Úterý 18. června 2024
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Polojasno 29°C

Macron rezignaci nechystá, ať už bude výsledek předčasných parlamentních voleb jakýkoli

Autor: ČTK - 
11. června 2024
14:21

Francouzský prezident Emmanuel Macron nerezignuje na svou funkci, ať už bude výsledek předčasných parlamentních voleb jakýkoliv. Řekl to v rozhovoru s magazínem Le Figaro. Šestačtyřicetiletý politik se rozhodl rozpustit Národní shromáždění a vyhlásit předčasné volby v reakci na jasnou porážku své strany v eurovolbách. Favoritem hlasování, které se uskuteční na přelomu června a července, je nacionalistické Národní sdružení (RN) Marine Le Penové.

 

Macron v rozhovoru dostal otázku týkající se možnosti, že ho RN po parlamentních volbách vyzve k rezignaci. „Není to RN, kdo píše ústavu, ani její duch. Instituce jsou jasně dané, stejně jako místo prezidenta, ať už bude výsledek jakýkoli,“ odpověděl na to.

Právě Národní sdružení by po svém triumfu v Evropských volbách, kdy Macronovu Obnovu porazilo o více než 15 procentních bodů, mělo předčasné hlasování podle pondělního průzkumu veřejného mínění vyhrát se ziskem 235 až 265 křesel, což by bylo několikanásobně více než současných 88.

Macronova centristická formace by mohla získat 125 až 155 mandátů namísto současných 250. Pokud se spojí levicové strany, mohly by mít 115 až 145 poslanců. K většině je potřeba 289 křesel.

Video  Macron v Praze: S Fialou jednal o jaderné energetice i podpoře Ukrajiny  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

e.lesanova ( 11. června 2024 20:26 )

Že Macron vyletí jako vlaštovka je jasné jako facka..stejně jako další podobní...Scholz, Leyenová atd. Na štváče, válečné a zbrojní lobbisty, ničící vlastní zemi není už nikdo zvědavý. Jejich neustálé přikládání pod kotlem, neřešení důležitých otázek, zadlužování států už lidi nikde v EU nebaví. 👎

F.Prohazka ( 11. června 2024 14:50 )

Demokrat ? On ne, on nemusí, také mu zachutnalo u koryta. Stejně jak naše pětidemolice, budou škodit do samého konce. Okradli postižené o zákonnou valorizaci a posvětil jim to zbytečný senát, agent-předseda ZO KSČ na hradě, i ÚS ( který si svoje penízky pohlídal) Sprostota a né demokracie.

Zobrazit celou diskusi