Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Bič na drahé potraviny? Antimonopolní úřad chystá nový nástroj pro regulaci trhu

Autor: ČTK - 
21. dubna 2024
17:39

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chystá spolu s politiky novelu zákona o ochraně hospodářské soutěže. Ta zavádí nový soutěžní nástroj, který by umožnil regulaci u nefunkčních trhů. Podobnou úpravu má například Německo nebo od minulého týdne i Itálie. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes uvedl předseda antimonopolního úřadu Petr Mlsna.

Nová právní úprava by podle Mlsny úřadu umožnila, aby na základě zjištění ze sektorového šetření přistoupil k určitým regulačním opatřením pro účastníky trhu. „Vede se s politiky velmi seriózní debata nad tím, že takovýto nový soutěžní nástroj, tedy způsob určité regulace u nefunkčních trhů, by se zavedl po vzoru Německa a nedávno to zavedla i Itálie,“ uvedl Mlsna.

Podle Mlsny je také problém, že různé státní úřady shromažďují data o trhu, ale pro jiný úřad je problém se k těmto datům dostat. Platná legislativa upravuje, že jednotlivé orgány mohou předávat data jen policii a ne jiným regulačním úřadům. Tyto překážky v jednotlivých sektorových zákonech by měla novela rovněž odstranit.

Dalším chystaným opatřením je možnost postihu za kartel i pro fyzické osoby, ne jen pro podniky. Tyto osoby by mohly dostat pokutu za kartelové dohody nebo i zákaz činnosti ve statutárních orgánech.

Úřad se podle Mlsny také snaží o navýšení prostředků, aby si mohl dovolit zaměstnat datové analytiky. „Já dnes nezaplatím podle tabulek, které jsou pro státní zaměstnance, datového analytika. Jestliže mu začíná plat na 120 000 Kč, tak já bych mu je rád dal, ale já mu je dát nemohu,“ dodal Mlsna.

U veřejných zakázek by Mlsna zavedl úplnou apelaci nebo zkrátil lhůty, které prodlužují řízení před úřadem. Některé změny v přezkumu zakázek navrhlo v polovině března ministerstvo pro místní rozvoj.

Video  Šéf antimonopolního úřadu Petr Mlsna o kontrolách drahých potravin  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

krapotkin ( 22. dubna 2024 09:14 )

Fakt, neměl by co posílat ukrajinské mafii.

verka1 ( 22. dubna 2024 07:02 )

Všude je korumpov. Města si mají napsat pro vjezdu do města, vítá vás korumpov 👍

Uživatel_5313099 ( 22. dubna 2024 06:42 )

Zase plky a sliby které nic nevyřeší , kde by bral Fiala peníze když ne z drahoty a DPH.

Bleskoska ( 21. dubna 2024 18:21 )

Další koryta pro úředníky. A další možnosti někoho korumpovat, aby bylo, jak má být. Další zájemci o dělení zisků na obzoru. A potraviny pro nás budou stále dražší, protože je koupit musíme, ať stojí, co stojí, něco se jíst musí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa