Základní a mateřské školy provozují v metropoli městské části, magistrát zřizuje střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy. Loni se podle Čapkové díky boji radnice proti spádovému turismu podařilo snížit počet prvňáčků zhruba o 200 dětí z jiných oblastí. V loňském roce přišlo k zápisům do prvních tříd v Praze 6 celkem 1 270 dětí, nastoupilo jich 1 063. Letos bude pro žáky připraveno 1050 volných míst ve 45 třídách.

Žádný výběr losem!

Snažíme se o to, aby do našich základních škol chodily děti, které v Praze 6 skutečně bydlí a Středočeši pouze nepřehlašovali svoje děti do našich spádů, protože jim to přijde pohodlné nebo shledávají vyšší kvalitu našich škol,“ řekl Stárek.

Základní školy budou kontrolovat, zda má dítě trvalý pobyt v městské části minimálně tři měsíce před datem konání zápisu ke studiu - a nově jestli má dítě shodné trvalé bydliště se svým rodičem. „I pokud tam dítě bude bydlet déle než tři měsíce, tak pokud s ním na té trvalé adrese není i rodič, tak se také bude pokládat za spádového turistu,“ uvedl starosta.

„Pokud budou kapacity, tak jsme připraveni přijmout i děti ze Středočeského kraje nebo děti, které nejsou z Prahy 6. Ale nechceme, aby se muselo losovat ze spádových dětí a nedostalo se na ně. Těm chceme zajistit přednost,“ řekl Stárek.

Radnice pomýšlí i na soud

Městská část je podle něj připravena řešit případy spádové turistiky i soudně. „Je tu jeden případ, kdy magistrát přijal jednoho spádového turistu do šestkové školy (základní školy v Praze 6). Městská část tedy podala správní žalobu na hlavní město,“ sdělil Stárek. V případě odvolání bude záležitost řešit Nejvyšší správní soud, což je podle starosty dobře, protože by alespoň vznikl judikát pro další podobné případy.

Nedostatečné kapacity

Nedostatek míst ve školách je v metropoli problémem obecně, zabývají se jím radnice na okrajích města, ale i v širším centru v souvislosti s bytovou výstavbou. Nedostatečnou kapacitu školských budov řeší radnice také přístavbami stávajících budov nebo stavěním modulových objektů a dřevostaveb.

Prověřovat trvalé bydliště zájemců bude při přijímaní žáků například také ZŠ Lyčkovo náměstí v pražském Karlíně, řekl minulý týden ČTK mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. Loni chtělo kvůli nedostatku míst a převisu počtu dětí vedení školy losovat ty, které přijme. Po protestech rodičů od toho nakonec ustoupilo.

Fotogalerie
5 fotografií