Sobota 20. července 2024
Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav
Oblačno 27°C

Velvyslanec o drahotě v Chorvatsku: Nejlevněji je na východě. A kde si připlatíte?

Video se připravuje ...
Autor: Bára Holá, pah - 
10. července 2024
14:55

Sezóna v oblíbené destinaci Čechů, v Chorvatsku, je v plném proudu. Kolik Čechů k Jadranu letos vyrazí? Opravdu musíte v Chorvatsku sáhnout hluboko do peněženky? V jakých částech země si připlatíte a kde ušetříte? Nejen na to se v Epicentru ptala Bára Holá českého velvyslance v Záhřebu, Milana Hovorky.

S příchodem července se Chorvatsko opět stává cílem tisíců českých turistů. Každoročně do této oblíbené lokality podle informací ze systému DROZD přicestuje okolo 900 000 českých turistů. V plném proudu turistické sezóny je podle českého velvyslance v Chorvatsku přirozené, že se zde testují cenové hranice, které jsou návštěvníci ochotni zaplatit za zboží a služby. „Přesto si myslím, že ceny by pro naše občany neměly být nějakým mimořádným překvapením,“ uvedl Milan Hovorka. Zdůrazňil, že maloobchodní sítě v Chorvatsku jsou velmi podobné těm v České republice, což znamená, že ceny mohou být v některých položkách vyšší, u jiných zase nižší.

Ceny restauračních a hotelových služeb však vždy závisí na lokaci a atraktivitě daného místa. „Chorvatsko nabízí velmi širokou nabídku, ve které si myslím, že jsou schopni si vybrat všichni a samozřejmě zohlednit vlastní finanční možnosti,“ řekl velvyslanec. Přestože turisté, kteří spoléhají na místní nákupy, mohou za některé zboží zaplatit více než doma, celkově by neměli být šokováni.

Podle Hovorky patří Chorvatsko k zemím, které mají jeden z největších cenových rozptylů. „Nejlevněji je na východě země a nejdráž podél pobřeží od severu na jih,“ popsal velvyslanec rozdíly v jednotlivých lokalitách. Zatímco východní část Chorvatska nabízí levnější možnosti, Dalmácie na jihu je obecně dražší. Turisté by si tedy měli být vědomi, že cenové rozdíly mohou být poměrně výrazné, zejména pokud se rozhodnou cestovat do atraktivnějších přímořských oblastí.

Přechod na Euro a inflační tlaky

Přechod na euro v Chorvatsku proběhl bez větších problémů. „Myslím si, že dneska zdejší občané jsou v takové té dlouhodobější fázi, kdy zejména, když jsou v obchodech, něco nakupují nebo spotřebovávají nějakou službu, stále si řada z nich mentálně si říká, kolik by to bylo v kunách,“ míní velvyslanec.

Přestože téma eura ve veřejném prostoru vymizelo, inflační tlaky v Chorvatsku přetrvávají a pocházejí především ze strany poptávky. Vysoká dynamika růstu mezd rovněž podporuje spotřebitelskou chuť utrácet, což se může odrážet v úrovni inflace. „I regulátor v tomto ohledu ale upozorňuje, že ty inflační tlaky pocházejí především ze strany poptávky,“ dodal velvyslanec Hovorka.

František Abraham ( 10. července 2024 21:53 )

Do Chorvatska jezdím od roku 1995 a jezdil jsem ještě když to byla Jugoslávie. Pan velvyslanec nemá asi moc přesné informace. Já mám ubytování letos za 15 euro na noc a osobu 20 metrů do moře, v loni to stálo 12 euro. Stále je to cena nižší než než ubytování u nás. Ceny potravin, tak to teda pan velvyslanec nevím kam chodí nakupovat. Každopádně neví o čem je řeč. Maso kvalitnější než u nás, to vidím když ho dám na gril a cena? Krkovice 4 eura kg, telecí 6 euro, zkuste to koupit u nás. Pokud chcete jet na jih zavolejte, kamarádi mají ještě volná místa na srpen. Určitě je vše levnější než u násd.

charlik ( 10. července 2024 16:50 )

Teď jsou momentálně cela rodina syna nedaleko Splitu, ceny jsou srovnatelné jako u nás,něco je levnejsi něco ne.Ale určitě mají kvalitnější potraviny.

Tara-Tara ( 10. července 2024 16:47 )

kde asi ušetřit ? U moře nikde, myslím tím Chorvatsko a Crnu goru....a když na to nemají lidé, tak ať nikam nejezdí, ne ? Jednoduché...nebo se vrátit do časů řízků ssebou, paštik atd.....Ale to néé...přece se musíme pochlubit, že my též na Jadran.....

Lucka Cermaková ( 10. července 2024 16:12 )

U nás je levno? Co třeba Lipno?

cervena_sedma ( 10. července 2024 16:05 )

Kristepane, co jsme to za národ? Pořád jen slevy, drahota. Nejsme tady fakt všichni lúzři. Podívejte se na jiné státy, jak i s málem dokáží hledět na kvalitu, pospolitě posedět u jídla a nehledět jen na to, jak jen něco uškudlit. Kvalita se pak odráží i v kvalitě žití. My pořád to nejpodřadnější, ale v obrovském množství. Proč? Neměli bychom se i my naučit, že raději méně, ale kvalitně? Jak říká Vaněk - raději lžička medu, než-li kýbl ho.wen. A já naprosto souhlasím. Jen se tady pořád naskakuju na hlasitý burany.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa