Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Petr (38) si pořídil koupací jezírko: Je levnější než bazén?

 • Autor: ula - 
  14. 5. 2017
  07:33

  Petr má rodinný domek a zatoužil po možnosti se v létě osvěžit. Rozhodoval se tak mezi bazénem a zahradním jezírkem, nakonec zvítězilo zahradní jezírko. Z jakého důvodu? Máme pro vás praktické tipy.

 • 1.Jezírko versus bazén

  Petr (38) má rodinný domek s velkou zahradou a stromy. Žije v něm společně se svou ženou a dvěma dcerami ve věku 5 a 7 let. Minulý rok se rozhodl vybudovat vlastní zahradní jezírko. Proč se rozhodl pro jezírko a ne bazén?

   

  „Prvním důvodem je estetické hledisko. Bazén do zahrady příliš nezapadá, spíše naopak, v některých případech působí v zahradě vyloženě rušivě. Naproti tomu jezírko je přirozenou součástí zahrady, vodní prvek plní nezastupitelnou estetickou funkci, k tomu vytváří na zahradě i vhodné mikroklima,“ vysvětluje Petr.

   

  Jako další důvod uvádí  samočisticí schopnost zahradních biotopů. „Zatímco bazén je v podstatě naplněn chemickým koktejlem různé koncentrace (podle toho, co kdo snese), naproti tomu zahradní jezírko je založeno na principu přírodního (mechanického a biologického) čištění vody. Žádné chemikálie se do něj nikdy nelijí, jelikož by zničily tolik potřebnou biologickou rovnováhu,“ říká majitel jezírka.

   

 • 2.Jezírko není tak pracné?

  Třetím důvodem je nižší pracnost a náročnost údržby zahradního jezírka. Péče o jezírko je náročná pouze na začátku sezony (odzimování) a na jejím konci (zazimování). „V průběhu sezony o dobře vybudované jezírko s odpovídající filtrací prakticky nemusíte pečovat, filtrační bakterie a filtr udělá práci za vás. Naproti tomu chemický roztok v bazénu musíte stále sledovat a chemikálie průběžně doplňovat,“ pochvaluje si Petr.

  Petr si vybudoval na zahradě vlastní jezírko Petr si vybudoval na zahradě vlastní jezírko | Archiv Petra

 • 3.Největší potíže? Odvoz zeminy

  Petr si projel na internetu nabídku firem, kde našel fotografie a potřebné informace. Nejvíce času mu podle jeho slov zabralo porovnání jednotlivých nabídek, aby se vešel do ceny.

   

  „Nejvíc nám daly zabrat stavební úpravy na zahradě, odvoz zeminy a kvalita vody ze studní, zpravidla s vysokým obsahem dusičnanů podporujících růst řas, která je pro doplňování vody v jezírku nevhodná,“ vzpomíná Petr.

   

  Kompletní stavba trvala čtyři až pět týdnů. Petr vše financoval z rodinných úspor, konečná cena byla v jednotkách statisíců, dle propočtu stavba stála stejně jako zapuštěný bazén v zemi.

   

  Jak se staví bazén? Podívejte se:

 • 4.Náklady na provoz a údržbu

  „Vychází to na přibližně 500 Kč měsíčně za elektrickou energii v sezoně (březen až říjen) – čerpadlo, UV lampa, kompresor. Zhruba 1500 Kč vás stojí startovací filtrační bakterie na jaře, a pak už jen vlastní ruční práce,“ vypočítává Petr a dodává: „Co se týče technologie čistění jezírka, tak se jedná o biologicko-mechanickou filtraci, UV lampu, vzduchování a nepřetržitou cirkulaci vody.“

  Petr si vybudoval na zahradě vlastní jezírko Petr si vybudoval na zahradě vlastní jezírko | Archiv Petra

 • 5.Ryby či květiny?

  Pokud chcete jezírko, tak květiny jsou nezbytné v co největším množství, jejich kořenová čistička se zásadně podílí na filtraci vody.

   

  Chcete ryby? Jezírka s rybami mají vyšší nároky na filtrační systém, filtrace prostě musí být na ryby dostatečně dimenzovaná, ovšem i do jezírek bez ryb je vhodné umístit několik menších různobarevných drobných rybek (karásků, jesenů apod.). Postarají se o larvy obtížného hmyzu, jako jsou komáři, a rovněž esteticky jezírko pozvednou.

   

  Zahradní jezírko je velmi vhodné pro děti. Na rozdíl od bazénů se jedná o přirozené bio prostředí bez chemikálií.

  Petr si vybudoval na zahradě vlastní jezírko Petr si vybudoval na zahradě vlastní jezírko | Archiv Petra

 • 6.Jak probíhá údržba během zimy?

  Před zimou je potřeba jezírko vyčistit od biologického materiálu, převážně listí, které do něj během podzimu napadá, aby se v něm přes zimu nerozkládalo. „V zimě je potřeba jen zajistit díru v ledu (kvůli rybám a úniku nežádoucích plynů), např. vhodným vzduchováním nebo plovákem (nikoli prosekáváním sekyrou) a pokud jezírko zamrzne, odstranit z ledu sníh kvůli průniku světla do vody,“ popisuje údržbu jezírka Petr.

  Petr si vybudoval na zahradě vlastní jezírko Petr si vybudoval na zahradě vlastní jezírko | Archiv Petra

   

 • 7.Bazén či jezírko?

  Obojí je možné. Tak trochu záleží na tom, jste-li spíše praktický či klasický milovník bazénů nebo jestli dáváte spíš přednost přírodní romantice. Každá z variant má své výhody.


  Pořídíte-li si bazén, obvykle plastový, máte zajištěnou pevně ohraničenou koupací plochu, obvykle s řadou vymožeností, jakými jsou různá efektní osvětlení, schůdky či zastřešení. Takováto varianta dokonce vyjde výhodněji, pokud si objednáte bazénový set na klíč, než kdybyste jednotlivé komponenty objednávali samostatně.

   

  Firmy buď nabízí standardizované sety nebo vám zkrátka vyrobí bazén na míru. Při troše zjednodušení vám postačí nechat si vyhloubit potřebně velikou díru v zemi a o vše ostatní se obvykle postarají řemeslníci. Přivezou bazén, zasadí, nastaví vše potřebné, obeženou bazén zámkovou dlažbou a během pár dní, maximálně týdnů se již můžete koupat.

  Petr si vybudoval na zahradě vlastní jezírko Petr si vybudoval na zahradě vlastní jezírko | Archiv Petra

 • 8.Zahradní jezírko – ekologicky šetrný estetický požitek

  Oproti bazénu zahradní jezírko vyžaduje trochu více estetického cítění. Mělo by být správně zasazeno do ostatního okolí a vytvářet dojem panenské přírodní idyly a oázy klidu i ve víru velkoměsta.


  K jezírku patří samozřejmě okrasné květiny, rybky, vhodně zasazené kameny, správně nastavený spád břehu, abyste mohli vy i vaše děti do vody bez potíží hladce a bezpečně vklouznout a stejně tak snadno se osvěženi dostali ven.

   

  A pozorovat západ slunce či východ měsíce u jezírka má svůj nesmazatelný půvab. Dobře postavené jezírko nabízí stejně čistou vodu jako bazén, vhodnou ke koupaní i pro ty nejmenší, avšak čištěnou přírodně, biologicky, a tedy bez přídavných chemikálií.

  Petr si vybudoval na zahradě vlastní jezírko Petr si vybudoval na zahradě vlastní jezírko | Archiv Petra

 • 9.Kolik to stojí?

  „Ceny našich bazénových setů se pohybují od přibližně 50 000 Kč do 150 000 Kč. Záleží na velikosti a vybavení, hodně i na tom, zda bazén je, či není zastřešen. V částce je zahrnuta výroba bazénu dle objednávky, doprava na místo, montáž, osvětlení a filtrační systém,“ říká Kamil Kušniarik z firmy Plastovébazény.cz.

   

  Cena zahradního jezírka se rovněž odvíjí od velikosti vodní plochy a hloubky, nutné je připočíst přírodní okrasu kolem i vně jezírka. Ceny jsou srovnatelné s bazénovými sety.

  Petr si vybudoval na zahradě vlastní jezírko Petr si vybudoval na zahradě vlastní jezírko | Archiv Petra

 • 10.Kde na to vzít peníze?

  Ideálním způsobem financování výstavby bazénu či jezírka je samozřejmě využití vlastních úspor. Ne každý si to však může dovolit. Existuje několik variant, jak si zahradní bazén pořídit i v případě, že nemáte na účtu dostatek prostředků.

   

  „Nejsnazší variantou je neúčelový spotřebitelský úvěr, který nabízí prakticky všechny banky a nebankovní instituce. Přes silnou konkurenci, která tlačí úrokové sazby dolů, však stále existují výrazné rozdíly mezi celkovou roční sazbou nákladů (RPSN), která určuje, kolik skutečně za úvěr zaplatíte. Protože nabídek na trhu je nepřeberná řada, cestou, jak získat nejvýhodnější úvěr s co nejmenšími náklady, je využít některou ze srovnávacích kalkulaček na internetu, kde ihned uvidíte, kolik peněz a za jakých podmínek kdo nabízí,“ říká Lukáš Kaňok, finanční expert z portálu Ušetřeno.cz.

   

  „Dalšími možnostmi jsou využití účelových úvěrů na bydlení, stavebního spoření, nákupu na splátky a někdy i financování v rámci hypotéky. Tyto varianty vám mohou nabídnout ještě nižší úrokové sazby, ale bývají spojeny s dodatečnou administrativou, jakou je např. dokládání bance, jakým způsobem byly peníze využity, nebo má jejich využití pro stavbu bazénů a jezírek určitá zákonná omezení. U neúčelových spotřebitelských úvěrů tyto překážky odpadají. Je tedy volbou každého jednotlivce, do jaké míry a hloubky se hodlá způsobem financování zabývat a kolik času tomu věnovat,“ dodává Kaňok.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině