Množitelka drží stovku psů na dvou dvorcích: Přijde o 33 vyhublých, ostatní může množit dál
O třetinu psů přijde Milena Růžičková z Odrovic na Brněnsku. Veterináři, kteří konečně dokončili kontrolu její množírny, navrhli jejich odběr. Ze stovky psů, které prohlédli, jich bylo 33 vyhublých. Potvrdilo se tak to, na co Blesk tlapky od počátku poukazovaly, tedy že tento chov rozhodně není v pořádku.
Veterináři nejdříve zkontrolovali psy v Odrovicích. Našli jich tam 56, devět z nich vyhublých. Dali si ale načas, dorazili až po 10 dnech, takže množitelka měla příležitost se na kontrolu nachystat, uklidit a především přestěhovat zvířata, o kterých věděla, že nejsou v pořádku.
Hubené ukryla
Blesk tlapky spolu s Unií zvířat zjistily, že množitelka část psů ukryla v nedalekých Žabčicích. Při další kontrole se to potvrdilo, veterináři jich tam našli 37, z toho 22 jich bylo hubených a 2 byli podle nich vyhublí výrazně.
Bez čipu a vakcíny
Pět psů ukrytých v Žabčicích nemělo navíc ani čipy, a šesti z nich chybělo dokonce i povinné očkování proti vzteklině. Dva nenaočkované psy našli veterináři předtím i v Odrovicích.
Odběr a pokuta
Zatímco v Odrovicích navrhli veterinární inspektoři odběr pouze devíti vyhublých psů, v Žabčicích už byli přísnější. „Krajská veterinární správa navrhla odebrat 24 psů a umístit je do náhradní péče. S chovatelkou bude zahájeno správní řízení a bude jí uložena pokuta,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.
Nabízí pomoc
Na tahu jsou teď úředníci odborů životního prostředí v Pohořelicích a Židlochovicích, pod které Odrovice a Žabčice spadají. Ti už odběry vyhublých retrívů připravují. Problémy s jejich umístěním by mít neměli, ujmout se jich chtějí záchranné spolky, a to zdarma. Pomoc nabídla Unie práv zvířat, a také europoslanec a bojovník za práva zvířat Jiří Pospíšil.
Policii to nezajímá
Zarážející na celém případu je to, že policie se jím vůbec nezabývá, a to přesto, že na jejím stole přistálo hned několik trestních oznámení. I když podle veterinářů porušila množitelka zákon na ochranu zvířat proti týrání, zpovídat se bude pouze z přestupku. To, že policie nepovažuje jednání množitelky za trestný čin, potvrdil Blesk tlapkám mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Policejní mluvčí Petr Vala mlčí, odvolává se přitom zcela nepochopitelně na GDPR, což je nařízení na ochranu osobních údajů.
Postup policie v tomto případu zklamal i europoslance Jiřího Pospíšila, který podával trestní oznámení. „Jestliže se veterinární správa u více než třiceti psů vyjádřila, že nebyli v dobrém výživovém stavu, domnívám, že toto nemělo být policií odloženo,“ řekl. „Trestní zákoník jsme měnili i proto, aby bylo možné trestat chovatele, kteří chovají zvířata v nevhodných podmínkách. Myslím, že by se tato kauza měla dostat k dozorovému státnímu zástupci, aby prověřil, zda odložení případu bylo skutečně odůvodněné,“ dodal.
Špatný chov
Zaskočeni rozhodnutím úředníků jsou jak zvířecí záchranáři, tak i chovatelé. Podle nich měly úřady zasáhnout razantněji, případ měl skončit u soudu, který jako jediný může množitelce chov zvířat zakázat. „Chovat psy v takovém množství je prostě špatně. Ti psi mají své potřeby. Jestliže je předtím měla naučené na nějaký komfort, a teď najednou živoří v těchto podmínkách, je to pro ně neúnosné,“ řekla chovatelka Kateřina Milcová. Dodala, že odběrem třetiny psů se nic nevyřeší. „Každá fena co půl roku říji, takže počet psů tam bude neustále stoupat, a podmínky jejich chovu se tím zase budou jen zhoršovat,“ dodala.
Samé výkaly
Právě na novou skutkovou podstatu chov v nevhodných podmínkách Blesk tlapky od začátku upozorňují, zatím ale marně. Reportérkám se teď podařilo získat z anonymního zdroje další záběry, které ukazují, jak vypadá životní prostor psů v Žabčicích v době, kdy množitelka žádnou kontrolu nečeká. Dvorek je tam doslova posetý výkaly, jejichž zápach obtěžuje všechny v okolí.Tento materiál byl opět předán Krajské veterinární správě, aby jej posoudila a zabývala se jím.
Dobrý den, jsem úplně v šoku a ani nevím, co na tento článek říci. Kde je lidství a důstojnost? Cožpak již lidé zcela ztratili svá srdce? Kde je láska k živé bytosti? Je mi strašně. Po smrti mé retrívří kamarádky jsem se rozhodla si pořídit znovu retrívra. Když toto vidím, stydím se za to, že jsem člověk. Jak to, že jsou orgány a lidé kolem tak lhostejní k utrpení živé bytosti? Vždyť ta zvířata trpí. Jak to, že to tak dlouho trvá. Kde je zájem nás lidí něco změnit? Je to bída s nouzí. Proč nezakročí orgány, kterým to není lhostejné. Cožpak pro toto jsme kdysi zvonili klíčemi? Tohle je ta svoboda? Potýkám se teď s podvodníky, kteří vydělávají na důvěře lidí právě s prodejem štěňat. O retrívry je obrovský zájem. Prodej štěňat se teď pro mnohé podvodníky stal výdělečnou činností. A nejen ten. Vždyť je to zločin. To se té paní promine? Takže může kupčit a podvádět dál? Tím se jen dá zelená dalším podvodníkům a návod na to, jak to celé projde. Jen jako přestupek? To snad není pravda. Co se v této zemi děje to už je do nebe volající. Proč si je lidi prostě nepřijedou vzít. Nač se čeká? Až tam zemřou na nemoci? A paní se nám všem akorát může vysmát, jak jsme bezmocní něco udělat pro bezbranné zvíře. A kam až se vyšroubuje cena za zvířátko, které posléze umře na nemoc, protože tímto liknavým přístupem dotčených orgánů mají množírny stále zelenou. A policii to nezajímá? Jak to? Vždyť má pomáhat a chránit. Tak jak pak se mohu potom cítit v tomto státě v bezpečí a což teprve bezmocná stvoření, která jsou vydána na pospas někomu, kdo se chová jako zrůda. Jak někdo vůbec může dopustit to, že se paní odebere jen část zvířat, to už nechápu vůbec. Takže se může dopouštět dál trestného činu? Dál může vydělávat na zubožených zvířatech? Je vlastně vůbec toto možné ve svobodném státě? Já jsem si tu svobodu představovala zcela jinak, ale rozhodně ne tak, že si v něm každý může krást, podvádět a činit zvěrstva. A tohle zvěrstvo je.