Politické kormidlo Evropy nabírá nový směr. A podle politologů nijak příznivý. Ukázaly to výsledky voleb ve Francii, kde krajní pravice získala 37 mandátů a levicová koalice 32. Navíc - od víkendu je známo, že v Evropském parlamentu má vzniknout nová frakce – zaměřená více na národní zájmy. Jedním ze tří zakladatelů je šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Co se děje s EU? Nástup nacionalistů a Babišovy party: Evropa si koleduje, míní politologové
1.Nové výzvy v EU
Logicky se objevují obavy z toho, jak tyto trendy vnímat v praxi. „Bude hodně záležet na tom, jak se k těm výzvám, které dneska tímto před námi nově stojí, postaví nové orgány Evropské unie (EU),“ domnívá se politolog Lukáš Jelínek. Podle něj by ti, kteří EU reprezentují, měli jít do sebe.
„A měli by se snažit odbyrokratizovat EU a více ji přiblížit běžným voličům. Pokud se to nestane, může posilování nacionálních trendů pokračovat. Lidé mohou ztratit v evropský projekt důvěru a může nastat postupná evropská dezintegrace,“ řekl na dotaz Blesk.cz.
Jelínek dodal, že on by v tuto chvíli však aktuální události nepřeceňoval. „Zatím ještě jsme na začátku jakéhosi trendu posilování těchto sil. Takových, které v souvislosti s Evropou hovoří o suverenitě, tradicích, upřednostňování národních zájmů. Rozhodnuto však není, je možné to zvrátit,“ konstatoval politolog.
2.Varování i pro Česko?
Podle politologa Jelínka se nálady z Evropy sice přenášejí i k nám, ale definitivně uvidíme, s jakým výsledkem, až při sněmovních volbách 2025. „Ty by měly být ukazatelem, nakolik lidé mají ještě důvěru v to, že můžou něco zmoci. Jestli se to může podařit klasickým politickým stranám, byť třeba i radikálnějším. A nakolik se tu zabydlí poptávka po nějakých extrémních nebo antisystémových hnutích,“ upozornil.
Podle něj je důležité, aby politici sledovali, po čem je od občanů poptávka, a aby na to reagovali. „Myslím, že je nezbytné, aby se třeba podařilo mnohem těsněji do budoucna provázat třeba Evropskou komisi s Evropským parlamentem. A já osobně bych byl rád, kdyby jednoho dne i do těch vrcholných evropských institucí kandidovala první evropská liga politiků. A nikoli liga druhá nebo politici na odchodu. To vnímám jako cestu, jak přitáhnout k Evropě a integraci pozornost. Ale je pravda, že zatím tento trend bohužel ještě nenastal,“ popsal dále politolog.
Video Největší překvapení voleb? Politolog zmínil úspěchy Turka i Konečné. A varování pro Fialovu partuVideo se připravuje ...3.Nová frakce bez vlastních receptů
Nově vznikající frakce v Evropském parlamentu, která o víkendu přitáhla pozornost, podle politologa Jelínka nepřichází s nějakými vlastními recepty.
„Ona bude jenom prostě těžit jako jedna z těch, řekněme, radikálnějších frakcí, z té nespokojenosti, která v Evropě, a zdaleka si nemyslím, že by ten problém byl v tom, jak to zmiňují někteří čeští vládní politici, že by ta nová frakce byla nějaká proruská nebo proputinovská. To je hloupost a hledání problému, který tam není. Frakce může být nebezpečná ale v tom, že se bude podepisovat na dezintegraci Evropy, na jejím zesměšňování,“ varoval politolog Jelínek s tím, že už jen to, že Orbán chce nazvat maďarské předsednictví heslem: Uděláme Evropu znovu velkou po Donaldu Trumpovi, ukazuje prý spíš na jakousi bezradnost.
„S tím nějaký Putin z mého pohledu zas až tak velkou souvislost nemá,“ podotkl v reakci na výroky některých koaličních politiků v neděli na sociální síti X.
4.Nutná sebereflexe politiků
Právě k politickým špičkám namířil politolog Jelínek jistou výtku. Podle něj by si politici měli říct také to, co udělali špatně, proč situace dospěla tady do tohoto stavu, že nám tady vyrůstají nějaké izolacionalistické nebo, nebo rádoby vlastenecké frakce v Evropském parlamentu.
„Jestli není chyba i těch frakcí, ve kterých jsou české vládní strany, a jestli to není třeba i nějaký dopad české politiky na evropské dění nebo přinejmenším na to, jakým způsobem se chová hnutí ANO. Mně chybí z jejich strany ochota projevit sebereflexi nebo zhodnotit svoje vlastní chyby. Zdá se, že si to snad ani pořádně neuvědomují nebo s tím neumí nakládat,“ uvedl ve svém shrnutí pro Blesk.cz Lukáš Jelínek.
5.Výsledek dlouhodobé nespokojenosti
I podle dalšího redakcí osloveného politologa – Žigy Faktora z Institutu Europeum – jsou však výsledky voleb ve Francii i kroky, které oznámil Babiš spolu s dalšími politiky z Maďarska a Rakouska, potvrzením dlouhodobé nespokojenosti občanů s určitými otázkami. „Ať už se jedná o bezpečnost, migrační politiku na národní úrovni. To vše sílí již od devadesátých let,“ míní Faktor.
Popsal, že je to jakási reflexe toho, že ve Francii 20 let roste nespokojenost a nikdo ji neřešil. „Občané si řekli, tak když ty středovější strany nedokážou změnu přinést, tak jediná možnost je volit krajní pravici nebo krajní levici,“ uvedl.
6.I v dalších zemích
Politolog Žiga Faktor upozorňuje, že je to určitě nebezpečný vývoj, protože jsme svědky toho, že není pouze ve Francii. „Můžeme vidět, že velké evropské země, ať už se jednalo v posledních letech o politickou situaci v Itálii, Francii, můžeme se bavit o Německu, jak silná bude AfD, že to vlastně legitimizuje témata krajně pravicových stran. A to je nebezpečné, protože to ukazuje i stranám v rámci ostatních členských zemí, podobného ražení, že roste podpora," říká expert.
„Je to nebezpečné, i pokud se podíváme na úroveň celounijní, pokud budeme vídat častěji na setkáních lídrů, premiérů, prezidentů krajně pravicové lídry. To pro Evropu není dobré. Viděli jsme už vítězství krajní pravice v Holandsku, můžeme očekávat, že v září budeme sledovat podobný případ v Rakousku. A když zástupci budou na evropské úrovni mít silnější pozici, tak se dá očekávat, že i ta politika napříč unijními státy bude možná trošku krajně, nechci říct úplně krajně, pravicová. Zkrátka bude se méně dbát na otázky demokracie,“ vylíčil možný nejbližší vývoj na starém kontinentu politolog Faktor.
7.Na národní úrovni
V pondělí se Maďarsko ujmulo půlročního předsednictví v Radě Evropské unie. Zároveň v neděli maďarská strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, hnutí ANO Andreje Babiše a Svobodná strana Rakouska Herberta Kickla oznámily založení politické aliance, která má tvořit v Evropském parlamentu novou frakci.
Ke spolupráci vyzvaly i další evropské strany. Požadují mimo jiné víc rozhodování na národní úrovni, lepší obranu vnějších hranic před migrací a kritizují Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal).
Video Vášnivý fotbalista a amatérský herec. Tyto věci jste zaručeně o Viktoru Orbánovi nevěděli.Video se připravuje ...
I Babiš byl zproštěn viny. Nevíme jak to bylo, ale odsuzujeme. Ž