Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Jasno 18°C

Drahé nákupy a uspěchaná hypotéka: Víme, jaké jsou nejčastější chyby mladých párů

Autor: ula - 
31. srpna 2017
06:10

Období zamilovanosti máte s partnerem či s partnerkou dávno za sebou a nyní jste se rozhodli začít společně žít, a tím pádem i finančně hospodařit. Nejen, že peníze mohou být příčinnou mnoha hádek, ale také se může stát, že zjistíte, že váš příjem nevystačí na pokrytí nákladů domácnosti. Navíc přichází řada otázek, jako zda se nastěhovat do pronajatého bytu, nebo si pořídit hypotéku. Pro mladé páry máme rady, jak se vyvarovat finančních problémů.

„Pokud spolu začínáte žít a hospodařit, určitě byste si měli předem určit, jak bude chod domácnosti vypadat, a udělat si základní rozbor výdajů, které vás čekají, a říci si, kdo, co a jak bude platit,“ radí mladým párům Vladimír Weiss, finanční poradce společnosti Partners.

Společný, nebo oddělený účet?

Veškeré společné hospodaření je o domluvě a zejména důvěře. Pokud oba pracujete a vyděláváte zhruba stejně, můžete zkusit společný účet, ke kterému máte přístup oba a ze kterého budete hradit nájem, nákupy a další věci, které jsou společné. Většinou tam každý může poslat nějakou domluvenou částku.

„Společný účet je lepší v tom, že je transparentní a společné hospodaření je tak ‚férovější‘,“ říká Weiss. Pokud se dohodnete na oddělených účtech, závisí to opět hlavně na vaší domluvě a důvěře.

Hypotéky budou jen pro bohaté? Poslechněte si názor poslance Pavery:

Video Kalouskův poslanec Pavera: Hypotéky budou jen pro bohaté. A jak jsme na tom se zadlužeností? - Blesk - Jaroslav Šimáček

Nájem, nebo hypotéka?

„Jste spolu krátce a ještě jste spolu nebydleli? Neskákejte hned po hypotéce, zkuste spolu chvíli žít v pronajatém bytě,“ radí finanční poradce. Pokud zjistíte, že vám to klape, začněte přemýšlet o vlastním bydlení.

„Toto téma je velmi ožehavé a často se řeší,“ řekl Blesk.cz Weiss a pokračuje: „Párkrát se mi stalo, že si pár vzal hypotéku a za dva roky se rozešli. Je samozřejmě více řešení této situace, ale ne všechna jsou zrovna levná a jednoduchá. Záleží na tom, jak se pár dokáže dohodnout, ale většinou ty rozchody jsou komplikované a lidé se zkrátka neshodnou.“

Proto je lepší, pokud si pořídíte společné bydlení, aby vlastníkem byl pouze jeden z vás. Stejně tak to platí i u hypotéky – ta by měla být pouze na jednoho. Je to snazší, pokud se v budoucnu rozejdete. A ruku na srdce, stát se to může každému.

Mladý pár hledá hypotéku: Praktické rady, jak na ní neprodělat:

Video Mladý pár hledá hypotéku: Praktické rady, jak na ní neprodělat - Andrea Ulagová, Jan Jedlička

Pokud se to přece jen stane, můžete se dohodnout na prodeji nemovitosti a z peněz se pak zaplatí hypotéka, případně můžete nemovitost pronajímat. Každopádně pokud máte určitou fixační dobu, může se vám předčasné splacení prodražit. To už neplatí u těch, kteří uzavřeli hypotéku po 1. 12. 2016, kdy vešel v platnost nový úvěrový zákon.

Sledujte výdaje

Odborníci radí, že výdaje by měly tvořit pouze 30 až 40 % vašich společných příjmů. Je dobré myslet také dopředu, protože pokud začnete plánovat rodinu, výdaje se samozřejmě zvýší.

Je dobré mít v zásobě „železnou rezervu“, tedy až šestinásobek svého platu.

A co pojištění?

Pokud máte pronajatou nemovitost, měli byste uvažovat o pojištění domácnosti nebo vybavení, pokud je nemovitost vaše, uvažujte o pojištění nemovitosti.

Rozhodně byste měli uvažovat o pojištění občanské odpovědnosti, tedy pro případ, že byste způsobili škodu třetí osobě. Tato pojištění vás nebudou stát příliš, jen pár stovek měsíčně a navíc vás do budoucna ochrání.

Čemu se vyhnout?

„Jednoznačně kreditním kartám a kontokorentním účtům,“ upozorňuje Weiss. Pokud se rozhodnete pořídit si např. auto, předem si ujasněte, jaký typ, a pak řešte financování. Pokud si hodláte vzít úvěr, tak nesledujte jen úrokovou sazbu, ale také výši měsíční splátky a rozmyslete si, zda ji zvládnete splácet.

Pokud si berete půjčku, tak je dobré pořídit si za ni to, co vám pak zůstane dlouho poté, co ji splatíte.

Jakých nejčastějších chyb se dopouští mladé páry?

  • Dělají zásadní rozhodnutí jeden bez druhého – pokud se nedokážete dohodnout a panuje mezi vámi nedůvěra a zásadní koupě uskutečňujete bez toho druhého, může to být problém i pro váš rozpočet
  • Chtějí mít všechno hned – mladí lidé mají problém si počkat a chtějí hned to nejlepší, tedy např. nejdražší model auta, a díky tomu mohou upadnout do dluhů. Vyplatí se tedy být trpělivý a raději si počkat.
  • Nedívají se dopředu – mladí lidí často nepřemýšlí v horizontu let, ale měsíců. Nedívají se na rezervy, nešetří na horší časy. Lepší je přemýšlet o tom, jak zajistíte své budoucí a starší já.
  • Nechtějí se pojistit, nebo se pojistí špatně – mladí lidé si myslí, že se jim nemůže nic stát, snad kromě úrazu. Pojistí se tedy proti úrazu nebo úmrtí, ale nemyslí na možnost trvalé invalidity. Lidé se taky nepojišťují včas – čím dříve se pojistíte, tím lépe – nebudete platit vysoké částky a pojišťovna vám nenastaví výluky.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud