Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Strach z koronaviru, rušení zájezdů i focení noční oblohy. To přinesl týden v Epicentru

Autor: Bohuslav Štěpánek - 
1. března 2020
06:00

Koronavirus se dostal už k hranicím Česka. Znervózněl i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), podle něho ale zatím není třeba přijímat přísnější opatření. To potvrdil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je přiblížil a dodal, že armáda i policie má dostatek respirátorů. Astrofotograf Petr Horálek prozradil, kam v Česku za nejlepšími snímky noční oblohy. Zástupci cestovních kanceláří zase vysvětlili, jak na storna zájezdů v případě strachu z koronaviru. Takový byl týden v Epicentru.

Adam Vojtěch zdůraznil, že v Česku se dosud výskyt viru COVID-19 nepotvrdil. Přesto ho šíření nemoci v Čechy oblíbené Itálii znepokojilo. „Pokud by v České republice se tato nemoc takto šířila, že by v řádu desítek, možná stovek denně případů přibývalo, tak pak bezesporu bychom museli zavést poměrně přísná opatření,“ řekl v pondělí.

Video Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) ke koronaviru. 

Jaká by to byla, upřesnil ve čtvrtek Jan Hamáček. Ten, u koho by se prokázal koronavirus, by byl umístěn v některé z nemocnic, které mají na svých infekčních odděleních k dispozici asi tisícovku lůžek.

„Současně v tom případě, kdy by tady došlo na pozitivní testování, tak hygiena začne zjišťovat, s kým vším ten člověk byl v kontaktu, současně zjistí, odkud přijel,“ dodal Hamáček s tím, že lidé, kteří s ním přišli do styku, by byli v domácí karanténě a museli by se také testovat.

Video Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ke koronaviru. 

Zrušíte zájezd? Bez pojištění storno zaplatíte

Lidé kvůli šířícímu se koronaviru začali rušit zájezdy poté, co vláda doporučila necestovat do Itálie a zvážit, zda vůbec je nutné cestovat kamkoli do zahraničí. Na slova premiéra Andreje Babiše (ANO), že cestovky mohou lidem vracet stornopoplatky za zrušené dovolené, ve středu v Epicentru reagoval ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR Michal Veber.

Video Ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR Michal Veber ke stornopoplatkům zájezdů zrušených ze strachu z koronaviru. 

„Já doufám, že Bezpečnostní rada státu je připravena je odškodnit, protože my jako asociace trváme na tom, že platí zákon a pokud to zrušíš, byť na základě prohlášení Bezpečnostní rady státu, tak počítej s tím, že cestovní kancelář po tobě chce adekvátní část stornopoplatku,“ řekl Veber.

Kde je v Česku tma?

Video Astrofotograf Petr Horálek radí, kde v Česku pořídit nejlepší fotografie noční oblohy. 

Kde v Česku se dá nejlépe fotit noční obloha? „Na jihu, v Novohradských horách, na Šumavě. Tam stále to světelné znečištění není tak intenzivní,“ řekl v úterý astrofotograf a popularizátor astronomie Petr Horálek s tím, že  navíc jde o národní přírodní park a příroda je tam tedy chráněná.

„Potom bych doporučoval na některých místech na Vysočině anebo v Beskydech, kde je tzv. oblast tmavé oblohy, čili je to oficiální místo, kde tu oblohu můžete pozorovat tmavou,“ dodal.

Celé díly Epicentra můžete shlédnout zde:

Video Vojtěch pochválil postup Itálie. Turistické oblasti nepovažuje za problematické - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video Český astrofotograf sbírá úspěchy v NASA. Poradil, kam za hvězdnou oblohou - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video Koronavir způsobil krizi turismu, shodli se zástupci cestovek. Prý tratí desítky milionů - Bohuslav Štěpánek, Lukáš Červený
Video Hamáček: „Ochranných prostředků je dost, vykupovat obchody je zbytečné.“ - Blesk TV

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa