Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Vláda s ANO by byla peklo, říká Rakušan. Bartoš: Být premiérem není o prestiži

  • Autor: Vera Renovica,David Polák - 
    20. 9. 2021
    05:00

    Předvolební krasojízdu zahájili Piráti v holportu s hnutím STAN optimisticky. Průzkumy jim přisuzovaly vítězství na plné čáře, dokonce i nad hnutím ANO Andreje Babiše (67). Jak šéf Pirátů Ivan Bartoš (41) vnímá, že se karta obrátila a on sám možná nebude předsedou vlády? To i mnohé další prozradil Blesku. Hovořil s námi také šéf STAN Vít Rakušan, podle kterého by koalice s hnutím ANO byla peklo. Dokonce v rozhovoru přiznal, že to byl jediný rok, kdy doma říkal, že se netěší do práce. Jeho koalice PirStan by ráda do vlády s uskupením SPOLU, jenže Rakušan uznal, že nic není jisté.

  • 1.Bartoš: Připravoval jsem se na roli premiéra

    Ještě nedávno se vás ptali, jestli jste připraven na roli premiéra. Já se zeptám jinak: jste smířen s tím, že jím asi nebudete?

    „Je měsíc do voleb. Na přelomu září a října roku 2017 měli Piráti v průzkumech sedm procent, STAN necelé čtyři procenta. A nakonec jsme měli skoro jedenáct procent a starostové skoro šest. Teď jedeme horkou kampaň, objíždíme kraje, reakce na náš program jsou vesměs pozitivní. Uvidíme, jak ty volby dopadnou, ale myslím, že potenciál získat dohromady 25 procent máme.“

    Z toho kolik budou podle vás mít Piráti poslanců?

    „To nemám spočítané. Ale věřím, že uspějeme společně ve všech regionech.“

    A když ne, tak rezignujete? Předsedové za nesplnění cílů většinou platí hlavou.

    „Já tu politickou zodpovědnost mám v každý moment, ne jen podle toho, jak dopadnou volby. V našich stanovách je, že po každých volbách tohoto typu se znovu volí republikové předsednictvo. Ale už několikrát jsem byl vyzván, abych nehledě na to, jaké budou volby, znovu kandidoval na předsedu.“

    A co vaše osobní ambice? Třeba jestli jste se už viděl jako předseda vlády, a teď vám ty průzkumy trochu berou naději…

    „To není přece otázka ambice a prestiže. To je otázka připravenosti a zodpovědnosti.“

    Určitě tam trocha ambice bude.

    „Já nevím, jak to máte vy, ale já mám jenom nějaký cíl. Když se dívám na to, jak je vyprázdněná státní kasa a hrozí nám náraz na dluhovou brzdu, o to větší je výzva s tím něco udělat. Já jsem se v těch posledních letech připravoval na možnost, že by ta zodpovědnost byla na mně. Uvidíme, jak dopadnou volby. Každopádně i ten náš vládní tým, který jsme představili, má spoustu kompetentních lidí. Někdo to prezentoval jako rozdělování postů, ale podle mě je ostuda, pokud strany nedokážou představit lidi, kteří by mohli působit ve funkcích ministrů. Místo toho, abychom je pak tahali z klobouku jak Andrej Babiš.“

    A co ty spekulace, že kdyby vaše koalice nakonec měla dostatečné skóre, že by se premiérem mohl stát Vít Rakušan, šéf STAN?

    „Já jsem ve Vítu Rakušanovi našel kamaráda i skvělého parťáka, to není marketing, ta naše synergie. To, co říkáte vy, je opravdu jen spekulace. Vít na začátku řekl, že by měl zájem o pozici na ministerstvu vnitra. A já jsem kandidátem koalice na premiéra a nikdo to nezpochybnil.“

    Co jsou Piráti? Mluvte, jako kdybyste mluvil k našim čtenářům, kteří často nevědí, co si s vámi počít.

    „My jsme moderní strana. Vznikli jsme před 12 lety. Myslím, že se každý, kdo chtěl, mohl seznámit s naší politikou. My vedeme 9 krajů v Česku, vedeme v nějaké koalici 3 největší města.“

    Takže jste mimo levici a pravici?

    „Tohle oddělení už před 20 lety odmítlo mnoho politologů a odborníků. Ale pokud budeme akceptovat, že existuje nějaká levá nebo nějaká pravá politika, z logiky věci existuje středová politika. My jsme středová liberální strana, která pracuje na základě faktů a dat, ostatně náš program je hodnocen odborníky jako nejvíce racionální a funkční pro dané odvětví. I třeba ve školství a ve zdravotnictví. Máme místopředsedu Evropského parlamentu, podporujeme závazky vůči NATO, takže pokud někdo tvrdí, že jsou Piráti nečitelní, buď to říká naschvál, anebo se neměl čas seznamovat s naší politikou. Nedávno jsme s Piráty a STAN představili veřejnou povolební strategii, kde jasně říkáme, za jakých podmínek půjdeme do vlády či do opozice, a s kým jsme ochotni vládu případně skládat a jakou rozhodně nepodpoříme (vyloučili jakoukoliv spolupráci s ANO, KSČM i SPD, pozn. red.). To považuji za unikum a chtěl bych, aby to zaznělo zcela jasně i od té druhé koalice. “

    To od nich přece dost jasně zaznělo.

    „My to máme schválené v závěrečné povolební strategii.“

    Vy koalici SPOLU nevěříte?

    „Úplně nevím, jak je to ukotveno v jejich koaliční smlouvě. Já občas slyším od poměrně významných osob zejména z ODS, a teď jsem i slyšel úvahy z TOP 09, že by ta koaliční spolupráce byla hratelná, kdyby tam (v nové vládě, pozn. red.) pan premiér Babiš nebyl. Já věřím panu předsedovi Fialovi a doufám, že jsou to jenom nějaké ojedinělé výstřelky.“

    No a jaké to ale je, tahle nedůvěra, tyhle otázky? Vy byste s koalicí SPOLU měli, budou-li tomu nakloněny výsledky, utvořit kabinet.

    „Ta koalice je ze tří stran, jedna z nich je ODS a kdyby to (o spolupráci s ANO, pozn. red.) říkali nějací řadoví členové, tak bych to ani nekomentoval. Ale zaznívá to od poměrně důležitých členů včetně hejtmana jihočeského kraje, pana Kuby.“

    Může koalice PirSTAN a SPOLU vůbec fungovat?

    „Když se podíváte na koalici ve Středočeském kraji, tak ta je postavena na stejném půdorysu a myslím, že to tam funguje, že ten kraj obstál i v covidové pandemii.“

    Copak je stejné řídit stát a kraj?

    „Tak je to zřizovatel škol, má na starost obce, ukázalo se i v tom Středočeském kraji, že když se řídí na základě dat, když to není populistická politika, tak ta shoda mezi stranami demokratické opozice možná je. Samozřejmě, že jsme konkurenční před volbami, ale umíme spolupracovat a přináší to výsledky.“  

    Pojďme k programu: vy navrhujete důchodovou reformu, kde má být fixní část penze a část zásluhová. V jakém poměru?

    „Byla součástí práce komise pro spravedlivé důchody. Tam je i návrh těch poměrů toho v uvozovkách minimálního důchodu, protože stále existuje kolem 120 tisíc lidí s penzí pod 10 tisíc korun. Měli bychom se dostat určitě nad oněch 10 tisíc, chtěli bychom aby důchod činil alespoň 30 procent průměrné mzdy. Na konci volebního období Pirátů a STAN by se měl průměrný důchod pohybovat kolem 19 tisíc (nyní je něco přes 15 tisíc, pozn. red.).“

    Koho bude ta reforma finančně bolet? Někde se peníze na vyšší penze vzít musí.

    „Věříme, že reforma je ufinancovatelná z klasického růstu ekonomiky a z opatření, která navrhujeme. Jenom na předraženosti státních zakázek a šmelinách lítá ve vzduchu nějakých 50 až 100 miliard korun. Vyřešíte-li desetinu lidí, kteří jsou v exekuci a pracují načerno, a vrátíte je do práce, tam jsou také velké peníze. Koalice SPOLU má v tomto velmi podobný program.“

    Video  Volební lídři 2021: Ivan Bartoš (Piráti, lídr koalice Pir+STAN)  - Videohub
    Video se připravuje ...

    Já jsem se zasmála – a vy jste se zarazil – u toho vašeho příslibu, že vymýtíte korupci a bude na důchody. Tohle s dovolením tvrdí tak dvě ze tří politických stran, které se ucházejí o voličské hlasy, ale nějak to ne a ne uspět. Proč myslíte, že se o to postarají zrovna Piráti? Že zrovna Piráti nepodlehnou lobbingu či úplatkům?

    „My máme jako jediná strana evidenci schůzek…“

    No dobře, to je evidence, ale realita?

    „Realita je taková, že když se setkám s někým a vyhodnotím to jako lobbistický kontakt a ten člověk něco po mně chce, tak to tam uvedu. A je to naše know-how a naše prestiž.“

    A věříte všem svým lidem, že jsou důslední?

    „Nemáme na triku za 12 let ani jednu korupční kauzu. Jeden z našich lidí si vzal drahý manažerský telefon (zastupitel Prahy 6 Šraier, pozn. red.), pak si posypal hlavu popelem, řekl, že chápe, že to není vnímáno eticky, a té funkce  (v dozorčí radě společnosti Trade Centre Praha, pozn. red.) se vzdal. Myslím, že to je ukázka, že nejpřísnější jsme na sebe.“

    Vy navrhujete celou řadu daňových zásahů včetně digitální daně, které mají přinést peníze do rozpočtu. Pak je tady ale také legalizace marihuany – tou by mělo ročně dotéct kolem 4 miliard korun. Jak bojujete s tím, že vám to u určitých lidí kazí image?

    „Bojujeme s tím tak, že se nebojíme tu věc vysvětlit tak, jak je. Fakticky regulace, což je legalizace, omezí černý trh a vede k větší bezpečnosti v dané zemi i z pohledu konzumace u nezletilých. Data tomu odpovídají ve všech státech, které se touto cestou vydaly. Stejně jako už čtrnáctiletému v hospodě nikdo dnes nenalije, a před lety se to dělo, totéž bude platit i pro konopí. Prostě se omezí jeho dostupnost pro mladé. A další věc je, že 800 tisíc lidí každý rok použije konopí k samoléčbě třeba v podobě nějaké mastičky na klouby. To vám někdo dá nebo si to musíte vypěstovat a v Česku i to malé množství, třeba pět kytek na zahrádce, je trestáno. Takže těch 800 tisíc lidí musí překračovat zákon anebo je v kontaktu s někým, kdo překračuje zákon, a za pěstování i malého množství jsou naprosto drakonické tresty, protože se jedná o výrobu omamných látek. To by se mělo narovnat, a proto jsme i v tomto volebním období předložili návrh regulace samopěstování – tedy že člověk nad 18 let, který je bezúhonný, může vypěstovat 5 rostlin, usušit je a zpracovat.“

    A ekonomický aspekt?

    „No nejenže ušetříte peníze za represi, kdy jsou policisté nuceni jít na ohlášku vytrhat ty rostliny. To něco stojí, stejně jako to následné stíhání a případné vězení. A soudy také.“

    Vy mluvíte o pozitivních dopadech legalizace. Co nějaké negativní aspekty? Třeba že bude marihuana dostupnější a bude ji najednou mnohem více lidí konzumovat?

    „Legalizace konopí nemá ve své podstatě žádná negativa. Čísla ze zemí, které mají roky legalizováno, jako je Holandsko, ukazují, že se navíc konzumace snižuje.“

    Jak chcete na tu regulaci získat podporu?

    „Ta podpora je i od stran té druhé demokratické koalice. Ať už člověk nahlíží na historii ODS, jak chce, tak ODS jako strana vždy prosazovala racionální politiku v případě návykových látek. I exprimátor Prahy Bém, ke kterému mám jinak spoustu výhrad, byl příznivcem racionálního přístupu, nikoliv represe do poslední květiny.“

    Jak vnímáte tohle téma jako rodič?

    „Jen pozitivně. Riziko závislostí se zmírňuje v rodině. A pokud někde má probíhat osvěta i v oblasti psychotropních látek, tak doma. Nějakým zákazem stejně ničeho nedocílíte, což asi každý ví ze zkušenosti, když se podívá na svoje mládí.“

    Takže kdyby si vaše dcera či jednoho dne i váš nyní roční syn chtěl zakouřit marihuanu, měl byste s tím problém?

    „Já v politice prosazuji jen věci, o kterých jsem přesvědčen, že jsou správné. A neměl bych s tím problém, ale nevím, proč se tady bavíme o mé rodině.“

    Předseda Pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru pro Blesk (14.9.2021) Předseda Pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru pro Blesk (14.9.2021) | Blesk:Tonda Tran

    Máte ještě nějaká další témata, která zatím nejsou v programu a která jsou považovaná za kontroverzní, která chcete normalizovat?

    „Naše republika řeší pořád docela zásadní problémy, jako je třeba ekonomická existence lidí. Z toho důvodu se některá témata, která se řeší v západních liberálních demokraciích, můžou u nás zdát jako obskurní. Ale rozhodování o svém životě je v DNA Pirátů, takže můžeme zmínit třeba asistovaný odchod ze života.“

    Vy byste byli pro eutanázii?

    „Naše strana je liberální a je hodně zaměřená na faktickou svobodu jednotlivce. Společnost pracuje se spoustou dogmat, ať už jsou původně církevní anebo společensky zakotvená od dob komunismu, která se jeví neměnná z nějakých divných důvodů, ale pro mě ta svoboda jednotlivce rozhodovat o svém životě, pokud tím nezasahuje negativně do životů jiných, je zásadní hodnota. Ale jsou to témata, ke kterým ta společnost dospěje, nejprve je nutné vyřešit ty ekonomické otázky, a proto my v programu zatím raději cílíme na zdravotnictví, školství, to je to, co lidi zajímá.“

    Co je nejklíčovější část vašeho programu? To, co vy chcete vyřešit bezpodmínečně?

    „Bydlení a exekuce. Chceme zrevidovat stavební zákon a máme sérii legislativy, zákon o dostupném bydlení, aby obce mohly stavět. Tohle máme zmapované, připravené. Exekuce jsou hrozná past, po covidu tam bude padat víc lidí, protože si napůjčovali na nájem, na odložení splátky a ty domácnosti sotva ušetří 3 tisíce a představa, že našetří na tři nájmy, je nereálná. Je to velké téma v Ústeckém kraji, kde já kandiduji.“

  • 2.Rakušan: Do vlády jdeme oba, nebo nikdo

    Tři měsíce byla ve volebních průzkumech koalice Pirátů a Starostů na prvním místě, nyní ale zastáváte až třetí pozici za ANO a SPOLU. Proč?

     „Na jaře, když jsme vylítli v průzkumech, tak jsme potom byli vystaveni obrovské dezinformační kampani. Ta byla zaměřena hlavně na Piráty a my jsme museli začít vysvětlovat a přesvědčovat naše starosty, že se musí začít bránit a vyvracet lidem jejich dotazy, které na ně směřovali. Navíc nebylo to lehké, museli jsme totiž našim členům a příznivcům předat argumenty s jakými ty dezinformace mají vyvracet.“

    Určitě ale máte vlastní průzkumy a analýzy, ty vám ukazují jaké umístnění?

    „Ukazují nám, že jsme dlouhodobě na stejné úrovni volebních preferencí jako koalice SPOLU a že máme 21 až 22 procent. Hnutí ANO se pohybuje kolem 24 až 25 procent. S tím chceme něco udělat, protože je tady až třicet procent nerozhodnutých voličů, kteří se rozhodují, komu to hodí až těsně před volbami. A na tyto voliče my nyní míříme a chceme si je přetáhnout k sobě, proto jsme na ně zacílili více naši kampaň.“

    Co by pro vás byla prohra ve volbách?

    „Náš cíl se nijak nezměnil. My chceme utrhnout a mít 25 a více procent. S tím jsme do toho šli a tak jsme to taky při zrodu spolupráce s Piráty hlásali směrem k naší členské základně. A pokud se tedy podíváme, že reálně nyní máme až 22 procent, tak ta meta 25 pro nás rozhodně není nereálný cíl. Ale já říkám, že získat tyto procenta je pro nás minimum. Pro nás je důležité ty volby vyhrát.“

    A co je to vyhrát volby? Být první nebo sestavovat vládu?

    „Ideální je volby vyhrát, protože to vám pak dává silný mandát, abyste byli zodpovědní za sestavování vlády.“

    Pokud ale nebudete první na pásce…

    „Tak máme druhý cíl, a to sestavit vládu s koalicí SPOLU, pokud budeme mít dohromady přes 101 mandátů. My nyní ale přesně nevíme, kolik jich obě koalice budou společně mít. Přepočteme-li průzkumy na mandáty, tak tam jsou celkem velké rozdíly.

    Jak velké jsou?

    „Obě dvě koalice, tedy PirStan a SPOLU se na přepočet pohybují mezi 88 až 105 hlasy, což je dost velký rozdíl. A kolik získáme, je také celkem věštění z křišťálové koule. Protože máme tři strany, které se pohybují na hraně volitelnosti – ČSSD, KSČM a Přísaha. No a mandáty se budou rozpočítávat úplně jinak, když se dvě zmíněné strany třeba dostanou, když jenom jedna či snad dokonce všechny tři.“

    Jak to vlastně máte spočítané pro STAN, kolik mandátů se vám v rámci koalice s Piráty podaří utrhnout?

    „Bude to více, než máme dosud. I při nějakém minimu, tedy že ve volbách dostaneme 20 procent, tak to pro STAN bude znamenat až 15 poslanců, což je skoro trojnásobek současného stavu. Nyní totiž máme šest zákonodárců.“

    Z uzavřené koaliční smlouvy s Piráty vyplývá, že budete mít každý svůj poslanecký klub. Jak voličům garantujete, že se po ohlášení výsledků nerozejdete každý svou cestou?

    „Nic takového určitě neuděláme. Co je totiž napsáno v naší koaliční smlouvě, tak pro nás platí. A musím říci, že naše koaliční smlouva s Piráty je v tomto nerozdělení se mnohem jednoznačnější, než u koalice SPOLU. My totiž máme napsáno, že do vlády půjdeme jenom oba nebo nikdo. A tak se to týká i opoziční role.“

    A kdyby se vyměnilo vedení těch stran, i tak to můžete garantovat?

    „Myslím si, že by nové vedení STANU určitě ctilo naši kontinuitu, kterou jsme započali a nastolili. Kdyby se vyměnil třeba předseda Pirátů, tak strach z toho, že by oni něco nedodrželi, to taky nemám.“

    Vy osobě říkáte, že jste čistý a nemáte žádný škraloup z minulosti. Už víte, jestli se něco na vás našlo?

    „Já o sobě tvrdím, že nemám za sebou žádnou aféru, která by byla spojená s korupcí či netransparentností. Neskrývám před veřejností své chyby z minulosti, proto jsem také veřejně přiznal svou dopravní nehodu z roku 2003, při které byla zraněna jedna osoba. Nehodu jsem zavinil bez užití alkoholu či drog, což potvrdily i závěry policejního šetření. Přehlédl jsem značku, kterou zakrýval náklaďák, a bohužel již nestihl reagovat. Té chyby lituji dodnes, s rodinou té osoby jsem se vyrovnal a dodnes se s ní potkávám.“

    Nejvíce se do vaší koalice naváží premiér Andrej Babiš. Nedáváte moc velkou energii do obrany, než abyste prodávali svůj volební program?

    „To byl problém začátku naší kampaně, ale nepovažuji to za chybný krok. Myslím, že to bylo potřeba.“

    Ivan Bartoš se stále učí být politikem, je to jeho první veřejná funkce. Na rozdíl od vás, vy jste 9 let byl starostou Kolína, 11 let jste zastupitelem Středočeského kraje. Radíte mu nějak?

    „V rámci veřejných vystoupení v debatách máme společné přípravy a nefunguje to tak, že by jeden školil druhého, je to týmová porada. Snažíme si tam říci naše postoje a odpovědět si na otázky, kde se třeba neshodujeme. A o čem jsem přesvědčen, tak že Ivan Bartoš je vždy velmi dobře připraven, a to i na tu exekutivní funkci, kterou do roku 2017 neměl.“

    Když jsem zmínil Kolín, jedním z jeho významných rodáků je prezident Miloš Zeman. Jaký k němu máte vztah? Ptám se z důvodu, že on jmenuje premiéra a vládu…

    „S mnoha kroky pana prezidenta nesouhlasím. V současné době mi přijde, že společnost rozděluje, než by ji sjednocoval. Na druhou stranu ale respektuji, že je to přímo zvolený prezident, kterého jsem ani jednou nevolil. A jako starosta Kolína jsem ho v roce 2013 při jeho návštěvě přivítal s nejvyššími poctami a měli jsme spolu velmi otevřenou diskusi. V poslední době ale sám pan prezident mě jako předsedu STANu k žádné konzultaci či setkání nepozval a považoval nás za marginální poslaneckou sílu. Já sám jsem se k němu nehlásil, takže žádná přímá komunikace mezi Milošem Zemanem a mnou není.“

    Na Hrad ale pravidelně chodil váš kandidát na premiéra Ivan Bartoš.

    „Ivan Bartoš tam opravdu chodil, to ano a je dobře, že náš lídr koalice je schopen s panem prezidentem mluvit.“

    A nechodil si tam pojistit případné jmenování od prezidenta?

    „Vůbec ne, jak mi Ivan Bartoš řekl a on nelže, tak toto téma u Miloše Zemana nikdy neotevřel a neotevřel ho ani sám pan prezident. Podle mého by tam s tímto záměrem nebylo nijak důstojné chodit. Určitě to dělal Andrej Babiš, my nikoliv.“

    Miloš Zeman ve svých pravidelných rozhovorech pro Blesk mnohokrát říkal, že pověří sestavením vlády první stranu na pásce. Zatím to vypadá na ANO, kdybyste ale dali dohromady 101 a více hlasů s koalicí SPOLU (ODS, TOP 09 a lidovci), s jakou taktikou na něho půjdete?

    „Samozřejmě by se ta hra musela hrát velmi dobře hlavně dovnitř té koalice, nyní ale myslím té vládní. Aby PirStan a SPOLU, tedy všech pět stran, drželo svůj postoj a to i dlouhodobě. My za naši koalici garantujeme, že to vydržíme a jinou cestou nepůjdeme, pokud tady ta většina tedy bude.“

    Za jakých podmínek je pro vás účast ve vládě a její podpora schůdná? Je to obsazení rezortů nebo jenom naplnění programu?

    „Samozřejmě pokud kandidujete ve volbách a máte zájem je vyhrát, tak je logické se podílet na vládě a mít podíl na moci. Ten vám totiž dává esa realizovat váš volební program. A my chceme být účastni ve vládě a převzít zodpovědnost. Tady dodávám ale, my musíme vstoupit do vlády, která nám umožní náš program a vize naplňovat. Získat jenom ministerské funkce nechceme.“

    Která ministerstva si budete chtít urvat?

    „Nápadů máme více, ale nebojím se říci, že pro nás jsou prioritou rezorty vnitra, místního rozvoje, školství a také životního prostředí. Určitě se nám nepodaří urvat všechny, ale o tento výčet budeme usilovat. Vybrali jsme ale odborníky, kteří jsou připraveni nastoupit i na jiné rezorty.“

     Jedním z vašich hesel je „Země bez dluhů“, co je cílem? Snížení státního dluhu nebo jenom rozpočet bez schodku?

    „Samozřejmě, že permanentní snižování státního dluhu, jehož stát má vyrovnaný rozpočet. To není žádný alibismus. Nikdo ale nemůže predikovat, jestli se neobjeví nějaká další krize či pandemie. I tak ale plánujeme, že někdy v těch letech 2024 až 2025 by se schodek rozpočtu měl přiblížit k nule. Což je samozřejmě ambiciózní plán, nicméně podle nás i odborníků určitě není nesplnitelný.“

    Lze vůbec mít vyrovnaný rozpočet bez zvyšování daní, škrtání v rozpočtu a propouštění ve státní správě?

    „Pro příští rok mít vyrovnaný schodek není vůbec reálné a myslím si, že ani pro příští volební období. Všichni musíme být realisté a ten kdo slibuje, že v roce 2024 určitě na 100 procent bude Česko hospodařit vyrovnaně, tak lže. My se chceme ale pokusit, aby od toho roku 2025 už naše země vyrovnaný rozpočet měla, a máme proto vytyčené kroky, jak toho dosáhnout.“

    Takže zvyšování dání?

    „Myslím si, že dva první roky je potřeba spíše stabilizovat ten současný daňový systém a nesahat na něj a lidem ukázat předvídatelnost, jak ve financích budeme postupovat. Určitě nechceme v tom příštím volebním období zvyšovat zdanění práce a zvyšovat fyzické daně lidem. O čem se můžeme bavit, a to my i přiznáváme, tak je zdanění negativních externalit. Bavíme se například o dani z těžby nerostných surovin, nebo digitální dani, která by byla přijatelná kolem 3 až 4 procent. Nebavím se samozřejmě o daňových výjimkách, které se musí zredukovat.“

    A ty se mají rušit až za ty dva roky?

    „Tady bych to neodkládal, když si je vydefinujeme v rámci vládní koalice, tak se musí rušit průběžně.“

    Video  Volby: Kroužkování - jak fungují preferenční hlasy ve volbách do Poslanecké sněmovny?  - Videohub
    Video se připravuje ...

    Co zdanění bydlení?

    „My jsme nikdy nenavrhovali zdanění bydlení ani, že budeme zvedat koeficienty daně z nemovitosti. O čem jsme se ale bavili, tak je zdanění hal v průmyslových zónách, tedy komerčních prostorách tohoto typu. A jako devítiletý starosta se zkušeností vím, že vás služby pro tyto průmyslové zóny stojí obrovské peníze z rozpočtu města. Když totiž máte haly za městem, tak jako město platíte veřejnou dopravu, úklid, osvětlení, budování sítí, atd. A to vám bere prostředky, které byste třeba mohli dát na rozvoje města. Zvýšení daní v této oblasti, tedy z těch hal, by garantovalo obcím, že se jim ty peníze vrátí do jejich rozpočtu a oni budou mít na to ty finanční prostředky.“

    Všichni říkají, že s hnutím ANO nepůjdou. Dokážete si aspoň na nějaké malé procento představit, že byste s ním šli, třeba bez Andreje Babiše, Aleny Schillerové či Karla Havlíčka? V komunále to funguje, že i ti největší rivalové to spolu třeba nakonec upečou...

    „Komunál je trochu něco jiného. Já jsem jako staroba zažil, že byly koalice uskupení, které na sebe plivali, na druhou stranu ale já jsem si udělal jednu životní zkušenost, která mě s hnutím ANO probrala.“

    … rok jste vládl ve Středočeském kraji s hnutím ANO a Jaroslavou Jermanovou  Pokornou.

    „Přesně tak. Koalice jsme tvořili my s ODS a ANO. Hejtmankou byla paní Pokorná Jermanová. A byl to jeden jediný rok v mém životě, kdy jsem své ženě doma každou neděli říkal, že se druhý den do práce netěším.“

    To bylo to spoluvládnutí tak strašné?

    „Sedět v koalici s hnutím ANO bylo peklo. My jsme totiž s nimi několikrát nesouhlasili a bavili jsme se o tom, dokonce jsme se i hádali a ty rady trvaly i několik hodin. Několikrát jsme s nimi pro jejich návrhy nehlasovali, protože jsme to nepovažovali za správné. No a po roce se s námi paní hejtmanka přestala bavit a dohodla si koalici s ČSSD a KSČM, kteří zvedali ruce, jak si ANO přálo. Pokud totiž nekývete, jak si ANO přeje, tak vás zničí, nebo vás prostě obejde. A to, i když vám pět minut předem řeknou, že to neudělají. A to se ukázalo u ANO i ve Sněmovně, viz superhrubá mzda. Tu si Babiš odhlasoval s ODSkou i když vládní koaliční partner ČSSD byl proti. Pak stavební zákon, kde jim ty hlasy dodalo SPD a komunisté. No a tak bych mohl pokračovat. My jsme z tohoto probráni a nechceme to opakovat a dělat někomu přisluhovače či hadr na podlahu.“

    Pane předsedo, pokud můžete shrnout do pěti vět, proč by vás někdo měl volit?

    „My jsme pro voliče dali dohromady odvážný projekt, který může tuto zemi změnit. Nabízíme program a vizi, která není jenom na čtyři roky, ale má dlouhodobější charakter a může Česko posunout. Je to program přívětivého státu, který má kvalitní školství, služby státu, přehledný daňový systém a vyrovnaný rozpočet. Chceme otočit list a naše země musí jít dopředu a ne dozadu, jak to bylo s Andrejem Babišem.“

marmat ( 21. září 2021 11:22 )

Ja dalece je projev Rakušana doslova "hysterický" -díky Slepenci, co je měl vynést na výsluní...

marmat ( 21. září 2021 11:20 )

Proti vládě, ANO, Babišovi....působí opozice jak zoufalé drbny bez nejmenší úrovně !
Nikdo je nekoriguje, nikdo jim neradí?Tak mířej na nejjednodušší IQ národa!

panda82 ( 20. září 2021 16:55 )

Rakušane a vy jste co za strana, musíte se opřít o Pirára, abyste mohli dýchat , a už se rozhodujete , jako že jste zvoleni, , no to by bylo k smíchu být ve vládě, kalkulujete příliš brzy i s tím dredařem

viho ( 20. září 2021 15:32 )

Obě strany mají nesprávný a matoucí název, který pochází z doby jejich vzniku, ale dnes zastávají úplně jinou politiku. Měly by se přejmenovat asi takto:

Pirátská strana -> Strana pokrokového socializmu
Starostové a nezávislí -> Strana evropských oportunistů

1917 ( 20. září 2021 15:12 )

Super glosa Rakušana. Ano, peklo by bylo vládnutí kohokoliv s bandou historického odpadu společnosti a to Pirátů s jakýmsi uskupením nějakého spolku STAN o kterém nevíme kam ho vlastně přiřadit. Starostové obcí jsou přece voleni představenstvem obce skládajícího se po volbách ze všech možných stran a uskupení, takže kam potom zařadit pana starostu pane Rakušane? A Nezávislí, co to je prosím? Na kom a na čem je tento polospolek tlačící se ke spolku starostů, takže vznikne jakýsi spolek všeho možného připomínající babky na trhu! Tak a tento spolek spolu s Piráty chce někoho varovat před peklem, které vlastně oni sami představují. Tak toto už vrchol poplyšákového Absurdistánu!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa