Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

Když padne Ukrajina, přijedou tanky zase až na Václavák, řekl pro Blesk Zprávy Ukrajinec Pavlo

Autor: amb - 
23. února 2022
05:00

„Tanky a zbraně bylo slyšet celou noc,“ řekl pro Blesk Zprávy o vjezdu ruských tanků na východ Ukrajiny Pavlo Bubrjak, folklorní zpěvák, skladatel a herec, který dlouhodobě bydlí v Česku. On i další Ukrajinci žijící v zahraničí jsou připravení odjet pomoct ukrajinské armádě. Putinovo chování podle něj Ukrajince nepřekvapuje: „Je jasné, že chtějí zabrat i Mariupol, Oděsu a dál,“ řekl Bubrjak. „Když padne Ukrajina, tanky opět přijedou až na Václavák," doplnil. Je podle něj potřeba zavést opravdové sankce a Ukrajině pomoct dostatečně, ne jako Německo s 5 000 přilbami.

Předseda Asociace Ukrajinců v ČR Pavlo Bubrjak pochází z Ukrajinských Karpat a ve své domovině má velkou rodinu i mnoho přátel a podporovatelů. Se všemi je neustále ve spojení a nyní spolu řeší, jak pomoct ukrajinské armádě.

„Paniku necítím ani já, ani moji známí. Jen se připravujeme na válku,“ řekl Blesku Bubrjak, podle kterého strach lidi pouze paralyzuje. „Život je jeden a smrt je také jedna. Důležité je, že nezemřeme všichni, kromě toho nejde o to, kdy zemřeme, ale jak. Pokud někdo umře jako čestný člověk, který bojuje za pravdu, tak to stojí za to a takhle to máme všichni, moji příbuzní, kamarádi i 80 procent Ukrajinců,“ dodal.

„Hodně Ukrajinců v zahraničí, i z ukrajinské diaspory tady v Česku, se rozhodlo, že když bude válka, odejdou zpátky na Ukrajinu bránit svou zemi,“ sdělil Bubrjak.

Lidé na Ukrajině se chystají na teritoriální obranu a zbraně má podle Bubrjaka připravené několik milionů Ukrajinců. Mnozí z nich už během osmiletého konfliktu s proruskými separatisty válčili. „Armáda musí mít vždy podporu a není to jen o střílení, ale vojáci musí mít také jídlo a tak dále. Nikam nezmizíme, protože je to naše země,“ uvedl Pavlo, podle kterého teď bude Ukrajina nejvíc potřebovat právě armádu.

Rusové si hrají na mírotvorce, říká Ukrajinec

Jak Pavlo Bubrjak reagoval na prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina o nezávislosti Doněcké a Luhanské republiky a následné invazi ruských tanků? „Nepřekvapuje nás, že k tomu došlo. Válka už trvá 8 let, denně umírají naši lidé,“ řekl. K vyostření podle něj nedošlo náhle, Ukrajinci naopak čekali, že to ruský prezident Vladimir Putin udělá.

„Už dávno docházelo u ukrajinských hranic k manévrům a oni jen rozhodli o tom, jak to bude pokračovat. Řekli si, že jim nestačí jen Krym, ale uznají i proruská území a pošlou tam armádu, jako že jsou mírotvorci. Celý svět ale ví, že to nejsou žádní mírotvorci, ale agresoři,“ doplnil ukrajinský zpěvák žijící v Česku. 

Podle Bubrjaka teď může celý svět prohlédnout Putinovy lži o občanské válce na Ukrajině. „Vždy říkal, že tam ruští vojáci nejsou, zatímco vytvořil provokaci, aby mohl následně tvrdit, že to celé začala ukrajinská armáda, kvůli které musí jít Rusové válčit na Ukrajinu. Putin spoléhá na to, že s jednotkami na ukrajinských hranicích přesvědčí svět o tom, že Ukrajinci jsou ti špatní a Rusové mírotvorci,“ sdělil.

Pavlo Bubrjak: Chtějí zničit Ukrajinu

Situace se podle něj zhoršuje, Ukrajinci to však čekali nejen od roku 2014, kdy na Ukrajině začaly proruské nepokoje. Na podobný postup už byli připravení posledních 25-30 let, uvedl Pavlo Bubrjak. „Ten plán už dávno známe. Všichni rozumíme tomu, jak se bude situace vyvíjet dál, chtějí zničit stát Ukrajina,“ doplnil. 

„Jsou si jistí, že když bude Ukrajina mezinárodně úspěšná, už ji Rusové nebudou moci brát jako svou součást. Kvůli tomu chtějí válčit, protože pokud pod sebe zpátky nezaberou území, tak se podle nich rozpadne velké ruské impérium, které bylo například za Petra I. Velikého," uvedl Bubrjak. Domnívá se, že Rusko chce zabrat i města Mariupol, Oděsu a další města a oblasti.

„Ruské impérium už neexistuje, nemáme společnou historii. Ukrajina má svou vlastní historii, přestože o tom Moskva lže,“ vysvětlil Bubrjak a dodal, že Kyjevská Rus už byla známá světu, na rozdíl od Moskvy, před 1000 lety.

Tanky až na Václaváku?

Pavlo Bubrjak teď přisuzuje velký význam pomoci od Evropy, USA a celého světa. „Když Ukrajina padne, i když věřím tomu, že Pán Bůh bude stát za námi, protože pravda je naše, bude Putin opět tady ve východní Evropě. Když padne Ukrajina, tanky opět přijedou až na Václavák. Když zvíře nezastavíte, jak začne pít krev, chce víc a víc. Putin chce, aby se Rusko opět stalo impériem a vrátilo se k hranicím, které měl Sovětský svaz po roce 1945. Chtějí pod sebe kus Evropy,“ sdělil pro Blesk Zprávy.

Podle ukrajinského zpěváka je důležité, aby ostatní státy podporovaly Ukrajinu dostatečně. Přestože ukrajinská armáda se během osmiletého konfliktu hodně zlepšila, například zaslání 5 000 přileb od Německa bylo směšné, řekl Bubrjak. „Pomoc od USA, Velké Británie a Kanady je větší, ale stále nestačí, když mluvíme o tom, že ukrajinská armáda bude bojovat proti Putinovi,“ doplnil. Státy prý mají na vybranou: podpořit ukrajinskou armádu, nebo čekat na ruské tanky.

Je to podle něj stejné jako v roce 1918, když Rusko zabralo Ukrajinu. „Teď má pod sebou Kreml všechnu naftu a plyn, tím pádem mají hodně peněz a chtějí se cítit jako imperátoři a mít pod sebou i všechny lidi,“ komentoval předseda Asociace Ukrajinců v ČR.

Sankce na Rusko: V čem vidí Pavlo zádrhel?

Sankce proti Rusku považuje Bubrjak za dobrou cestu, pokud budou opravdové a ne jen naoko. „Když budou země postupovat přímo proti Putinovi a například zablokují Nord Stream, hodně to pomůže, ale když budou jen mluvit a nic neudělají, nic to nezmění a můžeme tu očekávat Putinovy tanky,“ uvedl.

Bubrjak nicméně upozornil na to, že naopak obyčejní Rusové válku nechtějí a proti ní se staví 70 procent obyvatelů Ruska. Jejich hlas ale bohužel nemá velkou váhu. Jaké jsou vztahy mezi ruskými a ukrajinskými obyvateli?

„Narodil jsem se v Karpatech, kde jsem vyrostl spolu s kamarádem z dětství. Ten se ještě v 70. letech zamiloval do dívky z Ruska, vzali se a nyní žijí za Uralem. Doteď se přátelíme. Hodně kamarádů mám i v Rusku, byl jsem na vojně v roce 1986, když ještě existoval Sovětský svaz, a odtamtud mám velké množství ruských známých,“ řekl Bubrjak.

„V Rusku je mnoho lidí, kteří rozumí tomu, co se děje na Ukrajině, a ruští studenti i moji ruští přátelé tady v Česku jsou proti tomu. Na druhé straně je však ruský režim a ruský patriarchát. Například i tady v Čechách je hodně ruských špionů, kteří dělají špatné věci proti Evropské unii, Česku i Ukrajině. Doteď cítí, že i Česko by mělo k Rusku patřit,“ zakončil pro Blesk Zprávy ukrajinský zpěvák Pavlo Bubrjak.

Video  Exvelvyslanec Kolář: Putinovi bude stačit, že Ukrajinu zmrzačí! Válka už začala, míní diplomat  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Ukrajinský zpěvák Pavlo Bubrjak, který žije v Česku (vlevo), a protesty na podporu Ukrajiny (vpravo). Ukrajinský zpěvák Pavlo Bubrjak, který žije v Česku (vlevo), a protesty na podporu Ukrajiny (vpravo). | Facebook Pavla Bubryaka, Reuters

NovyZakon ( 24. února 2022 02:54 )

U Kyjeva se bojuje za Fialky -))

NovyZakon ( 24. února 2022 02:53 )

To je fakt, ti američtí sr**i jsou v Německu už od roku 1945 ......

vlasok ( 24. února 2022 00:24 )

Toto je názor sestry, nášho najmilovanejšieho ministra financii - Chcela by som sa našich pánov a dámy dočasne vo vysokých funkciách a platených z daní ľudí, opýtať:
- či boli pohoršení a odsúdili, aj keď ukrajinskí fašisti v roku 2014 za spevu ukrajinskej hymny a pokrikov “Rusi, usmažte sa!” za živa upálili 48 rusky hovoriacich občanov, vrátane žien a detí, ktorí nesúhlasili s novou vládou, ktorá vznikla na základe protištátneho puču po Majdane v Kyjeve?
- či zaregistrovali, že v Doneckej a Luhanskej oblasti po masakre v Odesse bolo REFERENDUM, v ktorom sa drvivá väčšina obyvateľov vyjadrila ZA štátnu suverenitu Doneckej a Luhanskej republiky, ZA nezávislosť od Ukrajiny, a teda za nezávislosť od krvavého diktátu bábkovej ukrajinskej vlády? Áno, REFERENDUM, ktorých posilnenie malo OĽaNO vo volebnom programe.
- či boli pohoršení, a či to dali vrcholným predstaviteľom USA najavo, keď USA po “humanitárnom” bombardovaní Srbska uznala nezávislosť Kosova a jeho odtrhnutie od Srbska?
- či boli vrcholne pohoršení a odsúdili, keď na územie Kosova následne napochodovala americká armáda a vybudovala si tam jednu z najväčších vojenských základní v Európe, a či aj to vnímajú ako akt vojenskej agresie, a či to vrcholovým predstaviteľom USA aj pohoršene pripomínajú pri každej príležitosti?
- a či zvyknú bývať vrcholne znepokojení, pohoršení a pripravení odsudzovať všetko, čo sa týka len Ruska, (keď to nerobí nič iné, len chráni ruskú menšinu za hranicami) a či pri USA budú vždy len tichúčko, v predklone s hlavami strčenými v piesku bez hrdosti, bez vlastného názoru …?

vlasok ( 23. února 2022 22:17 )

Tak neviem, pozrite sa, čo sa teraz robí u nás na SR za tejto strašnej vlády a a za prezidentovania Čaputovej, ktorá ich zrejme kryje ozaj sa to oplatí, uviodíte obraz krachujúceho Slovenska. - http­s://ww­w.fa­cebo­ok.co­m/ro­bertfi­cosk

vlasok ( 23. února 2022 22:16 )

Pozrite sa a dopočúvajte a vytvorte si obraz, čo sa deje u nás na SR za tejto strašnej vlády a prezidentovania Čaputovej, ktorá ich zrejme kryje oplatí sa to, uvidíter obraz politiky vlády Matoviča a Čaputovej. - http­s://ww­w.fa­cebo­ok.co­m/ro­bertfi­cosk

-

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa