Čtvrtek 23. září 2021
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 20°C

Obžaloba v kauze Bečva by měla padnout do konce roku. Jde o dva trestné činy?

Autor: ČTK - 
15. září 2021
10:00

Obžalobu v kauze otravy řeky Bečvy z loňského září by dozorující státní zástupce Petr Bareš z Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně rád vypracoval do konce roku. Kvůli nedávnému pokusu vědců a rybářů se solí je podle něj v případu nutné doplnit znalecké posudky. Žalobce ČTK dále řekl, že čeká i na případné další právní kroky společnosti Energoaqua a jejího jednatele Oldřicha Havelky, které policie v souvislosti s ekologickou havárií obvinila. Několik dní po katastrofě Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uvedla, že řeku otrávily kyanidy.

Spisový materiál je podle Bareše velmi obsáhlý. Před několika dny zamítl jako nedůvodné stížnosti proti usnesení o zahájení trestního stíhání. Stížnost podala jak firma Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, tak Havelka, policie je obvinila letos v červnu. Podle Havelkova vyjádření pro ČTK z minulého týdne nebylo zamítnutí nijak odůvodněno. „Naše právní zastoupení připravuje další kroky,“ uvedl tehdy Havelka.

Státní zástupce zatím další návrhy od obviněných neobdržel. „Pokud někdo není spokojen s postupem prvostupňového státního zastupitelství, požádá o přezkoumání postupu tohoto zastupitelství nadřízené státní zastupitelství. Jestliže tvrdí, že podniknou další právní kroky, tak se logicky nabízí tato alternativa. Jestli podají podnět k výkonu dohledu nad činností státního zastupitelství, tak spis půjde na kraj a bude tam bůhví jak dlouho,“ řekl Bareš.

Výsledky pokusu otravu z kanálu vyloučily

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. Právě tímto kanálem se podle policie, která se opírá i o posudek znalce Jiřího Klicpery, kyanidy do řeky dostaly. Někteří rybáři a vědci to považují za nesmysl. Upozornili, že první ryby začaly v řece hynout až po více než třech kilometrech od vyústění kanálu.

Na této trase přitom řeka překonává dva jezy a peřeje. V létě proto vědci a rybáři pod vedením přírodovědce Jakuba Hrušky pokusně do Bečvy vylili u vyústění kanálu solný roztok a zaznamenávali, jak se v řečišti chová. Podle nich výsledky pokusu vylučují otravu z rožnovského kanálu.

Kriminalisté: Jde o dva trestné činy

Experimentem se nyní zabývá ČIŽP i vyšetřovatelé. „My se musíme vypořádat s tím pokusem, který prováděl pan profesor Hruška. Čili v tomto směru bude doplňován posudek jak Jihočeské univerzity, tak pana Klicpery. No a pak uvidíme. Já doufám, že do konce roku by to mohlo být skončené. To znamená, že do konce roku bych to rád měl na soudě,“ řekl Bareš.

Podle kriminalistů jde v případu o dva trestné činy - poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě Energoaqua zákaz činnosti a peněžitý trest. Policie vyšetřování odmítla podrobněji komentovat. „Případ otravy řeky Bečvy je stále ve fázi vyšetřování, stále probíhají úkony trestního řízení za dozoru vsetínského státního zastupitelství,“ řekla ČTK bez dalších podrobností krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Ekologická havárie postihla Bečvu loni 20. září v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři po havárii přes 40 tun ryb.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa