Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Putin nemá u hranic dost vojáků na ovládnutí celé Ukrajiny, řekl generál Šedivý

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
23. února 2022
14:31
Autor: Pavlína Horáková - 
23. února 2022
11:01

Střelba, oběti na lidských životech a hromadící se Putinovy jednotky u ukrajinských hranic. Situace ve východní části Ukrajiny se i nadále vyostřuje poté, co Vladimír Putin uznal suverenitu a nezávislost Doněcké a Luhanské „lidové republiky“ a vznesl požadavky na odzbrojení Ukrajiny. Podle informací ukrajinské rozvědky chce Rusko pokračovat v eskalaci a potenciálními cíli by se mohly stát i Kyjev, Charkov nebo Cherson. Bude to Rusům stačit? Kde se Putin zastaví? Jaké jsou šance na mírové řešení a jakým hrozbám by mohla čelit Česká republika? Nejen o tom v Epicentru hovořil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

„Napětí, které se vytváří na straně Ruska a na které reaguje nejen Ukrajina, ale de facto celý Západ v čele se Spojenými státy americkými, je na jedné straně poměřování si sil a na druhé straně testování Ruska, kam až může zajít ve svých nátlakových akcích.“ Tato slova pronesl bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Čekal tedy, že by Rusko zašlo až sem a je toto podle něj konečná, kde se zastaví Putinovy kroky? 

„Věřil jsem a věřím tomu, že Rusko neprovede rozsáhlou operaci, která má za cíl ovládnout Kyjev nebo Ukrajinu. Putin jen zkoumá, jak je Evropská unie soudržná, a to bude určitě pokračovat, a také jak bude Západ reálně reagovat v podpoře Ukrajiny,“ uvedl v Epicentru Šedivý. Soustředění vojsk je podle něj vyhrůžka a demonstrace síly.

Video  Exvelvyslanec Kolář: Putinovi bude stačit, že Ukrajinu zmrzačí! Válka už začala, míní diplomat  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

„Rusko má zájem ovládnout prostor vzbouřeneckých republik a s tím musíme počítat. Další krok bude, že až zkonsolidují situaci v těchto dvou republikách, budou chtít vybudovat vojenskou infrastrukturu a snažit se o provokace a přímé vojenské akce,“ myslí si Šedivý.

Rusko nemá dost vojáků

Podle Šedivého je problém v tom, že počty ruského vojska neodpovídají záměru ovládnout území. „Může se poslat divize jako operační manévrující skupina, která bude podporována letectvem, ale v tom důsledku je třeba se zeptat, co je ten konečný cíl - dojede do Kyjeva a co tam? Bude tam 15 tisíc vojáků a budou kontrolovat třímilionové město?“ pokládá si otázku Šedivý. Sám spoléhá na to, že ruští generálové jsou uvažující lidé, kteří si uvědomují důsledky této operace, která by nemusela skončit dobře.

Ukrajina se podle Šedivého stále více dostávala do lepších ekonomických podmínek a snažila se přiblížit EU a NATO. „Putin si tedy vyhodnotil, že o Ukrajinu přijde. Kroky začal podnikat už v roce 2017, kdy rozmístil u hranic 100 tisíc vojáků a tvrdil, že je jich 16 tisíc,“ popisuje Šedivý. „Akcí bylo více, jen jsme jim nevěnovali pozornost,“ poznamenal.

Putin testuje soudržnost

Šedivý se přiklání k tomu, že Putin testuje hlavně soudržnost západu, což vyjádřil požadavky, že by Ukrajina neměla být členem NATO a musí být demilitarizována. „Putin testoval, jak budeme reagovat a co se odehraje např. ve vztahu Německo-Rusko, Francie-Rusko a podobně,“ říká Šedivý.

Je třeba chránit Česko?

Šedivý upozorňuje, že Česko je také pod tlakem Ruska, a myslí si, že budou pokračovat cílené útoky s cílem nás poškodit. Připomněl kauzu Vrbětice. „Zde musí dobře pracovat zpravodajské služby a ty musí mít přehled, kde se útočníci pohybují, a zvýšit ochranu kritické infrastruktury státu - rozvody elektřiny, plynu, vodárny,“ uzavřel Šedivý.

 

ingmarie ( 23. února 2022 23:02 )

Vy jste z Iráku, ze Sýrie nebo Lybie ? Byl jste u toho když Syřané řezali hlavy bílým turistům? To by vaše příspěvky dost vysvětlovalo

ingmarie ( 23. února 2022 22:55 )

Blábol extrěmní

rudaverliba ( 23. února 2022 21:37 )

Putin vám kašle na nějaký mír. On chce válku a zabíjení. Přesto nejede vlak, USA, NATO i EU to nikdy nemohli ovlivnit.

hubaucpanakoblihou ( 23. února 2022 21:29 )

Když se Ukrajina stala součástí tehdejšího Sovětského svazu nedobrovolně. Jejich neposlušnost soudruzi tvrdě trestali - nechali odvést všechno obilí a potraviny. Hlady zemřelo cca 30 milionů lidí, komouši ovšem tvrdí, že "pouze" 6 milionů lidí. Mluvilo se i o kanibalizmu. Mrtví se povalovali i na ulicích, o tom se dodnes nesmí mluvit. Hitlerova vojska byla vítána jako osvoboditelé, ovšem jen do doby, než tam rozjeli svůj oblíbený teror. Proč tedy Ukrajici tak málo milují Rusy?

E M ( 23. února 2022 16:55 )

Je to jen bledá závist, že má víc vojáků na jednoho jenerála než my, kdy máme
a platíme víc jenerálů než žoldáků... jo jo

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa