Neděle 11. duben 2021
Svátek slaví Izabela, zítra Julius
Oblačno 17°C

Důchodovou reformu „zaplatí“ živnostníci? Všechny varianty počítají s vyššími odvody

Autor: ČTK, tsv - 
28. února 2020
13:26

Všechny varianty reformy penzí počítají s růstem odvodů živnostníků. O jejich navýšení jednala dnes důchodová komise. Debatovala o tom, že osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) by mohly platit pojistné ne z poloviny vyměřovacího základu, ale ze tří čtvrtin. Záměr po jednání komise pro spravedlivé důchody popsala její předsedkyně Danuše Nerudová. Někteří opoziční politici plán kritizují. Odmítají také oslabování zásluhovosti.

„V tuto chvíli jsme hovořili o variantě zvýšení vyměřovacího základu OSVČ pro odvody záloh pro sociální zabezpečení, tedy rozdílu mezi příjmy a výdaji, z 50 na 75 procent. Hovořili jsme i o tom, zda jde změnu zavést skokově, nebo zda by měla být nějakým způsobem rozfázovaná,“ uvedla Nerudová. Podotkla, že i Evropská komise ve své zprávě o stavu Česka poukazuje na nízký vyměřovací základ živnostníků na sociální odvody. Šéfka komise dodala, že téma je velmi citlivé, názory na ně se liší a shoda na něm není.

Komise projednávala dnes takzvanou technickou variantu reformy, která by měla nynější veřejný systém rozdělit na dva pilíře. Z nultého by se poskytoval solidární základní důchod z daní ve výši 30 procent průměrné mzdy a z prvního zásluhová část penze. Doba péče o dítě, kdy rodič nemá příjem, by se počítala z jeho předchozího výdělku, nebo z průměrné mzdy. S bonusy za potomka či za odpracované roky navíc se nepočítá. Financování by pak politici nastavili až v dalších pěti letech po rozdělení systému.

To zákonodárci opozičních stran kritizují. Podle nich by se mělo s reformou současně stanovit, z čeho se budou důchody platit. „Pro nás je nepřijatelné snižování zásluhovosti a to, aby byly náklady sanovány z odvodů živnostníků. Spravedlnost znamená, že se nebude snižovat zásluhovost. Musí se zohlednit, že někdo pracoval víc a déle, tito lidé nemohou být poškozeni,“ řekl po jednání komise místopředseda sněmovního sociálního výboru Jan Bauer (ODS).

Šéfka komise zopakovala, že příjmy by měl zajistit mix opatření. Prostor pro další zvyšování odvodů zaměstnanců a zaměstnavatelů nevidí. „Na příští komisi bych již ráda zapojila ministerstvo financí a očekávám, že se vrátíme k zapojení třetího pilíře (soukromého spoření), který je velmi podstatnou součástí systému a potřebuje projít výraznou změnou,“ řekla Nerudová. Příští jednání se uskuteční 3. dubna.

Michal nobl ( 28. února 2020 19:34 )

A kdo pohlida ty zaměstnavatele a zaměstnance za co nejmenší mzdu a peníze bokem nezdaneny!!!!Co teprve prác.agentury paní Malá­čová?­?????!­!!!!Ko­lik je tam zaměstnaných lidi a kolik jich ma přiznáno vše?Komu pak prác.agentury patri.

nefritek ( 28. února 2020 15:21 )

V době svého mladistvého rozletu navíc nazývali důchodce parazity a příživníky. Tak přeci by nechtěli být nyní taky takoví? I těch základních 10 000 je pro ně až dost

nefritek ( 28. února 2020 15:14 )

V pohodě. Husákovy děti - živnostníci , ta vlajková loď ODS a jejích následných odštěpků si platili minimální sociální, měli krásné daňové úlevy,jistě si našetřli, na rozdíl od zaměstnanců, kterým byla zaděna každá vydělaná korunka. EET dosud nerozdýchaly .
Dnes jsou z Husákových dětí téměř důchodci , základní výměru dostanou 10 000, což je víc než kdy měsíčně přiznali jako výdělek.

Zobrazit celou diskusi
Další videa