu, který udává odbornice na zpěv Suzi Zumpeová. Tito Britové se rozhodli, že si po nemoci vylepší kapacitu plic s pomocí operních zpěváků, kteří je učí na dálku, píše AFP.

Na programu se podílí hudební experti z národního operního souboru English National Opera (ENO) a zdravotníci z Imperial College v Londýně. Společně pomáhají lidem vypořádat se s dlouhodobými následky nemoci covid-19. Projekt s názvem ENO Breathe je má naučit lépe dýchat a překonat obavy.

15:28
6. 2. 2021

V pondělí na vládě chce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) představit možné zpřísnění - zákaz cestování mezi jednotlivými kraji. Jak by se v takovém případě postupovalo, to ale Blatný neupřesnil. V rozhovoru pro Právo totiž uvedl, že finální návrh hotový není. A v průběhu víkendu a v pondělí ráno se o něm teprve bude jednat. Blatný však má jasno v tom, že v některých krajích je situace horší než jinde. A je to prý třeba řešit. V ČR přitom zůstává situace z okolních zemí nejhorší v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

15:13
6. 2. 2021

Izraelské mezinárodní Ben Gurionovo letiště zůstane pro naprostou většinu cestujících zavřené do 20. února. O prodloužení této uzávěry v pátek informovala izraelská vláda. Opatření má zabránit průniku nových mutací koronaviru do Izraele, kde tyto varianty viru již přispěly k prudkému nárůstu nakažených. Informoval o tom izraelský web The Times of Israel.

Hlavní izraelské mezinárodní letiště je téměř úplně zavřené od 25. ledna. Výjimku mají nákladní letecká doprava či letouny využívané v nouzových situacích.

14:32
6. 2. 2021

Německá ekonomika by se navzdory zpřísněným opatřením proti šíření koronaviru mohla začátkem příštího roku vrátit na úroveň z období před příchodem pandemie covidu-19. V rozhovoru s listem Augsburger Allgemeine to podle agentury DPA řekl prezident německé centrální banky Jens Weidmann.

„Pokud se během roku podaří dostat pandemii pod větší kontrolu a bude možné uvolnit restriktivní opatření, bude oživení německé ekonomiky pokračovat,“ uvedl Weidmann. „Takže by německé hospodářství mohlo začátkem roku 2022 opět dosáhnout předkrizové úrovně,“ dodal.

14:00
6. 2. 2021

V Brazílii obětí koronaviru nadále přibývá, zemřelí jsou pochováváni v hromadném hrobu.

13:32
6. 2. 2021
!

Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října, v listopadu pak byla několikrát překročena i hranice dvou stovek mrtvých za den. Dosavadní rekord 262 mrtvých je ze 3. listopadu. Loni na jaře přitom trvalo měsíc, než celkový počet mrtvých překročil 200 (hranice sta zemřelých byla překročena za 17 dní). Aktuálně počet zemřelých s covidem-19 ve čtvrtek překonal v ČR hranici 17.000.

Hranice pěti stovek zemřelých přitom padla teprve půl roku po prvním mrtvém s covidem, 17. září. Pak ovšem zemřelých začalo přibývat o stovku za několik dní, hranice tisíce obětí padla 10. října. Od 19. října umíralo přes 100 lidí denně. Dvoutisícovou hranici překročil počet zemřelých 22. října, o týden později už bylo více než 3000 mrtvých.

12:55
6. 2. 2021

V Plzeňském kraji přibylo v pátek 743 nově potvrzených případů koronaviru. Třetí den po sobě tak denní nárůst překročil 700 případů. Za prvních pět únorových dní bylo potvrzeno 3439 případů. Celkem od začátku pandemie loni na jaře bylo v kraji zjištěno 54.772 případů nákazy, na letošek připadá 29 procent všech dosud v kraji potvrzených nákaz. 

12:50
6. 2. 2021

V Karlovarském kraji v pátek přibylo 587 případů nákazy koronavirem. Za prvních pět únorových dní bylo potvrzeno 2654 případů. I přes páteční převozy dvacítky pacientů s nemocí covid-19 je v kraji nadále kritická situace s kapacitou volných lůžek, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

11:54
6. 2. 2021

Bez nouzového stavu nelze zachovat mnohá opatření proti šíření pandemie covidu-19, už loni to podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ukázal rozsudek pražského městského soudu. Při rozvolnění opatření bude podle něj velmi komplikované pandemii zvládnout a hrozí zhoršení situace. Vojtěch to řekl v rozhovoru s ČTK. Zároveň se domnívá, že současná protiepidemická opatření není třeba zpřísňovat, spíše dodržování lépe vymáhat.

marais ( 17. dubna 2021 12:55 )

Stále jsou ohniska nákazy, měli by přednostně naočkovat lidi z těch míst,aby lidi před nákazou ochránili. Podobně se postupuje i u jiných nákaz.

monokl2 ( 17. dubna 2021 12:40 )

Očkování pro 40+ na konci června, zapoměli ale který rok což je u nás dost podstatné!!!

Covid_19 ( 17. dubna 2021 12:33 )

když to řídí břídilové jako Prymula a podobní, jsme na tom špatně. Mu je dobře, chodí si na fotbal, do restaurací, peníze se mu jen sypou, má nachystané smlouvy s Novavaxem atd. Proto dnes nemáme vakcíny, protože chtěl nakupovat Novavax, aby z toho něco měl, Pfizer nechtěl, když byl ministr

Covid_19 ( 17. dubna 2021 12:27 )

když jste v nemocnici jako pacient, tak máte smolíka. Z nemocnice a z lázní si to dovezlo víc známých, nejčastěji ze zaměstnání, potom zdravotnictví a teprve potom škola

kozinozka ( 17. dubna 2021 11:56 )

Nestačí nosit t roušku, jelikož hygiena je celý komplex chování, a stačí nějaká chyba...ů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa