Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 25°C

Jourová v Blesku o dopadu voleb na Česko i Brusel: Hrozí oslabení EU?! Zmínila i zemětřesení

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
11. června 2024
12:59

„Volby znamenaly zemětřesení minimálně ve Francii a v Německu,“ míní česká eurokomisařka a místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která v EU působí již deset let. S francouzským prezidentem Emanuelem Macronem sdílí obavy podkopávání jednoty Unie, které by mohly vést až k její demontáži. V Epicentru Blesk Zpráv také přiznala, že o budoucí spolupráci s hnutím ANO musí ještě přemýšlet i čím ji fascinoval Andrej Babiš.

„Když se podíváte na dynamiku toho, jak se rozhoduje o velkých věcech, o směřování Unie, tak tam samozřejmě ta sestava lídrů členských zemí má teda obrovský význam. Už jenom kvůli právu veta,“ reagovala Jourová na posun povolební Evropy více doprava.  „Řekla bych, že voliči rozdali karty, které budou mít daleko větší dosah než to, jak bude vypadat Evropský parlament,“ dodala.

Zkušenou političku následky voleb nepřekvapily, ale přiznala, že nečekala tak velký propad liberálů. Podobně jako francouzský prezident Emmanuel Macron, který vzestup pravice označil za nebezpečí, sdílí jeho obavy a to zejména o podkopání jednoty Evropské unie.

„Spíš bych se dívala na stranu členských států, které když si začnou přes svoje politické reprezentace ostře prosazovat jenom svoje národní zájmy na úkor toho zbytku, tak to může znamenat velké oslabení Unie,“ uvedla Jourová.

Alarmující je podle jejího názoru vystupování maďarského premiéra Viktora Orbána, „který říká stop Bruselu, tohle řekli Britové a odešli, ale pan Orbán zůstává a dá se říct, že blokuje opravdu bezpečnostní věci pro celou Unii, takže tohle bych možná zmínila jako jeden takový příklad toho, kdy jeden stát nebo jeden státník, ať to nevztahuju na celý národ, prosazuje svoje zájmy ostře v rozporu s tím, co chce ten zbytek.“

Konec Unie?

S francouzským prezidentem sdílí i pocit, že by se situace mohla vyvinout do určitých „nebezpečných závěrů, možná i konců Unie“.  Jourová zdůraznila, že nepatří mezi alarmisty, ale zároveň přiznala, že za deset let v parlamentu zažila poměrně bizarní a extrémní věci.

Já si myslím, že když se bavíme o nebezpečí nárůstu třeba fašistické ideologie nebo krajně komunistické bolševické ideologie, tak já bych alarmovala v tom smyslu, že jsme možná zanedbali něco ve vzdělávání, v tom upozorňování, co to byly totalitní režimy a kdo je chce znovu nastolit,“ zmínila s tím, že se podle ní o této problematice málo bavíme.

Rozchod s ANO

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se pro Deník.cz vyjádřil, že o další spolupráci s Věrou strana zatím nejedná, a mimo jiné řekl, že voliči ANO nemají paní Jourovou rádi. „No, bodejť by mě měli rádi, když pan Babiš na mítincích říkal, že nezastupuju zájmy České republiky, ale já zas vím, že on to nemyslí osobně, že prostě popsal systém, komisař nemá zastupovat zájmy své země, ale má zastupovat zájmy Evropy,“ usmívala se eurokomisařka.

Co se týká budoucí spolupráce s hnutím, tu by měli podle Věry Jourové probrat v klidu po volební vřavě. „Já si to musím promyslet stejně, jako to asi promýšlí hnutí ANO, protože názorově jsme se hodně rozešli. Je to naprosto zřejmé z té kampaně, kde já nesouhlasím s řadou těch věcí naprosto zásadně,“ uvedla.

A zároveň přiznala, že by pro ni odchod nebyl jednoduchý: „Protože já jsem patřila mezi ty zakládající členy, pamatuju si ten étos, ten začátek, to, že Andrej Babiš pro mě byl zjevení na začátku, víte, můj dědeček byl velký baťovec a najednou ten moment, kdy se někdo tady dral do politiky s tím, že chce nabudit v lidech tu pozitivní energii, aby dělali věci, které je třeba přesahují. Tohle mě fascinovalo, nevím, jestli tam ten baťovský étos ještě je. Řekla bych, že se to vytratilo, že spíš teď brnká na strunu lidem, kteří jsou nějakým způsobem v rezignaci, to si myslím, že je jaksi změna, ale musím si to promyslet.“

Uživatel_1323496 ( 12. června 2024 08:39 )

Ona na začátku neznala Babiše? To je hodně naivní! Bylo možno ho sledovat od začátku devadesátých let, jak, podle svých slov, uplácel politiky od leva do prava, aby se dostal k majetkům. A ten jeho primitivní projev a nevzdělanost jí nepřekvapila? "Prská jako Pepa z hospody" napsal svého času novinář Komárek, než si ho koupil...

žanyn ( 11. června 2024 20:14 )

....řekl, že voliči ANO nemají paní Jourovou rádi. „No, bodejť by mě měli rádi, když pan Babiš na mítincích říkal, že nezastupuju zájmy České republiky,...
To je sice pěkné, ale ze strany ji proto nebyloučil. Takže asi nic moc proti ní nemél. O to víc bude možná plkat nyní....

krapotkin ( 11. června 2024 18:45 )

Z větší výšky se hůř dopadá na zem.

krapotkin ( 11. června 2024 18:42 )

Oslabení EU ? Jak ? Snad ne tím, že Jourová přestane škodit každému, kdo jí nedá úplatek ?

apa55 ( 11. června 2024 16:10 )

Tiež si trochu prestrelil plat eurokomisára v EÚ je 20 832 eur + náhrady.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa