Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

VZP pošle klientům onkologickou brožuru s fotkou Babiše. Opozice zuří: Kampaň za 15 milionů

Aktualizováno -
15. září 2021
22:05
Autor: ČTK, šamol - 
15. září 2021
14:15

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ve Sněmovně dostal do sporu se zástupci opozice kvůli brožuře k onkologické prevenci, kterou uzavírá premiérův text a jeho celostránková fotografie. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) totiž oznámila, že pojišťovny začnou brožuru zaplacenou z jejich peněz pojištěncům posílat ještě před sněmovními volbami. Babiš podle části opozice v souvislosti s brožurou zneužívá veřejné peníze, premiér to odmítl. Uvedl, že nemá problém s tím, aby se brožura lidem distribuovala až po volbách. Brožuru dnes na svém webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Publikace jen VZP stála asi 15 milionů korun. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) proto dnes oznámila, že chce distribuci brožury z veřejných peněz zabránit. Koalice Pirátů a STAN na twitteru ohlásila, že se obrátí na soud s žádostí o předběžné opatření, které materiál zakáže rozesílat. „Hájíte svoji volební propagaci za peníze z českého zdravotnictví,“ řekl ve sněmovní debatě předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Vydání brožury se naopak neobává předseda KSČM Vojtěch Filip, uvedl.

Babiš ve Sněmovně prohláil, že brožuru vymyslel on sám a je součástí národního boje proti rakovině. „To není, že Babiš si dělá nějakou kampaň,“ zdůraznil. Pokud by lidé nakonec prospekt nedostali, budou moci podle premiéra „poděkovat opozici“. S rozesláním brožury až po volbách ale nemá problém, řekl. „Budu volat pana ministra (zdravotnictví Adama Vojtěcha, za ANO) a nechť to pošlou 11. října,“ podotkl.

Server Seznam Zprávy dnes uvedl, že Vojtěch se počátkem září obrátil dopisem na všechny zdravotní pojišťovny, aby dodržely závazky a brožuru svým klientům rozeslaly. Pojišťovny se totiž k distribuci materiálů s tematikou prevence zavázaly v memorandu s úřadem vlády a ministerstvem zdravotnictví ještě v době, kdy přesnou podobu brožury neznaly, píše server. Vojtěch k tomu uvedl, že „termín, kdy pojišťovny brožuru pošlou, byl zcela ponechán na nich“.

Rozesílání brožury pojištěncům až po volbách zvažuje VZP, uvedla mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová. K tomu, aby si lidé brožuru stáhli z jeho webu, dnes na twitteru vyzvalo ministerstvo zdravotnictví. „Je v ní 19 odborníků, kteří bojují za dobrou věc. Na rakovinu každý rok kvůli zanedbané prevenci zemřou tisíce lidí,“ napsalo o brožuře. Lidé by si měli udělat názor sami, doplnilo ministerstvo a zveřejnilo odkaz na svůj web, kde je brožura i s Babišovou fotografií k dispozici.

Mluvčí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Luisa Divišová ČTK řekla, že v souvislosti s distribucí brožury úřad s některými zdravotními pojišťovnami komunikoval. Stanovisko však podle ní nemůže zveřejnit kvůli tomu, že by mohlo předjímat závěry případného správního řízení.

Video  Plošný test školáků se vrátí možná na podzim, připustil Vojtěch. Kolik je nakažených dětí?  - ČTK
Video se připravuje ...

anna1234 ( 15. září 2021 17:10 )

.. kdo chce chodit na prevence, ten na ně chodí a žádnou brožuru k tomu nepotřebuje. Kdo nechodí, žádná brožura ho nepřesvědčí, takže vyhozené peníze.

xiioma ( 15. září 2021 16:08 )

Nenažraný miliardář co NEMÁ NIKDY DOST! Klidně obere nemocné o peníze pro své PR. Takového máme premiéra.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa