Sobota 20. července 2024
Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav
Oblačno 27°C

Správní soud potvrdil výsledky voleb do europarlamentu. Stížnost končící Šojdrové odmítl

Autor: ČTK - 
10. července 2024
10:28

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost dosavadní europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) a dalších lidí na volby do Evropského parlamentu. Šojdrová, která ve volbách mandát neobhájila, zpochybňovala zvolení Ondřeje Koláře (TOP 09) europoslancem kvůli možným chybám v počítání preferenčních hlasů. Šojdrová i Kolář kandidovali za koalici Spolu. 

NSS ve lhůtě obdržel 14 stížností na evropské volby v Česku. Většinu z nich odmítl či zamítl už dříve. Zamítl například návrhy týkající se zvolení Danuše Nerudové. Podle soudu muselo být voličům jasné, že zastává hodnoty hnutí STAN, které ji navrhlo, bez ohledu na to, že na volebním lístku Starostů figurovala jako kandidátka bez politické příslušnosti. Nerudová se krátce před evropskými volbami stala členkou hnutí. Další stížnosti soud odmítl například z důvodu, že navrhovatelé ani po výzvě neodstranili vady návrhu.

Volebnímu senátu tak zůstala k rozhodnutí stížnost dosavadní lidovecké europoslankyně Šojdrové. Kolář byl na šestém místě kandidátky Spolu a dostal se do europarlamentu jako poslední. Šojdrová byla na devátém místě, nyní je třetí náhradnicí. Šojdrová tvrdí, že některé její preferenční hlasy přidělily okrskové volební komise jiným kandidátům Spolu. V tomto řízení si volební senát vyžádal volební dokumentaci z řady volebních okrsků.

Byť soud zjistil určitý počet pochybení v některých z volebních okrsků, nakonec ani přepočtený počet hlasů Šojdrové na zvolení nestačil. „Zatímco z té analýzy, kterou jsme považovali za součást té indície, vyplývalo, že ve stovce zkoumaných okrsků mohla oproti vyhlášeným výsledkům získat až 921 hlasů, my jsme takto nalezli pouze 192 přednostních hlasů navíc,“ informoval předseda volebního senátu Ivo Pospíšil.

Video  SPOLU - tiskovka po vyhlášení výsledků voleb  - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Ludmila Micikova ( 11. července 2024 07:37 )

Předpoklad z minulých voleb nevysel, každé volby jsou jiné. Je to mrzute přijít o mandat a o slušne peníze. KDU-CSL bude muset změnit vedení, ještě za této Fialovy vlády. Stáří lidovci nechtějí podporovat válku a mladi se hledají.

doktormediciny ( 10. července 2024 11:19 )

Hm no...V tech komisich jsou starsi lide.V dusleku toho tamm zrejme nejake chyby byly, to slysime v televizi dnes cele dopoledne.Kdyby snad ty komise lepe platili, nebyli by tam geronti a vysledky by byly validni

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa