Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Patří žena k plotně? Zásadní rodinnou otázku má v Irsku „rozlousknout“ referendum

Autor: ČTK, AKu - 
6. července 2018
11:10

Irové v květnu zrušili v referendu zákaz potratů, teď už chystají další všelidové hlasování. Tentokrát půjde o vyškrtnutí dvou článků z irské ústavy, které zdůrazňují důležitost „ženy v domácnosti“ a odrazují matky od nástupu do zaměstnání. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že referendum by se mělo konat s prezidentskými volbami, které se musejí konat nejpozději v listopadu.

„Více než 80 let od přijetí ústavy je jasné, že článek 41.2 už v ústavě nemá místo,“ uvedl ve čtvrtek irský ministr spravedlnosti Charlie Flanagan. Ústava z roku 1937 podle něj podkopává současný cíl vlády dosáhnout opravdové genderové rovnosti. Zmíněný článek ústavy podle agentury Reuters kritizoval v minulosti například i výbor OSN pro odstranění diskriminace žen.

Nynější irská ústava obsahuje článek, který říká, že „žena v domácnosti je pro stát přínosem, bez něhož nelze dosáhnout obecného blaha“. Fakticky tak odkazuje na to, že místo ženy je lidově řečeno u plotny. Další odstavec ukládá státu povinnost zajistit, aby „matky nemusely kvůli ekonomické nouzi jít do práce, a tím zanedbaly své povinnosti doma“. Vláda v pátek v prohlášení uvedla, že chce tyto „zastaralé“ odstavce zrušit.

Katolické Irsko se hodně mění

Silně katolické Irsko bylo dlouho jednou z nejkonzervativnějších zemí Evropy. Před třemi lety ale uspořádalo referendum, v němž se Irové vyslovili pro uzákonění sňatků homosexuálů. Při 60procentní účasti pro manželství osob stejného pohlaví hlasovalo 62 procent zúčastněných.

Letos v květnu se 66,4 procenta hlasujících Irů vyslovilo pro zrušení zákazu potratů, účast činila 64 procent.

illyria ( 6. července 2018 12:00 )

V ideálním světě ano. Ráda bych zůstala doma u plotny, když by manžel dokázal vydělat na slušný život... A to nejsem sama, všechny moje kamarádky by to také braly... Jenže platová politika je teď po novém (od 60 sátých let) nastavena na rodinu se dvěma platy...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa