Neděle 11. duben 2021
Svátek slaví Izabela, zítra Julius
Oblačno 17°C

Smečka žila ve vrstvě výkalů. Úřady psy odebraly, v útulku napravují jejich zlomené duše

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
25. března 2021
06:15

Smečka třinácti psů (2 až 8) žila divoce v polorozpadlém zámku v Borči na Litoměřicku. Živořili na hromadách odpadků a ve vlastních výkalech. Množil je tam Angličan, kterému je úřady pro týrání odebraly. Teď už se všichni zotavují v útulku.

Psi žili a nekontrolovatelně se množili v naprosto otřesných podmínkách. „Byla tam asi půlmetrová vrstva výkalů, polodivocí psi v tom lítali sem a tam. Majitel je nechtěl dát, ale musel. Jednalo se o týrání,“ popsala Miluše Maskulanisová, majitelka útulku v Řepnici, kde se o smečku kříženců už od loňského listopadu starají a mají s ní spoustu práce.

Takhle to na zámku, kde psi divoce žili, vypadaloTakhle to na zámku, kde psi divoce žili, vypadalo | Psí domov Řepnice

Neměli jména

Psi neuměli nic, nebyli socializovaní, báli se lidí. „Neměli jména, neznali pohlazení, nebyli zvyklí na obojky ani vodítka. Jen tam divoce žili a množili se mezi sebou,“ popsala Maskulanisová s tím, že na tom nebyli dobře ani fyzicky. Všichni byli zanedbaní, vyhublí a dehydrovaní.

Někteří psi ze smečky jsou stále ještě bázlivíNěkteří psi ze smečky jsou stále ještě bázliví | Jana Ulrichová

Už si zvykají

Teď už se z nich pomalu stávají noví psi. „Dalo nám to pořádnou práci. Už to ale s některými jde. Postupně se osmělují, někteří si sami přicházejí pro pohlazení, zvykají si už i na vodítko. Stávají se z nich příjemní parťáci,“ řekla majitelka útulku. „Hubeného psa vykrmíte, spravit ale jeho duši poznamenanou strádáním trvá mnohem déle. To se špatně napravuje,“ dodala.

Zájemci musí čekat

Smečka sedmi fen a šesti psů, zřejmě kříženců müsterlandského ohaře nebo kokršpaněla modrého bělouše, ještě není k adopci. V útulku čekají, až skončí správní řízení s bývalým majitelem, teprve pak budou moci všichni odejít do nových domovů. „Už si píšeme registr lidí, kteří o ně mají zájem. Pokud počkají, budou mít nádherného psa,“ řekla Maskulanisová.

Teď už si někteří z odebraných psů přijdou i pro pohlazeníTeď už si někteří z odebraných psů přijdou i pro pohlazení | Jana Ulrichová

Trpělivý přístup

Psi odebraní z Borče mohou žít v bytě i rodinném domě. Potřebují ale klidné prostředí a trpělivý přístup, nehodí se proto k malým dětem. Do nových domovů odejdou odblešení, odčervení, vakcinovaní a čipovaní. Fenky budou navíc kastrované, aby už na nich v budoucnu nemohl nikdo množit.

Někteří psi ze smečky jsou stále ještě bázlivíNěkteří psi ze smečky jsou stále ještě bázliví | Jana Ulrichová

Volejte, pište

Zájemci o některého ze psů z této smečky se mohou předběžně hlásit buď telefonicky na čísle  602 893 442 nebo písemně na e-mail marek.maskulanis@seznam.cz.

Ramita ( 25. března 2021 22:40 )

Přísný a doživotní zákaz chovat jakákoliv zvířata!!! Tučnou pokutu ať je to bolí! Všechna zvířata z laboratoří by se měla pustit na svobodu a zavřít tam tento lidský odpad!

majke79 ( 25. března 2021 07:55 )

Majitele doživotně zavřít do výkalů

Zobrazit celou diskusi
Další videa