První volební výsledky z Francie: Výprask pro Macrona, mandáty má Le Penová a levice
Ve Francii získalo 75 poslanců mandát v Národním shromáždění už v prvním kole nedělních voleb. To je více než desetina z 577 mandátů a výrazně více, než bylo obvyklé v předešlých volbách. Velký podíl na tom má vysoká účast, která činila 66,71 procent. Krajní pravice získala 37 mandátů, levicová koalice 32, vyplývá z údajů francouzského ministerstva vnitra. Francouzská média píší o konci éry prezidenta Emmanuela Macrona.
Pro zisk křesla už v prvním kole je potřeba mít přes 50 procent odevzdaných hlasů a hlasy zároveň musí představovat alespoň 25 procent registrovaných voličů.
Tyto podmínky splnilo 37 kandidátů krajně pravicového Národního sdružení (RN). Mandát už získala i šéfka jeho poslanců Marine Le Penová, v Pas-de-Calais na severu Francie dostala 58 procent hlasů. Její strana bodovala zejména na severu země a pak také na samotném jihu, celkově má RN 29,25 procent hlasů, její spojenci další tři procenta.
Levicový blok Nová lidová fronta v neděli získal 27,99 procent hlasů a 32 mandátů. Své místo v dolní komoře parlamentu obhájila například šéfka poslanců strany Nepodrobená Francie (LFI) Mathilde Panotová, šéf socialistů Olivier Faure nebo Sandrine Rousseauová za zelené, uvádí Le Figaro.
Vládní tábor dostal 20 procent hlasů a jen dva její kandidáti se probojovali do parlamentu už v prvním kole. Většina členů vlády má ale obtíže, píší francouzská média. Poměrně solidní pozici do druhého kola má ve svém obvodu Hauts-de-Seine premiér Gabriel Attal, který získal téměř 44 procent hlasů. Jeho ministr zahraničí Stéphane Séjourné vede v sousedním okrsku s 46 procenty. Ministr vnitra Gérald Darmanin získal v okrsku Nord 36 procent hlasů, na paty mu s odstupem necelých dvou bodů šlape kandidát RN.
Druhé kolo voleb ve všech okrscích, kde nikdo nezískal mandát v prvním kole, se uskuteční 7. července. Právě druhé kolo rozhodne o složení Národního shromáždění a tedy i budoucí vládě a orientaci Francie v dalších pěti letech. Kvůli složitému systému jednomandátových okrsků jsou odhady celkových výsledků velmi složité a nepřesné.
Média: Macronova katastrofa a konec éry
První kolo předčasných voleb bylo katastrofou pro prezidenta Emmanuela Macrona, kterému hrozí naprostá politická izolace. V reakci na bezprecedentní úspěch krajní pravice v nedělních volbách to dnes píší francouzská média.
"Až budou historici hodnotit rozpuštění (parlamentu), použijí jediné slovo: katastrofa. Větší si ani nejde představit," napsal v komentáři list Le Figaro. Narážel na Macronovo rozhodnutí rozpustit parlament a vypsat předčasné volby, k němuž prezident sáhl před třemi týdny v reakci na neúspěch své strany Obnova a triumf krajně pravicového Národního sdružení (RN) v eurovolbách.
Podle deníku Libération si Macron chtěl ve volbách vylepšit složité vládnutí, když neměl parlamentní většinu, dočkal se však opaku a situaci si dále zkomplikoval. "Prezentoval se jako hráz proti chaosu a voliči jej učinili odpovědným za tento chaos. Žádal je o jasnou většinu, aby mohl vládnout v klidu a harmonii, oni mu ale jen zesílili jeho mučivou izolaci," soudí list.
Deníky Les Echos nebo Dernières Nouvelles d'Alsace píší o konci Macronovy éry. Prezidentské volby sice zemi čekají až v roce 2027, výsledkem jeho dosavadního vládnutí a parlamentních voleb ale je, že se "Francie probudila tváří v tvář bezprecedentním extrémům zprava i zleva", napsal deník Journal de la Haute-Marne.
Řada listů na svých titulních stranách vyzývá voliče, aby na konci tohoto týdne přišli ke druhému kolu voleb a zamezili nástupu stran z okraje politického spektra k moci. Le Figaro soudí, že možná ještě větší hrozbou pro Francii, než vláda RN v čele s Jordanem Bardellou, by mohl být úspěch krajní levice, kterou vede Jean-Luc Mélenchon. Podle listu Midi Libre bude nedělní druhé kolo "výběrem mezi zlem a menším zlem".
"Francie se ocitla ve zlomovém bodě," píše deník La Montagne a dodává, že Francouzi budou ve druhém kole voleb čelit jen sami sobě, volbu pro budoucnost bez extrémů mají přitom jasnou.
Dej sem fotku...kašpárku.