Sobota 27. únor 2021
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 7°C

Konec utrpení zvířat v klecích a na úvazech. Novela zakazuje i drezúru šelem a opic

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
1. února 2021
14:15

Dopad především na chovatele hospodářských zvířat bude mít novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která začne platit už od 1. února. Zakazuje například celoroční vazné ustájení a klecové chovy slepic. Výrazně zpřísňuje i podmínky chovu šelem a primátů.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Vorlíčka bude ve všech nových nebo nově rekonstruovaných stájích zakázáno chovat zvířata celoročně ve vazném ustájení. Do roku 2030 pak budou muset tuto podmínku splnit i všechny starší stavby sloužící k chovu skotu. Výjimku budou mít jen památkově chráněné historické hřebčíny, jaké jsou například v Kladrubech nad Labem či Písku.

Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání upravuje chov hospodářských zvířatNovela zákona na ochranu zvířat proti týrání upravuje chov hospodářských zvířat | Jana Ulrichová

Žádné zaškrcování

Nově bude také zakázáno kastrovat samce zvířat metodou zaškrcení varlat nebo zkracovat ocasy zaškrcením jejich částí. „Dosud byly tyto metody legální a byly používány především u ovcí či koz. Z veterinárního hlediska i z pohledu ochrany zvířat existují jiné, vhodnější metody,“ uvedl mluvčí. Dodal, že novela zakazuje i chov nosnic v klecích, a to s odkladem k 1. lednu 2027.

Díky novele skončí utrpení slepic v klecových chovechDíky novele skončí utrpení slepic v klecových chovech | Obránci zvířat

Myslí i na koně

Změny se týkají také tzv. minimálních standardů u koní. Vyhláška, která je upravovala, se až dosud vztahovala jen na koně chované coby hospodářská zvířata. Nově bude platit i pro koně chované jako zájmová zvířata. „Toto zjednodušení a vyjasnění legislativních požadavků by mělo vést ke zlepšení vymahatelnosti zákona. Dobré životní podmínky je třeba zajistit všem koním, bez ohledu na jejich využití,“ uvedl mluvčí.

Kurz pro chovatele šelem

Novela zákona zpřísňuje i pravidla chov tzv. druhů vyžadujících zvláštní péči, zejména šelem a lidoopů. „Jedná se o reakci na některé excesy, které se u některých chovatelů těchto druhů zvířat v uplynulých letech vyskytly. Navíc předpisy v této oblasti nebyly dlouho novelizovány,“ vysvětlil ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Každá žádost o nové schválení zájmového chovu šelem nebo lidoopů bude nově muset obsahovat osvědčení o kolaudaci objektu určeného pro jejich chov. Chovatelé budou muset navíc před započetím chovu absolvovat speciální kurz.

Zákon nově upravuje i podmínky chovu šelemZákon nově upravuje i podmínky chovu šelem | Jana Ulrichová

Povinné čipy

Obec s rozšířenou působností má díky této novele více možností, jak nařídit propadnutí těchto zvířat. Novela také zakazuje předčasné odebírání mláďat vybraných druhů primátů a šelem od matky, jejich venčení mimo chovné prostory a jejich rozmnožování a přesun na území Česka. „Jedinci patřící k těmto vybraným druhům budou muset být označeni čipem. O každém zvířeti bude muset chovatel vést evidenci,“ uvedl tiskový mluvčí.

Zákon nově upravuje i podmínky chovu šelemZákon nově upravuje i podmínky chovu šelem | Jana Ulrichová

Konec drezúry

Součástí novely je rovněž zákaz drezúry nově narozených jedinců všech druhů volně žijících zvířat, který začne platit od 1. ledna 2022. Zákon v této souvislosti zpřísňuje také pravidla pro pořádání veřejných akcí se zvířaty, které bude třeba hlásit minimálně týden dopředu příslušné Krajské veterinární správě.

sebr ( 6. února 2021 18:09 )

Jestlipak se ti "ochránci zvířat", bydlící ve městech, tak zajímají i o své prarodiče?! Babka a dědek jsou pod úrovní zvířat. Banda idiotů! Podotýkám, že s těmi množírnami v žádném případě nesouhlasím, protože tady jde jen o peníze. Ale likvidovat, někdy i staletou praxi od zeleného stolu s klotovými rukávy na rukou je jenom sebezviditelňování.

odpor ( 3. února 2021 14:25 )

Konečně něco udělali pro zvýřata
užitečného
a všechny množírny zrušit a pokud ne
všechny ty zmezky pozavýrat

Ramita ( 1. února 2021 23:03 )

..zacházel. Nejraději by se sebrali a šli pryč! Šli pryč od lidí!!!
Přečtěte si knihu NESVOBODA, ať jste v obraze, jak se člověk chová k jinému životu.
Musí se změnit lidi, protože zvířata by nám toto nikdy neudělala!!!

Ramita ( 1. února 2021 22:57 )

Tak bych ještě přidala, aby byl přísný zákáz!!!
udusit plynem či zaživa rozemlít jednodenní kuřata samčího pohlaví!
bez anestezie upalovat zobáky slepicím a kachnám pižmovým!
bez anestezie krátit selatům, jehňatům a psům ocasy!
bez anestézie kastrovat selata, telata, kozy, ovce i králíky!
bez anestézie odrohovávat telata a kůzlata chemickou či tepelnou kauterizací!
bez anestézie amputovat ostruhy, hřebeny, poslední články křídel a nastřihávat meziprstní blány drůbeži!
bez anestézie označovat prasata vyštípáváním děr do uší, koně výžehem a ryby tekutým dusíkem!
bez anestezie obrušovat nebo odštipovat zuby selat!
Vázné stání dospělého skotu (nepřetržité uvázání krav na řetěz)!
Odebírání telat kravám po porodu (každá matka chce mít své dítě u sebe a starat se o něj a kojit ho)!
Způsobovat značnou bolest, strach, utrpení a trvalé poškození zvířat v oblasti laboratorních pokusů!
Odchytávání zvířat z volné přírody za účelem laboratorních pokusů!
Používat k pokusům opakovaně stejné zvíře bez ohledu na závažnost minulého testu za předpokladu, že během něj zemře!
Zabití pokusných zvířat předávkováním anestetiky, zlomením vazu, úderem do hlavy, oddělením hlavy od trupu!
A tohle všechno je posvěceno zákonem na ochranu zvířat proti týrání. Toto všechno povolují zemědělcům, aby to zvířatům dělali, ty zvířata dennodenně zažívají holokaust!!!
Měla by být zřízena veterinární policie se všemi kompetencemi jako státní policie a registr zemědělců. Ty, kteří porušují veškeré podmínky pro chov zvířat, budou zaregistrováni a dostanou zákaz chovu doživotně!
Za kruté týrání se zvířaty tvrdě trestat viníky! Lidé si na zvířatech vybíjí své frustrace a to, že je ta práce nebaví, kopou, řežou, hází s nimi o zem, mlátí je železnými tyčemi, dávají elektrické šoky, mlátí s nimi o klece, , šikanují, znásilňují, tahají za uši, ocásky, končetiny atd.. Ale ty zvířata za to nemohou a nechtějí tam ani být, nechtějí žít v takových podmínkách a nechtějí, aby s nimi kdokoliv takhle zachá

jardavozembouch ( 1. února 2021 15:41 )

A jeje, to budou cirkusaci natahovat ruce za odškodnění. Ono týrání je i když majitel psa svého mazlíčka nezvládá a vleče ho na stahovacím obojku? Co psi uvázání nakrátko u boudy na vesnicích?
Jinak cirkusy mi byly vždy odporné. I když cirkusaci tvrdí, jak jsou jejich svěřenci šťastní.

Zobrazit celou diskusi
Další videa