V EU nejsou státy druhé kategorie, povzbuzuje „rakouský Gross“. Jak to vidí Češi?

Autor: Zuzana Štíchová - 
7. 6. 2018
14:49

Žádná podřadnost, nebo nadřazenost. Tak by se podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze měla EU postavit k výzvám, které ji čekají, především k migraci. Apeloval zároveň na nutnost spolupráce, aby v tom „Itálie a Řecko nezůstaly sami“. Kurz také znovu vyzval EU k šetření peněz lidí. Zeštíhlil by Evropskou komisi nebo škrtl více sídel europarlamentu. Čeští europoslanci hodnotí projev rozdílně. 

„Pokud chceme být úspěšní, musíme pracovat spolu. Samozřejmě, že budeme mít rozdílné názory. A nechceme, aby je lidé přestali vyjadřovat. Nejsou ale žádné státy druhé kategorie, nejsou lepší a horší,“ povzbuzoval Kurz na konferenci Evropské lidové strany v Mnichově především členy ze střední a východní Evropy. 

Právě západ se například se zeměmi Visegrádu, tedy Českem, Slovenskem, Maďarskem a Polskem, zatím neshodl na přístupu k migraci. „Potřebujeme spolupracovat tam, kde můžeme a kde národní státy nemohou efektivně zakročit. Například v oblasti bezpečnosti a obrany  – můžeme zabezpečit vnější hranice například. Stále dnes máme hraniční kontroly mezi Rakouskem a Německem. Jak jsme se tam dostali?“ ptal se vyčítavě a dodal: „Pokud budeme mít nekontrolovanou migraci a neobráníme své hranice, pak je to konec EU a to vidět nechci.“

Podle Kurze - který je podobně jako svého času Stanislav Gross nejmladším premiérem ve své zemi, ale i v Evropě jako takové - se Rakousko, které v polovině roku převezme předsednictví v Radě EU po Bulharsku, chce zaměřit na zabezpečení tzv. Balkánské trasy. Pracovat chce také na vztazích se zeměmi, které se vzdalují ideálům EU, jako je například Turecko.

Mladý rakouský kancléř chce také „popohnat“ posílení agentur, které působí na vnější hranici EU, jako je třeba Frontex. „Jsme připraveni poslat lidi i peníze, ale musíme to udělat mnohem dříve než v roce 2027. Lidé nechtějí čekat tak dlouho, chtějí, abychom byli rychlejší. Nemůžeme v tom nechat Itálii a Řecko samotné,“ prohlásil Kurz směrem k akceschopnosti EU.

S tím souvisí také Kurzova myšlenka zeštíhlit Evropskou komisi. „Redukce komise je rozumným krokem k akceschopnosti. Bude to signál, že nakládáme lépe s daněmi lidí,“ míní. Kurz už v úterý v rozhovoru pro deník Die Welt uvedl, že chce jen 18 komisařů, zastoupení zemí by fungovalo na principu rotace. Nyní je komisařů 28, z každé členské země jeden.

Rakouský kancléř by také rád „zatrhl“ stěhování europarlamentu mezi Bruselem a Štrasburkem. Platby za několik sídel europarlamentu se pohybují kolem 200 miliónů eur ročně (5,13 miliardy korun).

Šojdrová chválí, Niedermayer je kritický

Projev Sebastiana Kurze v Mnichově chválila pro Blesk Zprávy europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Poznámku o zemích druhé kategorie vnímala jako povzbuzení pro členy ze střední a východní Evropy, které se občas cítí v EU méněcenně.

Naopak Luděk Niedermayer (TOP 09 a STAN) má Kurzova slova za jednoduchá, která se hezky vyjímají v novinách ale nepřibližují Evropu k řešení nejpalčivějších problémů. Souhlasí ale s myšlenkou zrušení stěhování europarlamentu mezii Bruselem a Štrasburkem. Není ale přílišným optimistou, že by se to podařilo dojednat.

Názory českých europoslanců si poslechněte ve videu:

Video Projev rakouského kancléře Kurze: Šojdrová chválí, Niedermayer ho má za jednoduchý - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Doporučujeme
FrantaSvacina ( 7. června 2018 19:13 )

Ta babizna mi pije krev.

iva7 ( 7. června 2018 17:07 )

Toto je jen chabý a mrňavý a ještě poupravený výňatek z Kurzova projevu. Doporučuji si najít delší a neupravenou verzi. A ještě lepší projev, o němž se o to víc mlčí, předvedl k nemalému překvapení Belgičan Theo Francken. Hovořil o úplném zastavení migrace a postoji Austrálie k migrantů. Makrele se asi hodně křivil úsměv...

agfor ( 7. června 2018 16:26 )

Má pravdu, nejsou tu státy druhé kategorie. Jsou jen kolonozátoři (bývalá EHS), zvyklí žít z práce otroků v koloniích, a kolonie (státy bývalé RVHP), kteří mají navíc tu drzost, že nechtějí živit náplavu, kterou pozvala Merkelová a dováží od afrických břehů Itálie.

rexrothak ( 7. června 2018 16:18 )

Nepochlebujte,každý tuší,že chcete zaplavit ostaní země tim odpadem co k vám doplaval i za cenu,že to budete v dané zemi dotovat.Ale,že tady je skoro 400 táců cigánů to už si pohlídáte,kdyby chtěli zdvihnout stavidla.Zrádné sfiňě,které vyžraly Afriku a odmítají nést následky.

oxygene.p ( 7. června 2018 16:16 )

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/474377-dva-migranti-meli-v-nemecku-znasilnit-a-zavrazdit-14 letou-divku-jeden-i-s-rodinou-zmizel.html Tak osobně si myslím , že za tuhle vraždu by měla být Merkelová obviněná ve formě spolupachatelství a trest na horní hranici. Tato zrůda zničí celou Evropu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa