Čtvrtek 25. července 2024
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Polojasno 24°C

Vláda náhradníka za Vobořila nejmenuje, řekl Fiala. A odmítl kritiku „tajného“ rozpočtu

Aktualizováno -
10. července 2024
20:43
Autor: ČTK - 
10. července 2024
07:45

Vláda nebude jmenovat po odchodu národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila jeho nástupce. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj je agenda v oblasti závislostí natolik rozpracovaná, že ji může dál vést odbor protidrogové politiky úřadu vlády s experty. Vobořil se rozhodl odstoupit z postu koordinátora ke konci srpna. Fiala se také vyjádřil k tomu, že ministerstvo financí nezveřejnilo první návrh rozpočtu na příští rok, který rozeslalo resortům. Uvedl, že kritice nerozumí. 

„Pan Vobořil nebude mít v pozici národního protidrogového koordinátora pokračovatele. My jsme přesvědčeni, že agenda je rozpracovaná tak daleko, že ji lze řídit na expertní a úřednické odborné úrovni tak, jak je nastavena struktura na úřadu vlády,“ uvedl premiér.

Odbor protidrogové politiky úřadu vlády, pod který spadají oddělení koordinace a financování a národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, vede Lucia Kiššová. Ta by měla Vobořila nahradit také na pozici výkonného místopředsedy rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí, sdělila dnes mluvčí vlády Lucie Ješátková.

Asociace poskytovatelů adiktologických služeb (APAS) dnes vyzvala premiéra a vládu, aby zaručili a zajistili, že protidrogový odbor zůstane nezávislý a bude dál spadat pod kabinet. Experti se obávají přesunu pod resort zdravotnictví, tedy oslabení agendy a zastavení připravovaných změn. „Nedochází k žádné změně, k žádnému přesunu na jiný orgán, ani k vytváření ničeho jiného,“ uvedl premiér. Podle něj bude pokračovat nynější nastavení.

Vobořil se svým týmem pracoval mimo jiné na návrhu zákona o regulovaném trhu s konopím, který koalice teď projednává. Prosazoval novelu o návykových látkách se zavedením seznamu takzvaných psychomodulačních látek. Podle APAS je připraven i návrh adiktologického zákona, který má mimo jiné nastavit financování prevence a služeb. Odcházející koordinátor navrhoval také opatření k omezení nadměrného pití alkoholu v Česku. Byl pro danění tichého vína. Do sporu s politiky se ale dostal i kvůli nedávnému nálezu kokainu ve Sněmovně, kdy uvedl, že tato látka není v dolní komoře žádná novinka. Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš pak vyzýval premiéra, aby Vobořila „okamžitě vyhodil“. Svým vyjádřením o kokainu Vobořil urazil i některé koaliční politiky. Dlouhodobě na jeho odchod tlačili vládní lidovci. Výhrady měli i zástupci TOP 09.

Podle premiéra nebylo Vobořilovo rozhodnutí rezignovat překvapivé. Dál bude pro vládu pracovat jako poradce. Fiala řekl, že Vobořil splnil řadu věcí a připravil řadu návrhů, které si předsevzal či na kterých se dohodli. Předseda vlády označil Vobořilovu dlouholetou práci protidrogového koordinátora za „mimořádně motivovanou a profesionální“.

„Vítězství zdravého rozumu“

Fiala na tiskové konferenci po jednání vlády mluvil i o tom, že ministerstvo financí nezveřejnilo první návrh rozpočtu na příští rok, který rozeslalo resortům. Sdělil, že kritiku nechápe. „Pokládám rozhodnutí vlády za vítězství zdravého rozumu,“ řekl. Předložená čísla aktuálně nemohou vycházet ani ze znalostí vývoje letošního rozpočtu a prognóz. „Debata by zneklidňovala veřejnost, materiál by neměl váhu pro politickou debatu,“ řekl. Chápal by, kdyby opozice kritizovala konkrétní prvky rozpočtu. „Kritizovat to, že nevyjdou předběžná čísla, která nemají oporu v ničem, je účelový útok za každou cenu,“ míní.

Video  Fiala v Blesku: Čechům nebezpečí nehrozí. Co bude mít na starost koordinátor strategické komunikace Foltýn?  - Blesk - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Uživatel_5486376 ( 12. července 2024 17:09 )

On je neštěstí pro naši zemi kolaborant

Uživatel_5486376 ( 12. července 2024 17:07 )

Soudruhu hoflingere prášky jsis vzal

JaNat ( 11. července 2024 22:29 )

To je zase co za blábol? Ty máš prostě jen svoji potřebu něco napsat, i když to nemá hlavu ani patu!🤦‍♂️😂

JaNat ( 11. července 2024 22:29 )

To je zase co za blábol? Ty máš prostě jen svoji potřebu něco napsat, i když to nemá hlavu ani patu!🤦‍♂️😂

Uživatel_5313099 ( 11. července 2024 08:11 )

Uvedl že je to vítězství zdravého rozumu. Zrovna on který pohřbil ekonomiku a životy občanů. Nejhorší je že těm blábolům věří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa