Věk odchodu do důchodu se zvýší na 66 let? Změna míří na Husákovy děti, Babiš je proti

Autor: ČTK - 
1. září 2019
21:29

Vláda se chystá v pondělí jednat o tom, jestli by se měl v budoucnu důchodový věk v Česku zvyšovat, nebo by měl zůstat na 65 letech. Zabývat se bude zprávou ministerstva práce, podle níž se penzijní systém beze změn propadne do deficitu a růst výdajů může zmírnit odsouvání penzijní věkové hranice, a to od 30. let za desetiletí o rok. Do penze v 66 letech by tak lidé začali chodit ve 40. letech. Zatímco podle ministerstva financí by kabinet měl o úpravě věku rozhodnout, podle ministerstva práce by to měla udělat za pět let až další vláda. Proti zvýšení věku pro odchod do důchodu se dnes v Partii televize Prima vyslovil premiér Andrej Babiš (ANO).

Věk pro odchod do penze se v Česku postupně zvyšuje, a to každý rok u mužů o dva měsíce a u žen obvykle o čtyři měsíce. Muži odcházejí teď do penze asi v 63 a půl roku a ženy dřív podle počtu dětí.

Ve 30. letech by se měla věková hranice u obou pohlaví srovnat na 65 letech a zmrazit. Zastropování prosadila v minulém volebním období vláda ČSSD, ANO a lidovců. Ministerstvo práce má každých pět let připravit zprávu, jak se doba dožití a důchodový systém vyvíjejí. Podle výsledků se má věk případně upravit tak, aby byl člověk v penzi čtvrtinu života.

Na potřebu změn důchodového systému, aby byl dlouhodobě udržitelný a zvládl v budoucnu početnou generaci tzv. Husákových dětí ze 70. let, poukazuje Národní rozpočtová rada. Po reformě volají i někteří experti a politici, a to hlavně opoziční. Odborníci zdůrazňují, že pouhá úprava parametrů udržitelnost nezajistí.

„Řešit ten důchodový systém je složité, měli jsme na to komise, nic nevyřešily,“ uvedl dnes premiér Andrej Babiš (ANO) po vysílání Partie na FTV Prima. Důchody jsou největší položka z rozpočtu, upozornil. „Důchody chceme navyšovat, není problém to ufinancovat, ale teď se musíme bavit o dlouhodobé budoucnosti a k tomu je potřeba hledat dohodu napříč politickým spektrem, to určitě naše vláda nevyřeší úplně, zkusíme to, ale jde o spravedlivé důchody,“ podotkl.

„Je jasné, že ta budoucnost je o tom, že budou muset šetřit pro lidi zaměstnavatelé i zaměstnanci a stát a musíme najít nějakou kombinaci tohoto, aby to bylo spravedlivé,“ dodal premiér.

Video  Andrej Babiš o důchodech  - Jakub Kopřiva, Jan Jedlička

Pokud by měla podmínka čtvrtiny života v penzi platit, měl by podle zprávy věk dál růst. Od počátku 30. let by se měl zvyšovat za desetiletí o rok. V 66 letech by šli do penze lidé, kteří se narodili v roce 1979. Letos slaví čtyřicáté narozeniny. Důchod v 67 by měli lidé s rokem narození 1992, letos jim je 27 let, vyplývá ze zprávy.

Česko nyní vydává na penze asi osm procent hrubého domácího produktu (HDP). Před rokem 2060 by to mělo být 14,5 procenta HDP. Pokud by věk dál rostl, výdaje by se zvyšovaly pomaleji. Činily by podle propočtů na konci padesátých let asi 13,2 procenta HDP. Podle zprávy má nyní sice ČR výdaje nižší, zvedat se ale budou rychleji než v jiných vyspělých státech.

Důchodový systém je v posledních letech v přebytku, a to díky vysoké zaměstnanosti a růstu mezd. V kladných číslech by podle zprávy mohl zůstat do 30. let. Poté se schodek začne rychle zvyšovat. Před rokem 2060 by mohly výdaje převyšovat příjmy o 4,8 až 4,9 procenta HDP. V dnešních cenách to je asi 270 miliard korun. Kdyby se věk odsouval, saldo by bylo nižší a činilo asi 3,5 procenta HDP.

Při nynějším nastavení mladí z penzijního systému dostanou o 41 procent peněz víc, než do něj odvedou. Odsun věku prodlužuje pracovní aktivitu a zkracuje pobírání důchodu. Zvyšují se tak příjmy do systému a brzdí růst výdajů. Pokud by se věk dál odsouval, rozdíl důchodu a odvedené částky by při nynějších odvodech klesl na 27 procent.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), jejíž úřad zprávu vypracoval, navyšování důchodového věku odmítá. Podle ní je vedle ekonomické stránky podstatný i sociální rozměr penzí a v potaz by se nemělo brát jen prodlužování života, ale také jeho zdravé části. Podle údajů Eurostatu Češi a Češky žijí ve zdraví o něco kratší dobu než v průměru muži a ženy v EU.

Maláčová si rýpla do Schillerové

Ministerstvo práce ve zprávě uvádí, že není nezbytné reagovat okamžitě, ale „úpravu cílit na příští revizi v roce 2024“. Rozhodovala by tedy až další vláda. Resort to zdůvodňuje tím, že trh práce čekají velké změny kvůli robotizaci a digitalizaci a bylo by vhodnější věnovat se posílení příjmů důchodového systému.

Podle ministerstva financí výsledky zprávy naopak jasně ukazují, že „současné nastavení důchodového systému je zcela neudržitelné“, proto by vláda měla o důchodovém věku rozhodnout. Resort financí zdůraznil, že by se případné zvýšení věkové hranice dotklo lidí, kterým není ještě ani 40 let.

Jenže právě kvůli tomu se do ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) pustila Maláčová. „Ministryně Alena Schillerová chce zvýšit věk odchodu do důchodu. To jí fakt přijde fér, aby penzisté neměli z vytouženého důchodu nakonec zhola nic, protože se ho nedožijí?“ rýpla si.

Video  Babiš o Čapím hnízdě: Očekávám, že stíhání zastaví. Nic jsem neudělal, neodstoupím. A dotace byla vrácena  - Jakub Kopřiva, Jan Jedlička

Důchody

Důchodový systém Výpočet důchodu Důchodový věk Doba pojištění Spoření

Chystáte se do penze, ale nevíte, co vás čeká? Podívejte se na speciál Blesk Zpráv, kde najdete všechny potřebné informace. Najdete zde návod pro výpočet přibližné výše důchodu, přehled spořících produktů, nebo rady, co dělat, pokud vám ČSSZ nezaevidovala část doby pojištění.

Sittowa ( 2. září 2019 09:58 )

Lepší řídit stát jako firmu-to většinou funguje...než aby ho řídili komedianti a Piráti.

Jan Brandis ( 2. září 2019 09:31 )

Do důchodu v sedmdesáti a důchod 3500. Zbytek si mám došetřit 😅😂😅. Tak na to si dělejte sami.

Marie Klmov ( 2. září 2019 04:54 )

Ano svatá řeč.

zhnusen ( 2. září 2019 04:33 )

Komedie !! Už teď mladí netáhnou a umírají z veder co bude dál nikdo neví . Tady to pomalu končí !!

Vrahjevzdyzahradnik ( 2. září 2019 04:25 )

Přesně tak, není nic zbytečnějšího, než nenažraný senát

Zobrazit celou diskusi
Další videa