Sobota 20. července 2024
Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav
Oblačno 27°C

Netanjahu zvažoval zastávku v Česku. Změnil plány kvůli strachu ze zatykače?

Autor: ČTK - 
10. července 2024
11:20

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zvažoval možnost, že by tento měsíc cestou do Spojených států navštívil Českou republiku a Maďarsko, pak se ale rozhodl letět rovnou do USA, kde má 24. července vystoupit v americkém Kongresu. Informoval o tom dnes zpravodajský server The Times of Israel (ToI) s odvoláním na izraelskou stanici Kan.

Za MZV k tomu žádný komentář nemám. Ale Netanjahu je premiér, takže by to byla premiérská návštěva,“ uvedl pro Blesk mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake. Bez komentáře záležitost ponechala i mluvčí vlády Lucie Ješátková.

Server ToI dnes v této souvislosti připomněl, že v květnu hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal senát ICC, aby vydal zatykače na lídry palestinského teroristického hnutí Hamás a také na premiéra Netanjahua a izraelského ministra obrany Joava Galanta kvůli jejich činům a rozhodnutím v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. 

Netanjahua a Galanta Khan viní mimo jiné z používání vyhladovění jako válečného nástroje v Gaze či z odpírání humanitární pomoci palestinským civilistům. Lídry Hamásu viní Khan z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, včetně vraždění, braní rukojmích či mučení.

ToI dnes napsal, že pokud senát ICC vydání zatykačů potvrdí, měli by při případné návštěvě Česka či Maďarska tamní úřady Netanjahua zatknout. Izraelská, česká i maďarská vláda ale Khanovu žádost o zatykače odsoudily.

Izrael stejně jako Spojené státy, Rusko nebo Čína jurisdikci ICC neuznávají, Česko a Maďarsko spolu s více než stovkou zemí ano. Izrael také tvrdí, že pravomoc soudu se nevztahuje ani na palestinská území. Palestinská autonomie se sídlem v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu se ale k ICC připojila v roce 2015 a senát soudců ICC v roce 2021 rozhodl, že ICC válečné zločiny spáchané na palestinských územích soudit může.

Izraelský premiér Netanjahu měl Českou republiku navštívit loni v říjnu, cestu ale zrušil kvůli teroristickému útoku Hamásu na Izrael, při němž 7. října palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí, z valné většiny civilistů, a asi 250 osob unesli do Gazy jako rukojmí. Tímto útokem začala válka v Pásmu Gazy, která si dosud vyžádala životy víc než tří stovek izraelských vojáků a nejméně 38.200 Palestinců.

Počet palestinských obětí aktualizují každý den úřady v Gaze ovládané Hamásem a není jasné, kolik z nich tvoří civilisté; podle zahraničních tiskových agentur je civilních obětí většina. Izraelská armáda uvádí, že v Pásmu Gazy zabila přes 15.000 teroristů. Zřejmě tisíce mrtvých Palestinců jsou také stále pod troskami domů zničených masivním izraelským bombardováním. Válka způsobila i obrovskou humanitární krizi, podle některých expertů v částech Pásma Gazy už pravděpodobně vypukl hladomor, kvůli válce ale nelze získat údaje, na jejichž základě by mohl být oficiálně vyhlášen.

Video  Premiér Fiala v Blesku: Palestinu teď nemá smysl uznávat jako stát  - Blesk TV/Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

Petr Kolar ( 16. července 2024 19:10 )

Netanjahu je valecky zlocinec. Je pro me neuchopitelne ze tuto zrudu podporuje politicke vedeni CR. Asi dano tim, ze plno ceskym politiku nema zadnou moralku a pracuji v prostech cizich mocnosti.

Saša Krach ( 10. července 2024 13:30 )

Možná se zastaví na přátelskou návštěvu Francie...😂😂😂😁😂😁😝😛

Michelin ( 10. července 2024 12:23 )

Doufám , že byla odvolána pohotovost ! 👎

Jaroslav Vašíček ( 10. července 2024 11:52 )

Arabáši byli vždy zbabělci a vrazi.Citát mého strýce bojujícího na Západní fronté. Druhý má hrob u Tobruku.

Uživatel_5313099 ( 10. července 2024 11:27 )

ČR a EU roky podporovala Palestinský stát, teď se, divme se, politika otočila.

Zobrazit celou diskusi