Čtvrtek 25. července 2024
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Polojasno 24°C

Jednání Sněmovny: Poslanci proberou poplatky za Netflix. A odvolají Xavera Veselého z Rady ČT?

Autor: ČTK, man - 
10. července 2024
09:20

Sněmovna se dnes zabývala návrhem na odvolání Lubomíra "Xavera" Veselého z Rady České televize kvůli jeho některým výrokům vůči herečce a bývalé slovenské velvyslankyni v Rakousku Magdě Vašáryové. Ty spodino, vzkázal jí třeba. Poslanci se ale dnes nejspíš nerozhodnou.

„Milá slavná Vášáryová, ty spodino, já Ti ze srdce přeju, aby Ti mráz roztrhnul p*del. Já jsem si téhle žvanivé paničky nikdy moc nevážil,“ pustil se Veselý ve svém pořadu Xaver live do Vášáryové zhruba před měsícem. Vadilo mu, jak bývalá politička okomentovala výsledek parlamentních voleb.

„Budeme se muset podívat, kolik procent voličů je vlastně fašistů, neofašistů, neonacistů,“ řekla tehdy Vášáryová k vítězství strany SMER současného premiéra Roberta Fica.

„To, že pan Robert Fico a jeho okolí, což jsou takoví už vyčichlí lidé, lidé, kteří tam jsou už dlouho, třicet let, už víme, že od nich nemůžeme nic čekat, nic, co by bylo pozitivní pro moderní Slovensko. Uvidíme, nakolik se tito lidé ztotožnili s hledáním voličů mezi těmi nesystémovými, nebo dokonce vyslovenou spodinou,“ uvedla Vášáryová v rozhovoru pro server Novinky.

Urážlivé výroky

Odvolání Veselého z pozice radního veřejnoprávní televize doporučil před měsícem mediální výbor. Předkladatel, předseda klubu TOP 09 Jan Jakob, návrh zdůvodňuje celou řadou jeho "nekorektních, urážlivých a mnohdy i vulgárních výroků". Narušil tím podle zdůvodnění důstojnost funkce radního a ohrozil dobré jméno rady i České televize. Skupina poslanců opozičního hnutí ANO nepokládá argumenty za dostatečné, jsou podle ní subjektivní.

Oddálené hlasování

Poslanci se přeli o slovech moderátora zhruba hodinu na plénu dolní komory. K žádnému výsledku ale nakonec nedošli, protože si opoziční hnutí SPD, které s odvoláním nesouhlasí, vzalo přestávku. Kdy se tak Sněmovna vrátí k tématu zpět, není jasné.

Zpoplatnění Netflixu

Dolní komora by ale měla řešit i novelu o audiovizi. Ta rozšiřuje státní podporu na tvůrce videoher či animovaných děl. Zjednodušuje poskytování filmových pobídek pro produkce na natáčení v Česku a zavádí nový poplatek pro služby typu Netflix a Disney+, který bude inkasovat fond audiovize.

Dále pak budou poslanci řešit předlohu o spotřebních daních. Ta zmírňuje pravidla pro uplatnění nižší sazby této daně pro minipivovary, které jsou majetkově nebo personálně propojené. K dalším bodům novely patří zjednodušení administrativy při oznamování změny cen cigaret pro spotřebitele a úprava vratku daně z nafty zemědělcům.

Uživatel_5486376 ( 16. července 2024 11:13 )

Až nutelín bude na borech i s celým pětihnusem tak se nám pravdu a láska vrátí do naší vlasti

milan1203 ( 12. července 2024 08:00 )

Za PRAVDU musi jit tak to už svoboda slova v haji

adri3 ( 12. července 2024 05:42 )

Proč by měli Xavera odvolávat, vždyť má pravdu...🤔 takže pravda už se dneska teda říkat nesmí....jo aha já zapomněla u vlády je Nutelín se svým cirkusem....

Martin Bohdálek ( 11. července 2024 18:39 )

Xavera rád nemám, nejsem ani Babišovec a Okamurovec, ale tahle vláda to je taky něco strašného, amatér vedle amatéra, velice špatná komunikace, arogance, chtějí odvolat Xavera a Novotného z ODS nevyloučí? Vládě Bureše se vysmívali,ale tohle vládnutí stojí taky za starou Belu.

RomanDvorak ( 11. července 2024 17:40 )

Oblibu tohodle XXX monstra jsem nikdy nepochopil.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa